Co ile przysługuje odzież robocza? 2024

chemik24.pl 4 miesięcy temu
Zdjęcie: Co ile przysługuje odzież robocza? 2024


Wykonywanie niektórych rodzajów pracy stwarza niebezpieczeństwo dla zdrowia lub życia pracownika albo generuje ryzyko, iż jego odzież własna zostanie zabrudzona lub ulegnie zniszczeniu. W takiej sytuacji pracodawca ma obowiązek zapewnić osobom zatrudnionym odzież roboczą, która pozwoli na sprawne i bezpieczne wykonywanie obowiązków zawodowych. Jaki jest okres używalności odzieży roboczej? Kto za nią płaci i kiedy pracodawca musi ją dostarczyć?

Kiedy pracownikowi przysługuje odzież robocza?

Zasady wydawania odzieży roboczej określają przepisy kodeksu pracy. Zgodnie z brzmieniem art. 2377 k.p. pracodawca jest obowiązany dostarczyć pracownikowi odzież i obuwie robocze spełniające wymagania określone w Polskich Normach w następujących sytuacjach:

  • jeżeli odzież własna pracownika może ulec zniszczeniu lub znacznemu zabrudzeniu;
  • ze względu na wymagania technologiczne, sanitarne lub przepisy bezpieczeństwa i higieny pracy.

Odzież dostarcza się bezpłatnie na koszt pracodawcy. Pracodawca może w niektórych przypadkach zezwolić pracownikowi na korzystanie z własnej odzieży i obuwia zamiast dostarczać mu gotową odzież roboczą pod warunkiem, iż spełniają one wymagania określone przez przepisy BHP, a pracownik wyrazi na to zgodę. Taka możliwość zależy jednak od charakteru wykonywanej pracy. Zamiany nie można dokonać, o ile na stanowisku pracy występuje:

  • praca związaną z bezpośrednią obsługą maszyn lub urządzeń technicznych;
  • praca powodująca intensywne brudzenie lub skażenie odzieży i obuwia roboczego środkami chemicznymi, lub promieniotwórczymi albo zakaźnym materiałem biologicznym.

Nawet o ile pracownik otrzymał zgodę na wykorzystanie własnej odzieży, pracodawca musi wypłacić mu ekwiwalent pieniężny uwzględniający aktualne ceny takich elementów wyposażenia. Znaczenie mają więc ceny bieżące, a nie kwota, jaka znajduje się na rachunku.

Przestrzeganie przepisów BHP jest bardzo ważne! o ile pracodawca nie ma możliwości zapewnianie pracownikowi odzieży roboczej lub wymaganych środków ochrony indywidualnej, nie powinien dopuszczać do pracy. Za zaniedbanie w tym zakresie grożą wysokie kary finansowe. Warto wskazać, iż przydział odzieży roboczej nie zależy od nazwy stanowiska – ma ona charakter wtórny – ale od rzeczywistych warunków, jakie na nim panują.

Odzież robocza – co ile przysługuje?

Obowiązujące przepisy nie precyzują częstotliwości wymiany odzieży roboczej. Pracodawca powinien określić tę kwestię w regulaminie, a jeżeli takiego regulaminu nie ma, w porozumieniu z pracownikami. Takie ustalenia zwykle przybierają postać tabel przydziału obuwia i odzieży roboczej oraz środków ochrony indywidualnej i powinny być sporządzane dla konkretnych stanowisk.

Decydującym kryterium jest tutaj funkcjonalność i spełnianie przez odzież roboczą funkcji ochronnej. To z kolei w decydującej mierze zależy od warunków, w jakich pracuje konkretny pracownik.

W praktyce dobrą strategią jest przyjęcie nieco krótszego okresu przydatności odzieży ochronnej niż maksymalny. Dzięki temu pracownicy są lepiej zabezpieczeni i nie ryzykują, iż przypadkowe zwiększenie natężenia czynnika środowiskowego sprawi, iż ubranie lub obuwie nagle stanie się nieprzydatne.

Warto pamiętać, iż pracodawca nie może zastąpić zakupu odzieży roboczej przeprowadzaniem regularnych szkoleń wśród pracowników. choćby największa praktyka nie jest w stanie zapobiec uszkodzeniu ciała w wyniku nieuwagi, a właśnie takiej ochronie służy odzież i obuwie robocze.

Kto płaci za odzież roboczą?

Odzież robocza stanowi własność pracodawcy i to on pokrywa jej koszt. Po zakończeniu stosunku pracy pracownik ma jednak obowiązek zwrócić używane przez niego rzeczy. o ile zgubił on lub zniszczył przedmioty ze swojej winy, ponosi ograniczoną odpowiedzialność względem pracodawcy do wysokości wartości sprzętu, która nie zdążyła się zamortyzować. Inaczej wygląda sytuacji, kiedy mienie zostało powierzone pracownikowi i został on zobligowany do jego zwrotu. W takiej sytuacji ponosi on odpowiedzialność w pełnej wysokości.

Aby nie dochodziło do nieporozumień w przedmiocie tego, gdzie należy przechowywać odzież roboczą lub jak ją zabezpieczyć, warto uregulować te kwestie w regulaminie pracy, ponieważ przepisy BHP mają charakter ogólny.

Gdzie kupić wysokiej jakości ubranie robocze?

Wyboru odzieży roboczej dokonuje pracodawca. Aby zapewnić maksymalną efektywność pracowników w miejscu pracy, warto decydować się na sprzęt, który nie tylko chroni pracownika, ale zapewnia też możliwość sprawnej realizacji przez niego obowiązków służbowych. Dlatego liczy się wygoda, jakość wykonania oraz trwałość poszczególnych elementów.

Szeroki wybór odzieży ochronnej znajdziesz w sklepie Specto. Zajrzyj na: https://www.specto.com.pl/produkty/odziez-robocza,2,3139 i korzystaj z atrakcyjnych cen oraz błyskawicznej wysyłki.

Idź do oryginalnego materiału