Krajowy Depozyt Papierów Wartościowych realizuje projekt CSDonDLT, którego celem jest zbadanie wpływu oraz wartości dodanej wynikającej z implementacji rozwiązań opartych na technologii rozproszonych rejestrów (DLT) w ramach usług centralnego depozytu papierów wartościowych. Pierwszym krokiem w tym kierunku będzie stworzenie rozwiązania, które umożliwi rozrachunek transakcji OTC w technologii blockchain.
Projekt CSDonDLT oraz towarzysząca mu Biała Księga prezentują nowe, aktualne doświadczenia i obserwacje KDPW w odniesieniu do potencjału oraz korzyści wynikających z zastosowania technologii blockchain jako uzupełnienia i funkcjonalnego rozszerzenia tradycyjnej infrastruktury rynku kapitałowego.
Włączyć się w realizację projektu
Biała Księga stanowi zaproszenie dla instytucji rynkowych, w tym przede wszystkim uczestników KDPW, do włączenia się w realizację projektu CSDonDLT, współpracy i podjęcia wspólnego wysiłku na rzecz poprawy innowacyjności polskiego rynku kapitałowego. Udział szerokiego grona instytucji rynku kapitałowego we współtworzeniu infrastruktury rozproszonej warstwy DLT wkomponowanej w w tej chwili funkcjonujący ekosystem, a w konsekwencji zaoferowanie klientom możliwości utrzymywania wydzielonej funkcjonalności rachunku papierów wartościowych w ramach sieci blockchain, może otworzyć nowe możliwości rozwoju usług oraz samego rynku.
W oparciu o technologię blockchain
Efektem realizacji projektu CSDonDLT będzie implementacja dodatkowej, komplementarnej warstwy systemu depozytowo-rozrachunkowego opartej na technologii blockchain. Tworzone rozwiązanie na obecnym etapie koncentruje się na rozrachunku transakcji OTC, obejmując swoim zakresem zarówno przechowywanie, swobodny transfer papierów wartościowych, jak i atomowy rozrachunek transakcji w ramach warstwy DLT. Pełna interoperacyjność obu warstw systemu depozytowo-rozrachunkowego pozwoli na dokonywanie płynnych transferów papierów wartościowych z warstwy tradycyjnej do DLT i na odwrót.
Szansa na transformację
W KDPW technologia DLT postrzegana jest nie jako zagrożenie dla tradycyjnych instytucji, ale jako szansa na ich transformację i dostosowanie do wymagań nowoczesnej gospodarki cyfrowej. Doświadczenia KDPW w obszarze technologii rozproszonych potwierdzają, iż możliwa jest harmonijna koegzystencja rozwiązań opartych na blockchain z istniejącymi strukturami rynku. Kluczem do sukcesu jest integracja – a nie eliminacja – profesjonalnych pośredników, instytucji finansowych, które pełnią i z pewnością pełnić będą kluczową rolę w zapewnieniu stabilności, efektywności i bezpieczeństwa rynku, w tym w zakresie ochrony inwestorów.
Wypracować własny, komplementarny model rynku kapitałowego
W obliczu dynamicznych zmian regulacyjnych i technologicznych Polska ma szansę wypracować własny, komplementarny model rynku kapitałowego, z jednej strony uwzględniający lokalną specyfikę, z drugiej otwarty na zastosowania w kontekście transgranicznym. Jesteśmy gotowi odegrać główną rolę w tym procesie, zapraszając instytucje rynku do wspólnego projektowania przyszłości opartej na nowoczesnej, bezpiecznej i konkurencyjnej infrastrukturze rynku kapitałowego.