Będzie "poluzowanie" zasad na L4? Wyjdziesz nie tylko do apteki. Pracodawca też zyska

22 godzin temu
Zdjęcie: Zdjęcie ilustracyjne (Fot. Agnieszka Sadowska /Agencja Wyborcza.pl)


Co się zmieniło w L4? W Sejmie właśnie realizowane są prace legislacyjne nad zwiększeniem elastyczności systemu ubezpieczeń społecznych. Zmiany mają być korzystne nie tylko dla pracownika, ale także dla pracodawcy.
Pracownik przebywający na zwolnieniu lekarskim nie może podejmować czynności, które mogłyby wpłynąć na wydłużenie czasu powrotu do zdrowia lub wykorzystywać L4 w sposób niezgodny z jego celem. Zabronione jest również podejmowanie pracy zarobkowej. W przeciwnym wypadku istnieje ryzyko utraty prawa do zasiłku chorobowego. niedługo wiele może się jednak w tej kwestii zmienić, gdyż w tej chwili w rządzie omawiane są m.in. kwestie zwiększenia precyzyjności zapisów ustaw.


REKLAMA


Przeczytaj też: Kiedy rozbiera się choinkę? Jednych ciągnie do tradycji, drugich do wygody. Mamy 3 opcje


Zobacz wideo Syn Majki Jeżowskiej nie zatańczył z nią na własnym weselu [materiał wydawcy kobieta.gazeta.pl]


Jakie zmiany w L4 w 2025 roku? Ważne regulacje dla pracowników przebywających na zwolnieniu lekarskim
Według informacji podanych przez serwis bezprawnik.pl Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej pracuje nad zmianami dotyczącymi zwolnień lekarskich. Jednym z priorytetowych działań jest doprecyzowanie definicji "pracy zarobkowej", która do tej pory była przedmiotem częstej dyskusji i źródłem sporów. Podobnie z "incydentalnymi czynnościami".


Zwolnienie lekarskie (zdjęcie ilustracyjne) Fot. National Cancer Institute / Unsplash


Ponadto ustawodawca chce złagodzić przepisy. Nowe regulacje dadzą pracownikowi możliwość przesyłania dokumentów czy też odpowiadania na pilny kontakt bez obaw o utratę świadczenia. Jednocześnie omawiana jest kwestia skonstruowania zmian w sposób ograniczający ryzyko nadużyć ze strony pracodawcy.


Czy na L4 można wyjść na spacer? Często pojawiają się wątpliwości dotyczące różnych aktywności
W Sejmie realizowane są również prace, aby doprecyzować "wykorzystanie zwolnienia w sposób niezgodny z jego celem". w tej chwili nie istnieje spis dozwolonych oraz zakazanych aktywności, które można wykonywać w czasie L4. W przypadku zwolnień lekarskich oznaczonych kodem "1" chory musi leżeć, a w razie kontroli z ZUS-u bądź pracodawcy powinien przebywać w domu. Kod "2" oznacza, iż chory może chodzić. Dozwolone jest m.in. wyjście do lekarza, apteki czy też na spacer. W jednym z naszych artykułów, który znajdziesz TUTAJ, opisywaliśmy, z czym wiążą się nadużycia wykorzystywania zwolnień.
- Pamiętajmy, iż głównym celem zwolnienia chorobowego jest wyzdrowienie i powrót do pracy. [...] ZUS lub pracodawca może zweryfikować czy chory wykorzystuje zwolnienie w sposób zgodny z przeznaczeniem. W przypadku stwierdzenia nieprawidłowości z jednej strony może skończyć się odebraniem zasiłku. Czasami też ZUS nakazuje zwrócić pobrany zasiłek, ale z drugiej strony może to wiązać się choćby z wypowiedzeniem dyscyplinarnym ze strony pracodawcy - wyjaśniała prawniczka Marzena Pilarz-Herzyk. jeżeli masz ochotę, to zagłosuj w naszej sondzie, która znajduje się poniżej.
Idź do oryginalnego materiału