A chciałby kto MEGA narzędzia do analizy logicznej dla menadżerów i ekspertów LEAN

wzp.org.pl 4 dni temu
Czy tradycyjne metody naprawdę pomagają Ci dotrzeć do źródła problemu?

Drogi Prezesie, Dyrektorze, Menedżerze, Ekspercie LEAN – zadaj sobie pytanie: czy znane metody analizy, takie jak Diagram Ishikawy, Analiza „5 Why”, SWOT, Pareto, FMEA czy VSM, rzeczywiście pomagają dotrzeć do sedna problemu? Oczywiście każda z nich może wspomóc proces diagnozowania, jednak… czy naprawdę pokazują jednoznaczną przyczynę problemu i kierunek rozwiązania? Sprawdźmy:
Diagram Ishikawy – popularny w analizie przyczyn, ale czy naprawdę odnajduje źródło problemu? Analiza w kategoriach „rybiej ości” może rozbić problem na kilka przyczyn, ale brak jej jednoznaczności. Ta lista potencjalnych przyczyn, choć często trafna prowadzi do rozdrobnienia wysiłków usprawniających.
Analiza 5 Why – choć prosta, bywa zbyt powierzchowna. Pięciokrotne pytanie „Dlaczego?” może naprowadzić na przyczynę, jednak brak tu weryfikowalnych założeń. Wynik analizy opiera się na intuicji analizującego, co oznacza, iż bardzo łatwo o mylną interpretację źródłowego problemu.
Analiza SWOT – ocena mocnych i słabych stron, szans i zagrożeń jest przydatna, ale zbyt ogólna i subiektywna. Nie jest metodą deterministyczną i nie daje jasnych odpowiedzi na pytanie o prawdziwe źródło problemu.
Analiza Pareto – pozwala na identyfikację kluczowych przyczyn zgodnie z zasadą 80/20, ale nie daje gwarancji, iż w analizie uwzględnione zostały wszystkie istotne czynniki. To narzędzie sprawdza się przy prostych problemach, ale brak mu precyzji, aby określić złożone źródło problemu w złożonych systemach.
FMEA – analiza potencjalnych wad i ich skutków może być wartościowa przy ocenie ryzyka, ale nie zapewnia pełnego zrozumienia genezy problemu w organizacji. W szczególności w przypadku złożonych procesów czy sytuacji nie obejmuje wszystkich powiązań między przyczynami.
VSM (Value Stream Mapping) – skupia się na mapowaniu przepływów wartości i identyfikacji obszarów marnotrawstwa w procesach, ale działa głównie lokalnie, w obrębie pojedynczego procesu. Z jego pomocą można usprawniać działania w danym miejscu, jednak bardzo ciężko zaadresować problemy, które mają swoje korzenie w złożonym systemie organizacji.
Przejście od intuicji do systemowego myślenia:
Narzędzia Logicznego Myślenia TOC
Wspomniane metody, mimo swoich zalet, mogą prowadzić do interpretacji problemów opartych na intuicji, nie dając pewności co do prawdziwej przyczyny problemu. W odpowiedzi na te ograniczenia TOC (Theory of Constraints) oferuje zestaw Narzędzi Logicznego Myślenia, które gwarantują jednoznaczne, systemowe spojrzenie na problem i pełną diagnozę. Dzięki logicznemu podejściu TOC, analizowanie problemów staje się bardziej dokładne, a podejmowanie decyzji – klarowne i spójne. Jak mawiał Goldratt (twórca TOC), dzięki nim każdy może myśleć jak geniusz.

Narzędzia Logicznego Myślenia TOC:

Drzewo Stanu Obecnego (ang. Current Reality Tree) to jedno z kluczowych narzędzi TOC, które pozwala zrozumieć rzeczywisty obraz sytuacji i identyfikować główne przyczyny problemów, które utrudniają organizacji rozwój. Poprzez analizę logiki przyczynowo-skutkowej, Drzewo Stanu Obecnego ujawnia wszystkie negatywne skutki i ich wzajemne zależności, umożliwiając precyzyjne określenie źródła problemów, zamiast skupiania się na ich skutkach. Dzięki temu narzędziu menedżerowie mogą namierzyć fundamentalne przyczyny i stworzyć solidną bazę do planowania zmian.

Chmura Konfliktu (ang. Evaporating Cloud) – pozwala systemowo analizować i rozwiązywać konflikty bez potrzeby kompromisu. najważniejsze założenia stojące za konfliktem są identyfikowane i weryfikowane, co umożliwia znalezienie rozwiązań typu „win-win”. Chmura Konfliktu to nie tylko metoda rozwiązywania konfliktów między osobami lub działami – to podejście, które wnika w sedno sprzecznych działań na poziomie MEGA konfliktu firmy i koncepcji firmy jako całości. W każdej sytuacji efektem jest droga / rozwiązanie, które pozwala obu stronom problemu zaspokoić swoje potrzeby.

Drzewo Stanu Przyszłego (ang. Future Reality Tree) to narzędzie TOC, które wspiera tworzenie wizji rozwiązania problemów odkrytych w Drzewie Stanu Obecnego. Skupia się na sprawdzeniu czy zaprojektowane rozwiązanie faktycznie istotnie poprawi sytuację większości problemów ujawnionych w drzewie stanu obecnego. Dzięki analizie przyczynowo-skutkowej, Drzewo Stanu Przyszłego umożliwia wizualizację przyszłej rzeczywistości.

Gałąź Negatywnych Konsekwencji (ang. Negative Branch Reservation) – systematycznie analizuje przyczynowo-skutkowe powiązania, aby przewidzieć możliwe negatywne konsekwencje. W odróżnieniu od tradycyjnych metod, Gałąź Negatywnych Konsekwencji pozwala nie tylko ocenić, czy działania są adekwatne, ale również zidentyfikować potencjalne ryzyka jeszcze przed ich wystąpieniem, co daje możliwość wdrożenia działań zapobiegawczych. Dzięki temu nasze zaplanowane rozwiązanie staje się doskonalsze.

Drzewo Warunkowe (ang. Prerequisite Tree) – wspiera realizację ambitnych celów i rozwiązań poprzez szczegółowe zaplanowanie działań eliminujących przeszkody. Umożliwia to nie tylko jasne zdefiniowanie etapów pracy, ale również uporządkowanie priorytetów. To narzędzie umożliwia usystematyzowanie kroków prowadzących do realizacji choćby najbardziej złożonych projektów, pozwalając menedżerom na bardziej uporządkowane działanie.
Każde z tych narzędzi działa deterministycznie i oferuje przejrzyste podejście do analizowania oraz rozwiązywania problemów – bez miejsca na domysły.

Twoja droga do logicznego / systemowego przywództwa
Intuicja i tradycyjne metody analizy bywają zawodnym sposobem podejmowania decyzji. Narzędzia logicznego myślenia TOC pozwalają na pełne zrozumienie źródłowych przyczyn problemów, eliminują chaos, a decyzje menedżerskie stają się skuteczniejsze i bardziej trafne.
Jeśli chcesz doświadczyć pełnej mocy logicznego myślenia TOC, zapraszamy na nasze warsztaty: TOC+Thinking Tools (3 dni w lutym 2025) – Nauka 3 bazowych narzędzi logicznego myślenia (chmura, gałąź i drzewo ambitnego celu) i przećwiczenie ich wykorzystywania. TOC+Jonah (9 dni w marcu-kwietniu 2025) – Głęboka podróż w głąb swojej organizacji dzięki szeregu narzędzi logicznego myślenia (chmura generyczna, drzewo stanu obecnego, chmura konfliktu, drzewo stanu przyszłego, kategorie logicznych zastrzeżeń, gałąź, drzewo warunkowe, macierz przekonywania do zmian). Absolwenci uzyskują międzynarodowy tytuł JONAH.PAKIET TOC+JONAH i TOC+Thinking Tools – TYLKO DZIŚ (do końca tygodnia) w super PROMO bo TOC+TT dostajecie gratis – co oznacza 30% zniżkę na globalnej cenie.
!!!zarejestruj się już dziś, aby uzyskać zniżkę oraz książkę „Sukces to przygoda” jako prezent.


To wyjątkowa okazja, aby przejść od intuicji do logicznego przywództwa, które przynosi realne wyniki.
Czy jesteś gotów, by zrobić ten krok?

Pozdrawiam jak zawsze BEZ Ograniczeń,
Paweł Schmidt – Wódz i Dyrektor ds. WIELKICH Wizji

W sprawie zgłoszeń najlepiej kontaktować się z:
Artur Szymański (Myśliwy;-)
[email protected]
+48 570 021 043

Idź do oryginalnego materiału