Coraz bliżej obowiązek rozliczenia dla milionów Polaków. I nie jest to PIT

2 godzin temu
Ten obowiązek rozliczenia dotyczy wszystkich osób prowadzących działalność gospodarczą, ale nie tylko. W naszym kraju jest 2,6 miliona osób, które prowadzą jednoosobową działalność. A to przecież nie wszystkie firmy, które działają w Polsce. Chodzi o termin rocznego rozliczenia składki zdrowotnej. Oto kogo dotyczy ten obowiązek. Nie chodzi tylko i wyłącznie o aktualnie zarejestrowane działalności gospodarcze w naszym kraju.


Obowiązek rocznego rozliczenia składki zdrowotnej za 2024 rok dotyczy nie tylko aktywnych firm, ale także tych, które działalność zakończyły lub zawiesiły, ale choć przez jeden dzień podlegały ubezpieczeniu zdrowotnemu. O kluczowych terminach i zasadach przypomina ZUS.

Przedsiębiorcy muszą złożyć roczne rozliczenie składki zdrowotnej za 2024 roku do 20 maja 2025. Dokument ten należy przekazać w rozliczeniu za kwiecień 2025. Dotyczy to – jak podaje ZUS – tych osób, które płacą podatek liniowy, skalę podatkową lub ryczałt ewidencjonowany.

Rzecznik ZUS Grzegorz Dyjak przekazał, iż obowiązek rozliczenia spoczywa też na przedsiębiorcach, którzy zaczęli działalność w styczniu 2025, jeżeli stosują zasady ogólne opodatkowania.

Jak złożyć rozliczenie składki zdrowotnej?


Osoby, które prowadzą jednoosobową działalność gospodarczą, powinny wypełnić blok XI na druku ZUS DRA. A ci przedsiębiorcy, którzy płacą składki za inne osoby, takie jak pracownicy czy zleceniobiorcy, powinni wypełnić blok III.F na druku ZUS RCA.

Zanim złożymy roczne rozliczenie, powinniśmy upewnić się, iż przekazaliśmy wszystkie dokumenty rozliczeniowe za cały rok kalendarzowy lub rok składkowy, jeżeli opłacamy podatek na zasadach ogólnych.

ZUS DRA – blok XII – dla osób prowadzących jednoosobową działalność,

ZUS RCA – blok III.F – dla przedsiębiorców opłacających składki za inne osoby, np. pracowników czy zleceniobiorców.



Gdy roczne rozliczenie składki zdrowotnej wykaże nadpłatę, a przedsiębiorca nie ma zaległości w opłacaniu składek zdrowotnych ani nie pobierał nienależnych świadczeń, na profilu PUE/eZUS powinien znaleźć wniosek o zwrot nadpłaty (RZS-R).

Wniosek trzeba sprawdzić, uzupełnić dane, podpisać i odesłać do ZUS do 2 czerwca. W takim przypadku ZUS przekaże nadpłatę na wskazany rachunek bankowy najpóźniej do 1 sierpnia.

Gdy przedsiębiorca nie złoży wniosku o zwrot, nadpłata zostanie rozliczona na koncie płatnika do 2025 roku.

Idź do oryginalnego materiału