Wraz z początkiem 2025 roku wystartował program wsparcia dla poszczególnych osób, które chcą zdobyć uprawniania do prowadzenia pojazdów. Inicjatywa "Aktywny samorząd" finansowana przez PFRON umożliwia dopłaty zarówno do kursu oraz egzaminów, jak i jazd doszkalających, szkoleń uzupełniających czy tłumacza migowego. Celem programu jest zwiększenie mobilności zawodowej obywateli. Opcji jest jednak więcej, ponieważ o pomoc mogą ubiegać się również osoby bezrobotne.
REKLAMA
Zobacz wideo 10 sekund do utraty prawa jazdy. Kierowcę czeka ponowny egzamin
Egzamin na prawo jazdy finansowany przez państwo. Ubiegać się mogą nieliczni
Zgodnie z zasadami program nie obejmuje kosztów badań lekarskich. Ponadto w wyjątkowych sytuacjach można uzyskać refundację kosztów poniesionych choćby do 180 dni przed złożeniem wniosku. Warunkiem jest jednak to, by "w terminie poniesienia kosztu objętego refundacją spełniać warunki uczestnictwa w programie". Z dopłat do kursu na prawo jazdy mogą skorzystać osoby z:
umiarkowanym lub znacznym stopniem niepełnosprawności,
dysfunkcją narządu ruchu (symbol 05-R) lub słuchu (symbol 03-L).
Istotny jest również wiek wnioskodawców. Dofinansowanie przysługuje kobietom do 60. roku życia oraz mężczyznom do 65. roku życia. Pomoc nie przysługuje natomiast osobom, które:
mają zaległości wobec PFRON lub realizatora programu,
nie spełniają choćby jednego z kryteriów,
nie ukończyły 16 lat.
Dofinansowanie do prawa jazdy. Można dostać choćby ponad 5,5 tys. zł
Wnioski można składać od 1 marca do 31 sierpnia 2025 roku poprzez System Obsługi Wsparcia PFRON lub bezpośrednio w Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie. Do wniosku należy dołączyć między innymi orzeczenie o niepełnosprawności, dokument potwierdzający opiekę prawną oraz zaświadczenie od lekarza. Co ważne, dopłata nie dotyczy jedynie kategorii B, finansowane są również inne kategorie, w tym:
C - pojazdy ciężarowe o masie powyżej 3,5 tony,
C+E - pojazdy ciężarowe z przyczepą lub naczepą o masie powyżej 750 kg,
D - autobusy.
Decyzja dotycząca wybranej kategorii musi zostać uzasadniona. Udział własny wnioskodawcy wynosi co najmniej 10 proc. ceny brutto takiej usługi, a ostateczna kwota dopłaty od państwa zależy od kategorii prawa jazdy. Maksymalna kwota dofinansowania wynosi 5 544 złote, w tym:
2 426 złotych - prawo jazdy kategorii B,
4 043 złote - prawo jazdy pozostałych kategorii,
924 złote - pozostałe koszty uzyskania prawa jazdy w przypadku kursu poza miejscowością zamieszkania wnioskodawcy,
578 złotych - koszty usług tłumacza migowego (dla osób z niedosłuchem).
Sprawdź również: Chcą "uwolnić" seniorów. Będą mogli wymienić mieszkania na nowszy model
Decyzję o wysokości dofinansowania podejmuje realizator na podstawie oceny wniosku, dlatego bardzo ważne jest, aby uzasadnić potrzebę zakupu. (...) Pomoc może być udzielana co 3 lata, licząc od początku roku następującego po roku, w którym udzielono pomocy
- czytamy w komunikacie na stronie gov.pl. Jak informuje serwis Forsal, dopłaty do prawa jazdy są dostępne również dla osób bezrobotnych zarejestrowanych w urzędzie pracy. Udział w takim kursie musi być zgodny z potrzebami rynku pracy lub wymaganiami konkretnego pracodawcy. Wówczas urząd pokrywa choćby 100 proc. kosztów szkolenia.
Dziękuje my, iż przeczytałaś/eś nasz artykuł.Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.