Agencja Informacyjna: Agnieszka Majewska – Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców, wystosowała pismo do Pana Donalda Tuska prezesa Rady Ministrów Rzeczpospolitej Polskiej, wyrażając sprzeciw, wobec planowanych zmian w ustawie o Radzie Dialogu Społecznego (RDS). Nowe przepisy, zaproponowane przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, mogą znacząco ograniczyć reprezentację organizacji pracodawców, co zdaniem Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców Małych i Średnich Przedsiębiorców zagrozi jakości dialogu społecznego w Polsce.
Spis treści
Jakie zmiany przewiduje nowelizacja ustawy o Radzie Dialogi Społecznego?
Zgodnie z projektem nowelizacji ustawy o RDS, zarówno strona pracowników, jak i pracodawców w Radzie Dialogu Społecznego miałaby być reprezentowana wyłącznie przez 3 największe organizacje. O ile w przypadku związków zawodowych oznaczałoby to utrzymanie status quo, o tyle liczba organizacji reprezentujących przedsiębiorców zostałaby ograniczona z 7. do 3.
Dlaczego Agnieszka Majewska sprzeciwia się zmianie?
Agnieszka Majewska – Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców sprzeciwia się takiej zmianie. Jak podkreśla w swoim dokumencie do premiera, szeroka reprezentacja organizacji pracodawców w Radzie Dialogu Społecznego jest efektem rozwoju społeczeństwa obywatelskiego w Polsce po 1989 roku i umożliwia wielostronne spojrzenie na sprawy gospodarcze.
Czy w Radzie Dialogu Społecznego stronę przedsiębiorców reprezentują różne środowiska?
Agnieszka Majewska – Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców wskazuje:
„Każda z organizacji pracodawców reprezentuje inną grupę interesariuszy, posiada własne specjalizacje i ogromny kapitał ekspercki. Usunięcie którejkolwiek z nich z Rady Dialogu Społecznego oznaczałoby osłabienie merytorycznej jakości tego gremium oraz ograniczenie możliwości rzeczywistego wpływu przedsiębiorców na kształtowanie prawa gospodarczego„.
Czy wyeliminowanie Związku Rzemiosła Polskiego jest jednym z największych zagrożeń?
Jednym z największych zagrożeń planowanej nowelizacji jest wyeliminowanie Związku Rzemiosła Polskiego – organizacji o wielosetletnich tradycjach, reprezentującej 300.000 małych przedsiębiorstw rodzinnych. Taki krok marginalizowałby głos rzemieślników i małych przedsiębiorców, którzy od lat odgrywają kluczową rolę w polskiej gospodarce.
– „Proponowane zmiany mogą doprowadzić do sytuacji, w której głos mniejszych przedsiębiorstw stanie się niesłyszalny. Dialog społeczny powinien uwzględniać różnorodność polskiego biznesu, a nie ograniczać się do największych podmiotów.” – Uważa Agnieszka Majewska – Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców.
Czy Agnieszka Majewska przestrzegą przed negatywnymi konsekwencjami?
W swoim piśmie Agnieszka Majewska – Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców. zwróciła się do Pana Donalda Tuska prezesa Rady Ministrów Rzeczpospolitej Polskiej z apelem o rezygnację z proponowanej zmiany, wskazując, iż wpłynie ona z kolosalną stratą dla jakości jakość dialogu społecznego i może spotkać się ze sprzeciwem większości środowisk przedsiębiorców.
Głos małych i średnich przedsiębiorstw w RDS jest najważniejszy dla równowagi społeczno-gospodarczej, a ograniczanie ich reprezentacji byłoby krokiem wstecz w budowaniu demokratycznych standardów konsultacji społecznych w Polsce.
Co to jest Rada Dialogu Społecznego?
Rada Dialogu Społecznego (RDS) jest to najważniejsza instytucja polskiego dialogu społecznego. Stanowi ona forum dialogu trójstronnego w Polsce i współpracy strony pracowników, strony pracodawców oraz strony rządowej, funkcjonujące na poziomie centralnym. Rada Dialogu Społecznego zastąpiła działającą od 1994 r. Trójstronną Komisję do Spraw Społeczno-Gospodarczych. Rada Dialogu Społecznego stanowi nowe otwarcie w relacjach rząd-pracodawcy-pracownicy. Ma inne uprawnienia niż Trójstronna Komisja do Spraw Społeczno-Gospodarczych i cele do osiągnięcia.
Jakie są cele Rady Dialogu Społecznego?
Celami Rady Dialogu Społecznego jest: zapewnienie warunków do rozwoju społeczno-gospodarczego oraz zwiększenia konkurencyjności polskiej gospodarki i spójności społecznej; realizacja zasady partycypacji i solidarności społecznej, w zakresie stosunków zatrudnienia; działanie na rzecz poprawy jakości formułowania i wdrażania polityk oraz strategii społeczno-gospodarczych, a także budowania wokół nich społecznego porozumienia, poprzez prowadzenie przejrzystego, merytorycznego i regularnego dialogu organizacji pracowników i pracodawców oraz strony rządowej a także wspieranie prowadzenia dialogu społecznego na wszystkich szczeblach jednostek samorządu terytorialnego.
Kiedy strona pracodawców została zwiększona?
Strona pracodawców w Radzie Dialogu Społecznego została zwiększona o Federację Przedsiebiorców Polskich 25. stycznia 2021. roku (przedstawiciele zostali powołani przez Andrzeja Dudę – Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej. 2 października 2024 r. Głowa Państwa 2 października 2024 r. powołała do Rady przedstawicieli Polskiego Towarzystwa Gospodarczego.
Kim jest Agnieszka Majewska?
Agnieszka Majewska – Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców. Na to stanowisko została powołana 25 czerwca 2024 r. Jej kadencja będzie trwała 6 lat. Jest absolwentką studiów administracyjne na Wydziale Prawa i Administracji na Uniwersytecie Gdańskim oraz studiów prawniczych na Uniwersytecie Śląskim. W 2010 r. zdała egzamin sędziowski oraz uzyskała wpis na listę radców prawnych. Ukończyła studia podyplomowe z zakresu doradztwa podatkowego w Wyższej Szkole Bankowej w Gdańsku.
https://www.youtube.com/embed/cBPEsXJ8NDQ
Agnieszka Majewska jest radcą prawnym, praktykującym od 2005 r., w stosowaniu prawa administracyjnego i gospodarczego. Doświadczenie zawodowe zdobyła między innymi w Sądzie Rejonowym w Gdańsku oraz w Wojewódzkim Sądzie Administracyjnym w Gdańsku. Współpracuje z Uniwersytetem WSB Merito oraz Wyższą Szkołą Społeczno-Ekonomiczną w Gdańsku, gdzie prowadzi zajęcia z postępowania administracyjnego. W latach 2019-2024 pełniła funkcję Pełnomocnika Terenowego Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców w Gdańsku, prowadząc bliski dialog i współpracę z organizacjami pracodawców i otoczenia biznesu. Z sukcesem prowadziła liczne interwencje w obronie praw przedsiębiorców. Jest członkiem Pomorskiej Rady Przedsiębiorczości oraz Wiceprzewodnicząca Gdańskiej Rady Przedsiębiorczości, a także ekspertem w Pomorskim Zespole ds. Kobiet.
Co to jest Biuro Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców?
Biuro Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców działa na rzecz ochrony praw i interesów mikro, małych i średnich przedsiębiorstw w Polsce. Rzecznik Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców jest samodzielnym organem ochrony prawa. Wspiera przedsiębiorców, monitoruje przepisy prawa i współpracuje z administracją publiczną, dążąc do usuwania barier w prowadzeniu działalności gospodarczej. Dzięki prawu do inicjowania postępowań administracyjnych i składania skarg do WSA, skarg kasacyjnych do Naczelnego Sądu Administracyjnego i skarg nadzwyczajnych do Sądu Najwyższego. Działając w ramach Konstytucji Biznesu, Rzecznik promuje i chroni zasadę wolności gospodarczej, dążąc do tworzenia przyjaznych warunków dla polskich przedsiębiorców.
Dziękujemy za przeczytanie artykułu do końca. Polecamy inne publikacje na stronie agencja-informacyjna.com
Agencja Informacyjna, gospodarka /DEC/ Fot. Agnieszka Majewska – Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców / 20.01.2025