Chat GPT – co to jest i dlaczego w ostatnim czasie zdobył taką popularność?

1 rok temu

Rozwiązaniem, które ostatnio pojawia się na językach wielu zarówno ze względu na swoje zastosowania, jak i zagrożenia, które potencjalnie może ze sobą nieść jest intrygująco nazywające się oprogramowania, a mianowicie – Chat GPT.

Nowe technologie powstają przede wszystkim po to, aby ułatwić życie społeczeństwu, tym samym dając wiele innowacyjnych rozwiązań ułatwiających codzienne życie czy przyśpieszających pracę. Pojawia się również jednak wiele kontrowersji z nimi związanych, a przeciwnicy nowych rozwiązań technologicznych zwykle powołują się na liczne zagrożenia jakie niosą one dla prywatności i ochrony danych, bezpieczeństwa cybernetycznego czy zwiększającego się bezrobocia na skutek automatyzacji.

Co to jest Chat GPT i skąd się wziął?

Wspomniany wcześniej Chat GPT to narzędzie bazujące na sztucznej inteligencji, a więc narzędziu informatycznym, o którym świat po raz pierwszy usłyszał na przełomie lat 50. i 60. XX wieku podczas konferencji w Dartmouth College w stanie New Hampshire, w Stanach Zjednoczonych za sprawą Johna McCarthy’ego, Marvina Minsky’ego, Nathana Rochestera i Claude’a Shannona.

Sztuczna inteligencja koncentruje się na tworzeniu systemów komputerowych zdolnych do tworzenia programów i algorytmów, które umożliwiają komputerom analizowanie, rozumienie, przetwarzanie i wyciąganie wniosków z danych, podejmowanie decyzji, uczenie się na podstawie doświadczenia, rozpoznawanie wzorców, rozumienie języka naturalnego oraz komunikację z ludźmi. System stworzony przez amerykańską organizację badawczo-rozwojową OpenAI o intrygującej nazwie Chat GPT to nic innego, jak znany powszechnie w społeczeństwie chat, a więc narzędzie umożliwiające komunikację tekstową bądź też multimedialną z innymi użytkownikami Internetu, która odbywa się pomiędzy dwiema lub więcej osobami w czasie rzeczywistym.

Chat GPT różni się od tradycyjnego czatu tym, iż użytkownik z niego korzystający nie komunikuje się z innym człowiekiem, a z maszyną/oprogramowaniem, które w oparciu o szkolenie na ogromnym zbiorze tekstów dostępnym w przestrzeni internetowej umożliwia pozyskiwanie odpowiedzi na zadane pytanie w celu wygenerowania jak najdokładniejsze informacji zwrotnej.

Czy Chat GPT może zastąpić pracę copywritera?

Chat GPT ułatwia zatem pozyskiwanie odpowiedzi na nurtujące pytania, a także tworzy unikatowe, szczegółowe i rzetelne teksty w oparciu o narzucone mu instrukcje i posiadane zasoby informacji. Można więc wskazać, iż narzędzie to posiada duży potencjał do automatyzacji niektórych zadań, w tym również obsługi klienta i wsparcia technicznego. Sceptycy tego rozwiązania zauważają, iż w pewnych przypadkach może ono wspomóc lub zastąpić pracowników w prostszych i powtarzalnych zadaniach.

Bez wątpienia działalnością, która może zostać częściowo, a czasem być może i całkowicie przejęta przez to oprogramowanie jest copywriting. Szybka i kompleksowa analiza danych pozwala temu narzędziu na tworzenie wyjątkowych i niepowtarzalnych tekstów i artykułów w zaledwie kilka chwil. Należy jednak pamiętać, iż człowiek zawsze będzie wykazywał się większą kreatywnością, dostosowywaniem języka, tonu i stylu komunikacji do konkretnego odbiorcy i kontekstu, a także adaptacją do obowiązujących trendów, co sprawia, iż profesjonalni copywriterzy wciąż są poszukiwani na rynku ze względu na zdecydowanie większe doświadczenie i szeroko rozumianą elastyczność w tworzeniu.

Przykładowa konwersacja dzięki Chat GPT 3.5

Jak można skorzystać z Chatu GPT?

Aby skorzystać z Chatu GPT konieczne jest podłączenie do sieci internetowej. Oprogramowanie dostępne jest na stronie internetowej OpenIA – https://chat.openai.com/ oraz innych platformach i narzędziach, które wykorzystują możliwości sztucznej inteligencji w swojej działalności. Otwierając platformę użytkownik dostaje dostęp do Chatu GPT, który przypomina tradycyjny chat z możliwością zadawania pytań i wydawania komend.

Korzystanie z tego systemu opiera się, jak już wspomniano na wydawaniu poleceń i komend oraz zadawaniu pytań, na które Chat GPT samodzielnie poszukuje i udziela odpowiedzi. Jako oprogramowanie Chat zapamiętuje poprzednie pytania i udzielone na nie odpowiedzi, dzięki czemu można z nim prowadzić spójną i rzetelną rozmowę, która niczym nie różni się od rozmowy z innym użytkownikiem Internetu. Powoduje to, iż pozyskiwanie interesujących użytkownika informacji staje się szybsze, a także niezwykle intuicyjne.

Czy Chat GPT jest darmowy?

Chat GPT jest wciąż testowanym i stale udoskonalanym, ogólnodostępnym w sieci oprogramowaniem. Dotychczas korzystać można z niego zarówno bezpłatnie w wersji badawczej, jak i płatnie w wersji Chat GPT Plus, która poprzez okresową subskrypcję umożliwia priorytetowy dostęp, mniejsze kolejki oczekiwania, większą przepustowość oraz wsparcie przez całą dobę. W celu skorzystania z bezpłatnej wersji Chatu GPT oferowanego przez OpenIA należy utworzyć konto i zalogować się do portalu, a następnie rozpocząć współpracę z oprogramowaniem. Najnowsza wersja systemu jest jednak płatna i skorzystać z niej będą mogli wyłącznie stali subskrybenci, którzy opłacą comiesięczny abonament.

Do czego można wykorzystać Chat GPT

Potencjał Chatu GPT stale rośnie, co spowodowane jest wprowadzaniem do jego systemu stale nowych treści przez korzystających z niego użytkowników. Taki stan rzeczy sprawia, iż jego możliwości stale się zwiększają i dostosowują do potrzeb społeczności. Można więc wskazać, iż jego zastosowanie może obejmować wiele różnych dziedzin, a tym samym dotyczyć zarówno użytkowników indywidualnych, jak i również firm czy przedsiębiorstw.

Wśród głównych zastosowań Chatu GPT, z których korzystają użytkownicy indywidualni wyróżnić można poszukiwanie i weryfikowanie informacji, tworzenie nieskomplikowanych tekstów, artykułów bądź ogłoszeń, naukę języków obcych i innych teoretycznych umiejętności czy generowanie treści na media społecznościowe. Z kolei wśród firm najczęściej podkreśla się wykorzystanie w obszarach takich jak: obsługa klienta, wsparcie techniczne, generowanie treści edukacyjnych i instruktażowych, tworzenie wirtualnych asystentów, kreowanie merytorycznych materiałów na strony internetowe i platformy społecznościowe, tłumaczenia językowe bądź też wykorzystanie w celach badawczych.

Chat GPT-4

Udoskonalanie Chatu GPT odbywa się nieustannie. Wykorzystanie tego nowoczesnego systemu implikuje konieczność wprowadzania zmian w jego algorytmach, czego nieustannie dokonuje sztab profesjonalnych programistów pracujących dla OpenIA.

Najnowsza wersja Chat GPT obejmuje już czwartą kompleksową aktualizację oprogramowania. Jest ona dostępna od 14 marca 2023 roku, a więc wdrożona do użytku została stosunkowo niedawno. Co ważne nowa wersja Chatu dostępna będzie wyłącznie w wersji płatnej. Chat GPT-4 różni się od poprzedniej wersji zdecydowanie większą ilością parametrów, a także lepiej dostosowanym przetwarzaniem języka naturalnego niż w poprzedniej wersji.

Nowe algorytmy zastosowane na potrzeby Chat GPT-4 umożliwiają przetwarzanie większej ilości słów, których liczba może sięgać choćby 25000. Jest to zatem blisko osiem razy więcej niż w przypadku poprzedniej wersji oprogramowania. Chat GPT-4 daje również możliwość przetwarzania obrazów, zdjęć i grafik, co dotychczas było niemożliwe, a także obsługiwania znacznie bardziej szczegółowych instrukcji niż w przypadku Chatu GPT-3.

Płatna wersja Chat GPT-4 Plus umożliwia subskrybentom płatnego abonamentu również bezpośrednie przeglądanie stron internetowych, dzięki czemu możliwym stanie się również pozyskiwanie najbardziej aktualnych informacji, co w przypadku poprzedniej wersji było niemożliwe, gdyż Chat posiadał wyłącznie informacje obecne w sieci do września 2021 roku. Odpowiedzi generowane przez Chat GPT-4 są bez wątpienia znacznie bardziej precyzyjne niż w poprzedniej wersji, a także uwzględniono w nich algorytmy mające na celu zmniejszenie prawdopodobieństwa wygenerowania niedozwolonych i niebezpiecznych treści o ponad 80 procent.

Idź do oryginalnego materiału