Bariery w rozwoju młodych naukowców

liderzyinnowacyjnosci.com 3 tygodni temu

Trudności w pozyskiwaniu grantów, przeciążenie organizacyjne i „punktoza” – to najczęściej zgłaszane przez młodych naukowców czynniki hamujące rozwój ich kariery. W ankiecie wzięło udział 305 osób.

Co stanowi największą trudność w działalności naukowej i naukowo-dydaktycznej? – z takim pytaniem zwróciła się do badaczy Rada Młodych Naukowców. Chodziło o zidentyfikowanie barier w rozwoju kariery już na jej początkowym etapie. W tym celu opracowano anonimową ankietę adresowaną wyłącznie do młodych naukowców (doktorantów, doktorów do 7 lat po uzyskaniu stopnia, nauczycieli akademickich bez stopnia naukowego doktora). Badanie przeprowadzono między październikiem 2023 a lutym 2024 roku. Właśnie poznaliśmy jego wyniki.

Można było wskazać trzy największe bariery w rozwoju naukowym. Zdecydowanie najczęściej (67,5%) podawano trudności w pozyskiwaniu grantów, i to pomimo tego, iż młodzi naukowcy mają przecież konkursy zarezerwowane tylko dla swojej grupy. Niespełna połowa ankietowanych (48,9%) zaznaczyła przeciążenie organizacyjne, a kilka mniej (47,5%) – „punktozę”, a więc wymóg publikowania w dobrze punktowanych czasopismach. Dodatkowo, co dziesiąty ankietowany (9,8%) wskazał wymóg publikowania w zagranicznych periodykach.

Dla prawie 30% biorących udział w badaniu problem stanowią mobbing i nieetyczne zachowania w miejscu pracy. Wśród najczęściej wymienianych form mobbingu podawano: „wolontariat” i przerzucanie obowiązków oraz dokładanie nowych, nieodpłatnie wykonywanych, kolesiostwo, kąśliwe uwagi, brak poszanowania czasu prywatnego, uwagi na tle seksualnym, poniżanie/umniejszanie, prośby o „dopisanie” do pracy badawczej oraz o przychylne recenzje.

Co piąty respondent (24,3%) wskazywał jako barierę przeciążenie dydaktyczne. W dalszej kolejności w odpowiedziach ankietowanych pojawiały się także: dostępność programów umożliwiających mobilność za granicą(18%) oraz sytuację rodzinną (14,1%).

Kwestionariusz zdecydowało się wypełnić 305 młodych naukowców, w większości doktorantów (58%). Najczęściej reprezentowanymi przez nich dyscyplinami były: biologia, inżynieria materiałowa, chemia, nauki o zdrowiu. Wśród respondentów przeważały kobiety (60%). Szczegółowe wyniki ankiety opublikowano na profilu RMN na Facebooku.

Rada Młodych Naukowców to zespół doradczy Ministra Edukacji i Nauki, wspierający rozwój kariery młodych badaczy. W listopadzie rozpoczęła się VIII kadencja tego gremium. Przewodniczącą jest dr Olga Witkowska-Piłaszewicz ze Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie.

MK, źródło: RMN

Idź do oryginalnego materiału