Badanie „Zadowolenie z życia w 2024 r.” przeprowadzone przez CBOS pokazuje, iż 81 proc. Polaków deklaruje ogólną satysfakcję z życia, co stanowi wzrost o 4 pkt proc. w porównaniu do roku 2023. Jest to najwyższy wynik z ostatnich czterech lat.
Wśród czynników, które najbardziej satysfakcjonują Polaków, na pierwszym miejscu znajduje się zadowolenie z miejsca zamieszkania (87 proc.), następnie relacje towarzyskie (84 proc.) i dzieci (74 proc.). Mniej zadowolenia sprawiają materialne warunki życia (69 proc.), związki (67 proc.), wykształcenie i kwalifikacje (67 proc.), a także stan zdrowia (60 proc.) i perspektywy na przyszłość (56 proc.).
Narzekamy głównie na finanse
Najmniej powodów do zadowolenia Polacy znajdują w dochodach i ogólnej sytuacji finansowej, gdzie tylko 38 proc. respondentów wyraża zadowolenie. CBOS zauważa, iż satysfakcja finansowa przeważa wśród osób z dochodami na poziomie co najmniej 4 tys. zł na osobę w gospodarstwie domowym.
Stan zdrowia zadowala 60 proc. dorosłych Polaków, a wykształcenie i kwalifikacje cieszą dwie trzecie ankietowanych. Ponad połowa jest zadowolona z przebiegu swojej pracy zawodowej. Najwięcej zadowolenia ze zdrowia wyrażają osoby poniżej 45. roku życia.
56 proc. Polaków patrzy z optymizmem na swoje perspektywy na przyszłość, a 26 proc. wyraża umiarkowany optymizm. Tylko 10 proc. badanych ma pesymistyczne nastawienie.
Badanie „Aktualne problemy i wydarzenia” przeprowadzono od 28 listopada do 8 grudnia 2024 roku na reprezentatywnej imiennej próbie pełnoletnich mieszkańców Polski, wylosowanej z rejestru PESEL. Wzięło w nim udział 915 osób.