Obejrzyj rozmowę na YouTube: https://youtu.be/bmNzgloNS00
👉 Igor to praktyk zarządzania, stawia na rozwój, rozum, efektywność. Nie odpuścimy, obiecywana wartość to zero bull***itu, dlatego będziemy wyczuleni na argumenty i ich jakość.
Ilość dostępnej wiedzy rośnie błyskawicznie. Zaleta: mamy wiedzę niemal zawsze za darmo. Dzielenie się wiedzą leży u podstaw idei podcastu Escola Mobile. Wada znacznej ilości wiedzy: nierzadko trudno wybrać.
W końcu pierwszej dekady XXI w. ilość szkoleń, webinarów i książek biznesowych zaczęła być tak duża, iż nie byliśmy w stanie zrozumieć, w co warto inwestować czas i energię. Szkolenia stały się modą, zarządzanie projektami urosło do rangi sztuki, którą znają nieliczni. To pociągnęło za sobą jeszcze większą liczbę webinarów i treningów.
Korzystali na tym specjaliści, oferujący wiedzę, a żądni tej wiedzy biznesmeni brali wszystko. Gdy biznes jest w powijakach strategia i skalowanie stają się fetyszem, a mapy i biznesplany powstają hurtowo. KPI nie schodzi z ust wszystkich zaangażowanych w firmę.
Czy zaczęliśmy uprawiać zdobywanie wiedzy dla samego zaliczenia, uzyskania dyplomu/certyfikatu i podzielenia się tym faktem na Linkednie?
Nasz gość - Igor Mróz uważa, iż wiedzę pochłaniamy na zapas. Tymczasem powinno się konsumować "just in time", a "nie just in case"
W rozmowie będziemy podkreślać, iż praktyka, a nie teoria są głównymi motorami rozwoju firmy. Czytaj o stawianiu i testowaniu hipotez biznesowych, odpowiednim badaniu rynku i nisz. KPI będzie czymś, co pojawi się na kanwie doświadczenia.
Teoria w zarządzaniu zespołamiJak ogarnąć zarządzanie projektem i co trzeba zrobić, aby dystrybucja zadań nie była spychologią? Podstawy to asertywne obchodzenie się z klientami i zespołem, aby we właściwym czasie dorzucić zadań i nie zakorkować produkcji. Gdy briefing projektu jest sporządzony umiejętnie, bez wielkich planów, a standupy przeprowadzone w kwadrans, zarządzanie może zacząć się kręcić. Tak mniej więcej opisuje to nasz gość.
Inspirowanie zespołuPokłosie dzieł Siomona Sineka i opacznie rozumianego zarządzania. W końcu czy masz inspirować pracowników, czy mają oni dostarczać projekty, a Ty dowozić leady/okazje? Oba podejścia wydają się błędne, o ile w projektach i zadaniach jest chaos, panuje napięcie, a komunikacja jest beznadziejnie pusta w treść.
Omijanie ortodoksji i technokracjiW jaki sposób Twoja firma zacznie zarabiać, jeżeli skupisz się na metrykach, które nie działają w Twoim zespole? W tym miejscu w rozmowie zauważysz znaczną różnicę zdań. Escola ma Scrum Mastera, staramy się pracować according to the book. Igor z kolei twiedzi, iż metryki nie zawsze można zastosować do wszystkich i do wszystkiego. Jako przykład poda Professional Scrum with Kanban.
W tym miejscu problemem może być choćby wielkość etatu pracowników i wymóg daily, aby zsynchronizować plany.
Dlatego warto szukać informacji o tablicach Kanban poza schematycznymi obrazami i znajdować te, które można zastosować w Twojej firmie.
Feedback is a gift
Jeśli jesteś osobą wyczuloną na jakość feedbacku, to ta część jest dla Ciebie. I we fragmencie rozmowy o krytykowaniu znajdziesz dla siebie podejście, które pozwala na krytykowanie publiczne.
Są też rzeczy, które wg naszego Gościa nie przydadzą sie w ogóle albo tylko w pojedynczych przypadkach
- Gannt, czemu, o czemu tego uczą na studiach?!?
- Turkusy - bardzo bardzo bardzo bardzo wyjątkowe przypadki
- Wiedza wymagana na egzaminy PMP, oni tam do dzisiaj liczą earned value, NIKT TEGO NIE LICZY
Kontakty do Escola Mobile:
Krzysztof Wojewodzic: http://bit.ly/KWojewodzic
Mail: [email protected]
Jędrzej: http://bit.ly/JPaulus
Mail: [email protected]
Strona: https://escola.pl/
Muzyka: Kevin MacLeod
Werq Kevin MacLeod (incompetech.com)
Licensed under Creative Commons: By Attribution 4.0 License/mix by Jedrzej Paulus
https://creativecommons.org/licenses/by/4.0/
Oceń nasz podcast na Apple Podcasts: https://bit.ly/EscolaMobileIT