Czy szef może odmówić ci urlopu na żądanie? Lepiej sprawdź, zanim złożysz wniosek

3 godzin temu
Zdjęcie: Planowanie, fot. baramee2554 / iStock


Czy szef może odmówić urlopu na żądanie? Czasem rzeczywistość bywa zaskakująca i choćby pilna potrzeba wolnego dnia nie zawsze oznacza, iż będziesz mogła z niego skorzystać. Zdarzają się sytuacje, kiedy pracodawca ma prawo prosić cię o stawienie się w pracy, bez względu na twoje plany.
Każdy z nas może znaleźć się w sytuacji, która wymaga natychmiastowej reakcji i konieczności wzięcia urlopu na żądanie. To cenny przywilej, który pozwala na szybkie otrzymanie wolnego bez zbędnych wyjaśnień. Jednak czy szef zawsze musi się na to zgodzić? Okazuje się, iż nie. Kiedy pracodawca może odmówić przyznania urlopu na żądanie?

REKLAMA







Zobacz wideo Ile powinniśmy mieć wolnego? [SONDA]



Na czym polega urlop na żądanie? To świetna sprawa dla wszystkich pracownika
Urlop na żądanie to wygodna opcja dla pracownika, pozwalająca na wzięcie wolnego w nagłych sytuacjach, bez wcześniejszego planowania. Jest częścią standardowego urlopu wypoczynkowego, który przysługuje maksymalnie cztery razy w ciągu roku kalendarzowego. Ważne jest to, iż nie trzeba podawać przyczyny składania wniosku – wystarczy zgłosić urlop najpóźniej w dniu, w którym chcemy z niego skorzystać.


Popularna „enżeta" to koło ratunkowe dostępne dla wszystkich zatrudnionego na umowie o pracę. Wynagrodzenie za urlop nie różni się od tego za zwyczajowy dzień pracy i obejmuje zarówno części stałe jak i zmienne, np. dodatki czy premie. Należy jednak pamiętać, iż pracodawca w wyjątkowych okolicznościach może odmówić przyznania urlopu. Dlatego nigdy nie powinniśmy traktować go jako coś bezwarunkowego i pewnego.





Do kiedy trzeba wykorzystać urlop za 2023 rok? Niedługo minie istotny termin (zdjęcie ilustracyjne) Pra-chid / iStock


Czy szef może odmówić urlopu na żądanie? Są pewne okoliczności, które mu na to pozwalają
Pracodawca zwykle powinien przychylić się do wniosku o urlop na żądanie, o ile pracownik zgłosi go w wymaganym terminie (najpóźniej w dniu rozpoczęcia urlopu). Jednak to uprawnienie nie jest nieograniczone. Są wyjątkowe okoliczności, w których szef może odmówić udzielenia takiego urlopu. Dzieje się tak wtedy, gdy obecność pracownika jest istotna, np. w obliczu nieprzewidzianych sytuacji, które mogą zagrozić funkcjonowaniu firmy lub narazić ją na poważne straty. W takich przypadkach może zdecydować, iż obecność na stanowisku jest obowiązkowa, a urlop, choć pilnie potrzebny, musi poczekać. Odmowa ta musi być jednak odpowiednio uzasadniona, gdyż za bezpodstawne nieudzielenie "enżety" przełożonemu grozi kara grzywny.Jeśli masz ochotę, to zagłosuj w naszej sondzie, która znajduje się poniżej. Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu. Zachęcamy do zaobserwowania nas w Wiadomościach Google.
Idź do oryginalnego materiału