Apelujemy do rządu o pilne wprowadzenie górnych limitów temperatur w pracy!

17 godzin temu

Apelujemy do rządu o wprowadzenie ustawowych regulacji dotyczących określenia maksymalnych temperatur w pracy i wyznaczenia limitów czasu pracy przy wysokich temperaturach. Niestety wciąż nie ma precyzyjnych przepisów na tym obszarze. Zgodnie z rekomendacjami ekspertów BHP uważamy, iż w pomieszczeniach biurowych temperatura nie powinna przekraczać 30°C, przy ciężkiej pracy fizycznej w hali 28°C, a w warunkach szczególnych 26°C.

Niestety w wielu zakładach pracy panuje znacznie wyższa temperatura, przekraczająca choćby 40°C. Wielogodzinna praca w takich warunkach może być zagrożeniem dla zdrowia i życia pracowników. Stąd domagamy się nowelizacji Kodeksu pracy, aby wpisać górne limity temperatury zgodne z zaleceniami ekspertów BHP. W wyjątkowych sytuacjach, gdy praca w wysokich temperaturach jest społecznie niezbędna, powinny być wprowadzone limity czasu pracy, dłuższe przerwy i wynagrodzenia o co najmniej 50% wyższe niż za pracę w normalnych warunkach. Zarazem wnioskujemy, aby możliwie gwałtownie rząd wdrożył nowe regulacje we wszystkich instytucjach państwowych i samorządowych.

Od wielu miesięcy obserwujemy jednak całkowitą bierność rządu na tym obszarze. Już ponad rok temu Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej obiecywało wprowadzenie górnych limitów temperatur do obowiązujących przepisów, ale niestety nic się nie zmieniło na tym obszarze. Jednocześnie ze zdumieniem odnotowaliśmy, iż w tej chwili MRPiPS rekomenduje, by górna granica pracy w biurze wynosiła aż 35°C (!), a na otwartej przestrzeni 32°C. Na dodatek ministerstwo zastrzega, iż limity mają obowiązywać, „chyba iż względy technologiczne na to nie pozwalają”. Propozycje rządu brzmią jak niestosowny żart. W ostatnich latach temperatury w Polsce są coraz wyższe, ale rzadko się zdarza, by temperatura przekraczała 35°C. W praktyce więc propozycje rządu oznaczają utrzymanie status quo, czyli brak jakichkolwiek limitów gorąca. Dlatego apelujemy do rządu o opamiętanie się i wprowadzenie górnych limitów temperatury na poziomie 30°C dla pracy w biurze, 28°C przy ciężkiej pracy fizycznej w hali i 26°C w warunkach szczególnych.

Jednocześnie apelujemy do wszystkich pracodawców o skracanie czasu pracy w najbardziej upalne dni. Wielogodzinna praca w wysokiej temperaturze może źle wpłynąć na zdrowie pracownika, ale jest też mniej wydajna. Krótszy czas pracy może więc się opłacić tak pracownikom, jak też pracodawcom.

Idź do oryginalnego materiału