Czy Polska Poczta upadnie? Ma otrzymać ogromny zastrzyk gotówki

1 miesiąc temu

Dziennik Rzeczpospolita donosi, iż mimo plotek na temat przyszłości Poczty Polskiej, która ma być rozstrzygnięta przez walne zgromadzenie akcjonariuszy (WZA), istnienie państwowej spółki nie jest wcale zagrożone.

Jak ustalono, następnego miesiąca odbędzie się właśnie WZA, jednak tylko w celu przyjęcia sprawozdania operatora za rok 2023 – informuje dziennik. Dodatkowo informuje, iż zgromadzenie to ma odbyć się do końca czerwca. W Ministerstwie Aktywów Państwowych przygotowywana jest dokumentacja, która będzie omawiana podczas obrad. Porządek obrad nie ma przewidywać podejmowania decyzji dotyczących przyszłego funkcjonowania spółki, w tym kwestii upadłości.

Kontrowersje Poczty Polskiej

Eksperci od początku roku dyskutują, czy i komu powinna być sprzedana Poczta Polska. Na temat złej sytuacji spółki pisaliśmy już w artykule dotyczącym wprowadzenia radykalnych zmian w jej funkcjonowaniu. Najwięcej kontrowersji wzbudził plan redukcji etatów i zwolnień grupowych.

Poczta Polska próbuje przekonywać, iż wszelkie negatywne doniesienia są wyłącznie plotkami.

Wbrew pojawiającym się w przestrzeni medialnej fałszywym przekazom zaznaczamy, iż Poczta Polska nie prowadzi redukcji etatów poprzez zwalnianie pracowników – ogłoszono na oficjalnej stronie.

Sebastian Mikosz, nowy prezes Poczty, głośno mówi o tym, iż nie ma zamiary dopuścić do upadku spółki. W liście do pracowników, do którego dotarł dziennik, mężczyzna przekonuje, iż sygnały o możliwej upadłości to jedynie plotki. Z drugiej strony, jak informuje Rzeczpospolita, Mikosz miał zagrozić pracownikom pozwami sądowymi, aby nie rozpowszechniali fałszywych pogłosek. Ponadto nad spółką przez cały czas wisi widmo redukcji etatów, a podobno aż 80% pracowników zarabia minimalną krajową.

Miliony w ramach przeprosin

Według doniesień Rzeczpospolitej, rząd odżegnuje się od cięć, które zainicjował nowy prezes Poczty Polskiej. Chociaż Ministerstwo Aktywów Państwowych podkreśla jego zadanie utrzymania płynności finansowej spółki, to jednak jednocześnie resorcie zaznacza, iż to zarząd ponosi odpowiedzialność za wprowadzane zmiany.

Według informacji przekazanych przez dziennik, Poczta Polska niedługo otrzyma znaczący zastrzyk gotówki w wysokości ponad 749 milionów złotych jako rekompensatę za nierentowne świadczenie usług powszechnych w latach 2021-2022.

Idź do oryginalnego materiału