Oskarżenia o autorytaryzm
Łukasz Jankowski to najmłodszy prezes w historii Naczelnej Izby Lekarskiej, który musi w tej chwili zmierzyć się z dużym kryzysem wizerunkowym. Osiem z dwudziestu czterech okręgowych izb lekarskich domaga się jego odwołania, co wiąże się z koniecznością zwołania Krajowego Zjazdu Lekarzy – organu odpowiedzialnego za wybór władz NIL, w tym Naczelnej Rady Lekarskiej.
Jak pisze „Gazeta Wyborcza”, zarzuty wobec Jankowskiego obejmują autorytarne metody zarządzania oraz tolerowanie mobbingu w biurze NIL. Krytyka płynie również ze strony części dawnych współpracowników z Porozumienia Rezydentów. Mimo to szanse na jego odwołanie są niewielkie, ponieważ wymagałoby to poparcia dwóch trzecich delegatów na zjeździe.
Sam Jankowski odrzuca oskarżenia, podkreślając, iż samorząd lekarski osiągnął niespotykaną dotąd siłę i wpływy.
Fala zwolnień
Według informacji „Gazety Wyborczej”, od momentu objęcia przez stanowiska przez Jankowskiego połowa osób zatrudnionych w NIL zdecydowała się odejść. Wśród odchodzących znaleźli się m.in. trzej redaktorzy naczelni „Gazety Lekarskiej”. Rzecznik samorządu potwierdził, iż biuro opuściło w sumie 17 osób, z czego jedna została zwolniona w trybie dyscyplinarnym.
Zdaniem „Gazety Wyborczej” aktualna sytuacja stanowi największy konflikt, jaki miał miejsce w Naczelnej Izbie Lekarskiej.
O tym pisaliśmy
Już jakiś czas temu na łamach Tygodnika Angora, a także na portalu Angora24 poruszaliśmy temat Łukasza Jankowskiego. Jak pisał nasz redakcyjny kolega Krzysztof Różycki:
Naszym zdaniem (choć możemy się mylić) Jankowski chciał z lekarskiego samorządu uczynić korporację, na której czele stałby on – sprawny menedżer (bo o wybitnym dorobku zawodowym trudno mówić), gdzie sprawy lekarzy, nie mówiąc już o pacjentach, byłyby niekoniecznie na pierwszym planie.
Wymienionych zostało także pięć głównych grzechów prezesury Janowskiego. Do nich zaliczały się:
1. Tworzenie niezgodnych z prawem struktur.
2. Działania na szkodę Kujawsko-Pomorskiej Okręgowej Izby Lekarskiej.
3. Ograniczanie niezależności członków organów NIL.
4. Przekroczenie uprawnień w sprawie modernizacji logo NIL.
5. Działania osłabiające samorząd lekarski.
Więcej o sprawie można przeczytać TUTAJ.