
Z przeprowadzonego na początku lutego badania CBOS wynika, iż 29 proc. Polaków z obcokrajowcami w naszym kraju spotyka się codziennie, kolejne 29 proc. kilka razy w tygodniu, 12 proc. raz w tygodniu, 8 proc. 2-3 razy w miesiącu, 6 proc. raz w miesiącu, 2 proc. raz na 2-3 miesiące, 6 proc. jeszcze rzadziej, a 8 proc. wcale.
Obcokrajowcy pracujący w Polsce. Jak często ich spotykamy?
O codziennym kontakcie z obcokrajowcami mówili głównie przedstawiciele kadry kierowniczej, specjaliści, pracownicy administracyjno-biurowi, robotnicy wykwalifikowani i niewykwalifikowani oraz prywatni przedsiębiorcy.
Najrzadziej z obcokrajowcami spotykały się osoby starsze i mające wykształcenie podstawowe lub zasadnicze zawodowe, uzyskujące niskie dochody per capita (poniżej 3 tys. zł). Mniejszą styczność z pracującymi w Polsce obywatelami innych państw mieli również mieszkańcy wsi i rolnicy.
Sondaż. Polacy zgodni, co do pracy obcokrajowców
W badaniu wykazano, iż aż 93 proc. Polaków akceptuje podejmowanie w naszym kraju pracy przez cudzoziemców. 58 proc. z tej liczby uważa, iż powinni móc oni wykonywać każą pracę, a 35 proc., iż tylko niektóre rodzaje. Przeciwko pracy obcokrajowców w Polsce było 4 proc. ankietowanych, a 3 proc. nie miało zdania.
Przeciwnikami dopuszczenia obcokrajowców do pracy były (częściej niż przeciętnie) osoby poniżej 35 lat, mające wykształcenie średnie i z grup zawodowych takich jak: technicy i średni personel, pracownicy administracyjno-biurowi, a także robotnicy wykwalifikowani i rolnicy.
W większym stopniu od reszty społeczeństwa, sprzeciw wobec pracy obcokrajowców wyrażają ankietowani najsłabiej wykształceni, robotnicy niewykwalifikowani oraz ci z najniższymi dochodami w przeliczeniu na osobę w gospodarstwie domowym (poniżej 2 tys.).
Sondaż. Praca obcokrajowców nie zawsze była akceptowana
CBOS w formie graficznej przedstawił też wyniki z poprzednich lat. W 1992 roku zgodę na pracę obcokrajowców w Polsce wyrażała tylko około połowa badanych. W 2008 roku już przytłaczająca większość była zgodna, iż obcokrajowcom powinno się umożliwić pracę w naszym kraju. Wynik z 2019 roku był jeszcze większy, praktycznie taki jak obecnie.
Czytaj też:
Nastawienie Polaków do uchodźców. Jesteśmy na nie, chyba iż to sąsiad lub… zięćCzytaj też:
Sondaż dotyczący kryzysu na granicy Polski i Białorusi. Polacy ocenili, kto miał rację ws. migrantów