Pracownik przebywający na zwolnieniu lekarskim nie może podejmować czynności, które mogłyby wpłynąć na wydłużenie czasu powrotu do zdrowia lub wykorzystywać L4 w sposób niezgodny z jego celem. Zabronione jest również podejmowanie pracy zarobkowej. W przeciwnym wypadku istnieje ryzyko utraty prawa do zasiłku chorobowego. niedługo wiele może się jednak w tej kwestii zmienić, gdyż w tej chwili w rządzie omawiane są m.in. kwestie zwiększenia precyzyjności zapisów ustaw.
REKLAMA
Przeczytaj też: Kiedy rozbiera się choinkę? Jednych ciągnie do tradycji, drugich do wygody. Mamy 3 opcje
Zobacz wideo Syn Majki Jeżowskiej nie zatańczył z nią na własnym weselu [materiał wydawcy kobieta.gazeta.pl]
Jakie zmiany w L4 w 2025 roku? Ważne regulacje dla pracowników przebywających na zwolnieniu lekarskim
Według informacji podanych przez serwis bezprawnik.pl Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej pracuje nad zmianami dotyczącymi zwolnień lekarskich. Jednym z priorytetowych działań jest doprecyzowanie definicji "pracy zarobkowej", która do tej pory była przedmiotem częstej dyskusji i źródłem sporów. Podobnie z "incydentalnymi czynnościami".
Zwolnienie lekarskie (zdjęcie ilustracyjne) Fot. National Cancer Institute / Unsplash
Ponadto ustawodawca chce złagodzić przepisy. Nowe regulacje dadzą pracownikowi możliwość przesyłania dokumentów czy też odpowiadania na pilny kontakt bez obaw o utratę świadczenia. Jednocześnie omawiana jest kwestia skonstruowania zmian w sposób ograniczający ryzyko nadużyć ze strony pracodawcy.
Czy na L4 można wyjść na spacer? Często pojawiają się wątpliwości dotyczące różnych aktywności
W Sejmie realizowane są również prace, aby doprecyzować "wykorzystanie zwolnienia w sposób niezgodny z jego celem". w tej chwili nie istnieje spis dozwolonych oraz zakazanych aktywności, które można wykonywać w czasie L4. W przypadku zwolnień lekarskich oznaczonych kodem "1" chory musi leżeć, a w razie kontroli z ZUS-u bądź pracodawcy powinien przebywać w domu. Kod "2" oznacza, iż chory może chodzić. Dozwolone jest m.in. wyjście do lekarza, apteki czy też na spacer. W jednym z naszych artykułów, który znajdziesz TUTAJ, opisywaliśmy, z czym wiążą się nadużycia wykorzystywania zwolnień.
- Pamiętajmy, iż głównym celem zwolnienia chorobowego jest wyzdrowienie i powrót do pracy. [...] ZUS lub pracodawca może zweryfikować czy chory wykorzystuje zwolnienie w sposób zgodny z przeznaczeniem. W przypadku stwierdzenia nieprawidłowości z jednej strony może skończyć się odebraniem zasiłku. Czasami też ZUS nakazuje zwrócić pobrany zasiłek, ale z drugiej strony może to wiązać się choćby z wypowiedzeniem dyscyplinarnym ze strony pracodawcy - wyjaśniała prawniczka Marzena Pilarz-Herzyk. jeżeli masz ochotę, to zagłosuj w naszej sondzie, która znajduje się poniżej.