Co z waloryzacją 800 plus? Rząd stawia sprawę jasno

5 godzin temu
Zdjęcie: Polsat News


Rząd nie planuje waloryzacji świadczenia rodzinnego "Rodzina 800 plus" - wynika ze średniookresowego planu strukturalno-budżetowego. To plan, w którym Polska zobowiązuje się do redukcji nadmiernego deficytu sektora instytucji rządowych i samorządowych.


Plan budżetowo-strukturalny rząd ma wysłać do Komisji Europejskiej do 15 października. Dokument ten, przyjęty we wtorek przez Radę Ministrów, przedstawia ścieżkę redukcji deficytu sektora finansów publicznych poniżej poziomu 3 proc. PKB. Przypomnijmy - Polska przekroczyła ten poziom w 2023 r., w związku z czym nasz kraj został objęty przez Brukselę procedurą nadmiernego deficytu. Oznacza to swoiste zaciskanie pasa - rząd musi ostrożnie podchodzić do jakichkolwiek nowych wydatków z budżetu państwa. Plan działań w tym zakresie rozpisano na lata 2025-2028.Reklama


Świadczenie 800 plus ma być utrzymane "na stałym poziomie"


W dokumencie zapisano, iż planowane przez Polskę rozpoczęcie redukcji deficytu w 2025 roku wspierać będzie szereg działań. Wśród nich rząd wymienia "utrzymanie nominalnych wartości świadczenia wychowawczego (program Rodzina 800 Plus) oraz świadczeń rodzinnych na stałym poziomie".


Oznacza to, iż w 2025 roku nie będzie waloryzacji świadczenia popularnie znanego jako "800 plus". Nie należy też spodziewać się waloryzacji innych świadczeń rodzinnych, takich jak np. 300 zł jednorazowego wsparcia dla wszystkich uczniów rozpoczynających rok szkolny (tzw. "Dobry start").


Tak Polska chce redukować deficyt. Rząd przyjął plan


Ze średniookresowego planu budżetowo-strukturalnego wynika, iż w 2025 roku deficyt sektora finansów publicznych ma spaść nieznacznie - z 5,7 proc. PKB w 2024 r. do 5,5 proc. PKB, a więc zaledwie o 0,2 pkt proc.
Z kolei w 2026 r. deficyt sektora ma obniżyć się bardziej zauważalnie, do 4,5 proc. PKB, by w 2027 r. spaść do 3,7 proc. PKB. Przypomnijmy - unijny próg wynosi 3 proc. PKB. Poniżej tej wartości mamy znaleźć się w 2028 r., kiedy to deficyt ma znaleźć się na poziomie 2,9 proc. PKB.
Z dokumentu przyjętego przez rząd dowiadujemy się również, iż rozpoczęcie redukcji deficytu będzie wspierane m.in. przez utrzymanie progów PIT i kwoty wolnej od podatku przy nominalnych wzrostach wynagrodzeń i emerytur, ograniczanie działań ochronnych ograniczających skutki wzrostu cen energii czy urealnienie stawek podatku akcyzowego.
Idź do oryginalnego materiału