Będą dwie niedziele handlowe w miesiącu? Projekt zmian już gotowy

3 dni temu
Dwie niedziele handlowe w miesiącu przewiduje projekt autorstwa posłów Polski 2050, który jest gotowy do pierwszego czytania w Sejmie. Proponowana nowelizacja przepisów dot. handlu w niedziele i święta przewiduje też dodatkowe wynagrodzenie za taką świąteczną pracę.Posłowie Polski 2050 chcą liberalizacji przepisów dot. handlu w niedziele i święta. "Najważniejszą zmian proponowaną w nowelizacji jest dopuszczenie handlu w pierwszą i trzecią niedzielę każdego miesiąca zamiast ostatnich niedziel w styczniu, kwietniu, czerwcu i sierpniu" - zwracają uwagę wiadomoscihandlowe.pl

Co z handlem przed Bożym Narodzeniem i Wielkanocą?


Projekt nowelizacji przygotowany przez Polskę 2050 precyzuje zasady handlowania przed Bożym Narodzeniem i Wielkanocą.


Handlowa ma być pierwsza niedziela grudnia oraz dwie kolejne poprzedzające święto. W praktyce może to oznaczać, iż wszystkie niedziele do świąt będą pracujące. W projekcie zastrzeżono, iż o ile niedziela wypadnie w Wigilię, będzie ona wolna od pracy w handlu.
W przypadku Wielkanocy handlowa będzie niedziela poprzedzająca święto, a o ile wypada ona jako pierwsza lub trzecia w miesiącu, zakaz nie będzie obowiązywał także tydzień wcześniej - tłumaczą wiadomoscihandlowe.plReklama

Dodatkowe wynagrodzenie za pracę w niedzielę


Po ewentualnie zmianie przepisów, praca w niedziele handlowe byłaby dodatkowo płatna - przewiduje projekt Polski 2050. Mowa jest o wynagrodzeniu "w podwójnej wysokości".


Dodatkowo, pracodawca będzie musiał dać pracownikowi wolny dzień za przepracowaną niedzielę (w terminie 6 dni, lub - o ile nie będzie to możliwe - do końca okresu rozliczeniowego).

Podwójna stawka za pracę w niedziele nie dla wszystkich?


Wiadomoscihandlowe.pl zwracają uwagę na istotny szczegół projektowanych zmian w przepisach. Podwójna stawka wynagrodzenia (o której mowa wyżej) przysługiwałaby tylko pracownikom "uwolnionych" sklepów. Pracownicy placówek, które teraz działają w niedziele bez ograniczeń (np. stacji paliw), byliby rozliczaniu "po staremu".
Pojawiają się komentarze, iż zmiana przepisów w formie zaproponowanej przez Polskę 2050 spowoduje konieczność zatrudnienia dodatkowych osób przez sieci sklepów. Wiąże się to z zasadą szybkiego (w terminie 6 dni) udzielania dni wolnych tym, którzy będą pracować w proponowane dwie niedziele w miesiącu.
***
Idź do oryginalnego materiału