Program „Daleki Horyzont” został stworzony z myślą o łączeniu dwóch grup ludzi: tych, którzy chcą rozwijać swój biznes społeczny w oparciu o długoterminową strategię i tych, którzy wiedzą, jak to robić czyli doświadczonych mentorów. Jego siła i oryginalność tkwi w tym, iż do udziału w nim jako mentorów zapraszamy emerytowanych liderów organizacji, byłych menadżerów, kierowników, dyrektorów – ludzi, którzy już nie są aktywni zawodowo, ale mają czas, chęci oraz umiejętności, żeby wesprzeć tych, którzy dopiero rozwijają swój biznes.
Program koncentruje się na rozwoju strategicznym małego biznesu działającego na terenie woj. łódzkiego i wzmacnianiu kompetencji liderów go prowadzących.
Jego istotą jest cykl spotkań z mentorem, w ramach których liderzy uczą się myślenia o biznesie w długiej perspektywie i z jej wykorzystaniem rozwiązują bieżące wyzwania.
Skąd pomysł?
Program wzorowany jest na sprawdzonym w Stanach Zjednoczonych programie Score, który sieciuje emerytowanych liderów dużych firm z przedstawicielami małego biznesu i stanowi swego rodzaju inkubator dla młodych amerykańskich startupów. Organizacja SCORE to skrót od Senior Corps of Retired Executives (Starszy Korpus Emerytowanych Dyrektorów), a ich podtytułem jest Councelors to America’s Small Business, czyli Doradcy dla Amerykańskiego Drobnego Biznesu. Słowo „score” w języku angielskim oznacza także rezultat, wynik, osiągnięcie rezultatu – i ta gra słów podkreśla cele stawiane przed organizacją.
„Mentalność Amerykanów jest taka, iż większość młodych ludzi zaczyna swoje życie zawodowe nie od pracy na etacie, ale właśnie od prowadzenia własnego biznesu. Organizacja SCORE cieszy się tam dużym powodzeniem, a jej oddziały – tzw. Chapters – finansowane są przez rząd federalny, a dokładnie przez Small Business Administration. Organizacja ma swoje oddziały w każdym większym ośrodku miejskim i jest ich w sumie 389 w całych Stanach” – komentuje Janusz Tokar, doradca biznesowy z Instytutu Spraw Obywatelskich, były pracownik i wolontariusz SCORE.
Program Daleki Horyzont Instytutu Spraw Obywatelskich ma charakter pilotażowy, bo to pierwsza tego typu inicjatywa w Polsce.
„Program jest wyjątkowy także z innych powodów. Janusz przez wiele lat mieszkał w Stanach Zjednoczonych i przez jakiś czas pracował w SCORE w Bozeman, Montana. Został też niedługo wolontariuszem – doradcą w SCORE. Mamy więc w zespole kogoś, kto dokładnie wie, jak to powinno działać i co należy zrobić, żeby całe przedsięwzięcie zakończyło się powodzeniem!” – dodaje Justyna Matusiak, koordynatorka wolontariatu w Instytucie.
Działamy bez cenzury. Nie puszczamy reklam, nie pobieramy opłat za teksty. Potrzebujemy Twojego wsparcia. Dorzuć się do mediów obywatelskich.
Wzmocnij kampanie obywatelskie Instytutu Spraw Obywatelskich
Przekaż swój 1,5% podatku:
Wpisz nr KRS 0000191928
lub skorzystaj z naszego darmowego programu do rozliczeń PIT.
Założenia programu
Program jest realizowany w formule regularnych spotkań mentora z liderem biznesu społecznego. Jego celem jest transfer wiedzy i kompetencji. Narzędziem do tego jest nie tylko doradztwo ze strony mentorów, ale także konkretne wsparcie finansowe.
Każda ze wspieranych przez mentora organizacji będzie miała do wykorzystania pakiet rozwojowy na sumę 30 tys. złotych. Rolą mentora będzie zdiagnozowanie najpilniejszych potrzeb organizacji i wyłonienie obszarów, w które warto zainwestować, żeby biznes mógł się rozwijać. Mentor będzie dzielić się swoją wiedzą i doświadczeniem, pomagać strukturyzować pomysły, zwiększać efektywność działania, wskazywać na zagrożenia i alternatywy. Nie wykonuje jednak działań za lidera – nie prowadzi działań operacyjnych, ani mikro-zarządzania. Mentor towarzyszy, inspiruje, kierunkuje.
W oparciu o wiedzę i informacje przekazane w trakcie mentoringu każda z organizacji przygotuje mini strategię rozwoju, w której przedstawi, w jaki sposób zainwestuje te pieniądze.
Spotkania realizowane są w biurze Instytutu w Łodzi, online lub w innym, ustalonym przez obie strony miejscu. Zespół Instytutu Spraw Obywatelskich dba zarówno o rekrutację mentorów jak i organizacji do programu i przydzielenie im odpowiedniego do ich potrzeb mentora. Wymiar godzinowy zaplanowanego wsparcia ze strony mentorów to minimum 4 godziny dla jednego podmiotu.
Spodziewane zakresy pracy w trakcie programu
Na podstawie doświadczeń innych programów można wskazać na obszary najczęściej poruszane trakcie współpracy:
- strategia rozwoju organizacji,
- praca nad stabilnością finansową organizacji,
- rozwój działalności gospodarczej,
- przygotowanie nowej usługi/ produktu organizacji,
- zarządzanie finansami organizacji,
- odnowienie wizji i misji organizacji,
- rozwiązywanie bieżących problemów,
- zarządzanie zespołem.
Z kim współpracuje mentor?
Mentoring jest wsparciem skierowanym do liderów biznesu społecznego z woj. łódzkiego, a więc spółek not for profit, fundacji, stowarzyszeń, które prowadzą działalność ekonomiczną i potrzebują wsparcia, by ją rozwijać. To biznes społeczny, co oznacza, iż płynące z niego zyski przyczyniają się do realizacji ważnych społecznych celów takich jak m.in. wspieranie osób z niepełnosprawnościami, w kryzysach psychicznych, opiekunów osób zależnych itp. Rekrutacją tych organizacji zajmuje się Instytut.
Kogo szukamy?
Z doświadczenia wiemy, iż kompetencje się nie starzeją – one dojrzewają. Szukamy wolontariuszy – ludzi, którzy nie są już aktywni zawodowo, a mają chęć i potrzebę podzielenia się swoją wiedzą i doświadczeniem z innymi.
Szukamy szeroko, a więc zapraszamy emerytowanych liderów organizacji, byłych menadżerów, kierowników, dyrektorów o różnych kompetencjach i doświadczeniach. Najlepiej, żeby to były osoby, które raz w miesiącu będą mogły dojechać do biura w Łodzi, ale możliwa jest kooperacja online, więc szukamy na terenie całej Polski. Zależy nam na tym, by zgromadzić ludzi z różnymi umiejętnościami w jednym miejscu właśnie po to, by transfer wiedzy i doświadczenia mógł być pełniejszy.
Jeśli czujesz, iż nie powiedziałeś jeszcze ostatniego słowa, a brak zajęć na emeryturze nie jest tym, czego naprawdę oczekiwałeś, a dodatkowo chciałbyś wesprzeć biznes, który ma wymiar społeczny, to właśnie Ciebie szukamy.
Co oferujemy?
- Dajemy pracę z Sensem – bo angażujemy Cię w działanie na rzecz dobra wspólnego kreowanego przez biznes społeczny i organizacje pozarządowe, które w swoich działaniach m.in. dbają o wspólną przestrzeń, środowisko naturalne, miejsca pracy, wolności obywatelskie, prawa pracowników, prawa konsumentów.
- Integrację w środowisku mentorów – raz w miesiącu będą organizowane spotkania dla mentorów, które będą miały charakter integracji i superwizji – także mentorzy będą mogli zasięgnąć rady innych mentorów, by jak najlepiej pokierować liderami, z którymi będą współpracować.
- Integrację z zespołem Instytutu Spraw Obywatelskich – jesteśmy jedną z największych organizacji w Polsce z ponad 20-letnią historią, wieloma prowadzonymi kampaniami społecznymi, własną historią porażek i sukcesów – dzięki udziałowi w programie możesz stać się częścią naszej społeczności, dołączając do spotkań integracyjnych oraz spotkań społeczności Instytutu, które realizowane są raz w miesiącu. Poznasz też partnerów, z którymi współpracujemy. Nastaw się na nowe znajomości!
- Pełną obsługę programu – my zapewniamy miejsce spotkań, poczęstunek, rekrutujemy organizacje do programu, Ty – dajesz nam swój czas, dzieląc się wiedzą i doświadczeniem.
A dodatkowo:
- Jeśli chcesz pisać teksty – dostaniesz możliwość publikowania w Tygodniku Spraw Obywatelskich, internetowym piśmie wydawanym przez Instytut, docierającym do ponad 400 tys. czytelników.
- Konkursy i wizyty studyjne – będziesz mógł skorzystać z całego pakietu wsparcia, jaki oferujemy swoim wolontariuszom, m.in. wziąć udział w konkursie na minigranty, wolontariusza roku oraz wyjechać na wizytę studyjną.
Etapy współpracy
Program ma charakter pilotażowy, co oznacza, iż testujemy go po raz pierwszy. Z tego wynika i nasz entuzjazm, i ciekawość tego, jakie będą jego efekty. W oparciu o nasze i amerykańskie doświadczenia zaplanowaliśmy następujące etapy współpracy:
- Zgłoszenie mentora do programu – nabór mentorów ma charakter ciągły i będzie trwał od 01 kwietnia 2025 do 30 września 2025; swoje zgłoszenie możesz wysłać wypełniając formularz, skontaktujemy się z wybranymi osobami.
- Rozmowa z zespołem programu – mająca na celu poznanie swoich wzajemnych oczekiwań, przesłane zgłoszenie oraz rozmowa zdecydują o wyłonieniu mentorów.
- Szkolenie wstępne – gdzie przekażemy wszystkie zasady związane z udzielaniem mentoringu.
- Mentoring – czyli bezpośrednia praca z liderami biznesu społecznego.
- Podsumowanie współpracy.
Kim jesteśmy?
Jesteśmy łódzką organizacją, jedną z największych w Polsce. Think-tankiem, a więc organizacją łączącą wiedzę ekspercką z działaniami oddolnymi. Nasza wiedza i doświadczenie mają już 20 lat. Prowadzimy w tej chwili kilkanaście kampanii społecznych – od lokalnych związanych z Łodzią i jej rozwojem, przez ogólnopolskie – związane z wolnościami obywatelskimi, jak choćby wolność płacenia gotówką, po ogólnoświatowe – tak, właśnie! – związane z dbałością o przyrodę, klimat, zdrową żywność. I wciąż odkrywamy, jak wiele jest do zrobienia!
Jesteśmy organizacją międzypokoleniową – zatrudniamy ludzi młodych, dojrzałych, a także będących już na emeryturze.
Ludzie programu

Janusz Tokar
Emerytowany manager, konsultant, analityk i doradca z wieloletnim doświadczeniem w zawodowym w Polsce i za granicą. Magister Prawa Uniwersytetu Łódzkiego i Master of Management International University of Phoenix USA. Aktualnie doradca w pracy na rzecz organizacji pozarządowych.

Absolwentka andragogiki na Uniwersytecie Łódzkim. Z sektorem pozarządowym związana od 2009 roku. Z wielką satysfakcją towarzyszy innym, wspierając ich w procesie zmiany. W Instytucie dba o wzmacnianie potencjału organizacji pozarządowych. Prywatnie żona i matka trójki dzieci.

Socjolog, coach chrześcijański, w trakcie szkolenia psychoterapeutycznego. W Instytucie zajmuje się koordynacją wolontariatu i pracą w redakcji Tygodnika Spraw Obywatelskich.
Masz pytania? Pisz: [email protected] Dzwoń: 42 630 17 49 Umów się na spotkanie w biurze w Łodzi – mieścimy się przy ul. Pomorskiej 40. |
Jak się zgłosić?
Prześlij wypełniony formularz na adres [email protected]
Nabór ma charakter ciągły, więc możesz dołączyć w każdej chwili. Przyjmowanie zgłoszeń zamykamy 30 września 2025 roku.
Czekamy na Twoje zgłoszenie!