Lawina upadłości w Polsce. Ten rok minął pod hasłem "bankructwo"

2 dni temu
Zdjęcie: Pawel Kacperek/Istock.com


W 2024 roku padł rekord dotyczący ogłoszonych przez sądy upadłości konsumenckich. Jak doszło do tego, iż w ostatnich latach zbankrutowało już ponad 100 tysięcy Polaków? Niepokojący trend stale przybiera na sile. Tak źle jeszcze nie było.
Jak informuje gazeta "Puls Biznesu", liczba upadłości ogłaszanych przez osoby fizyczne wzrasta każdego roku, a w 2024 roku osiągnęliśmy najwyższy wynik w historii naszego kraju. W ciągu ostatnich 12 miesięcy polskie sądy zanotowały łącznie 21,2 tys. upadłości konsumenckich. Pierwsze kroki ku wynikowi zaczęto stawiać już niemalże dekadę temu, w 2015 roku.


REKLAMA


Zobacz wideo Czy Polska zbankrutuje? Ekonomia chłopskiego rozumu [Co to będzie odc.27]


Polacy bankrutują coraz częściej. Przez dekadę upadło ponad 20 tysięcy firm
Dowodem na rosnącą liczbę upadłości w Polsce są dane z Monitora Sądowego i Gospodarczego oraz Krajowego Rejestru Zadłużonych. Wynika z nich, iż w 2024 roku zbankrutowało aż 21,2 tysięcy osób, natomiast w ciągu ostatnich 10 lat na upadłość konsumencką musiało zdecydować się aż 115,7 tysięcy naszych rodaków. Ponadto wynik otrzymany w roku ubiegłym jest na również nowym rekordem. Chociaż samo tempo wzrostu w 2024 roku nie było tak spektakularne jak w poprzednich latach, już wcześniej notowano niepokojąco wysokie liczby dotyczące osób, które nie były w stanie spłacać swoich zobowiązań finansowych.
Zobacz też: Nowe kary za przekroczenie prędkość i brak OC. Ci kierowcy mogą zapłacić choćby 30 tys. zł mandatu
Warto jednak zaznaczyć, iż jeszcze w 2015 roku upadłości w Polsce cechowały się stosunkowo małą liczbą orzeczeń, mimo dużego zainteresowania. Dlaczego zatem w ciągu kilku lat doszło do tak radykalnych zmian? Jednym z powodów są nowe możliwości.


Dlaczego ludzie w Polsce bankrutują? Teraz więcej osób ma szansę ogłosić upadłość
Zdaniem autorów raportu za tak duże wzrosty odpowiadają między innymi zmiany w przepisach obowiązujących w naszym kraju. Aktualnie umożliwiają one ogłaszanie upadłości przez osoby fizyczne niezależnie od przyczyn niewypłacalności. Przy okazji doszło również do obniżenia wymagań formalnych, a procedury stały się dostępne niemalże dla wszystkich. Dzięki temu znacznie więcej osób może zdecydować się na takie rozwiązanie, co w sposób nieunikniony podnosi niechlubne statystyki. prawdopodobnie nie jest to jedyny powód, ponieważ od kilku lat Polska walczy z wciąż wahającą się inflacją, która skutkowała podwyżkami i znacznie zwiększyła podstawowe koszty życia. Ponadto w ciągu ostatnich kilku lat doszło do kilkukrotnego podniesienia minimalnej krajowej, co miało wynagrodzić pracownikom podwyżki, jednakże stało się także dodatkowym obciążeniem dla pracodawców.


Dziękuje my, iż przeczytałaś/eś nasz artykuł.Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.
Idź do oryginalnego materiału