Dialog może pomóc w zarządzaniu zmianami technologicznymi

lewiatan.org 3 dni temu

Uczestnicy dyskusji podkreślali, iż kluczem do skutecznego wdrażania zmian, np. związanych z AI jest dialog, który łączy perspektywy, buduje zaufanie i wyzwala moc kreatywnych rozwiązań.

Maxime Cerutti, dyrektor działu spraw społecznych, BusinessEurope przypomniał, iż w ostatnich latach nie udało się skutecznie połączyć rynku pracy, wzrostu produktywności i zatrudnienia. Udało się natomiast zwiększyć poziom zatrudnienia, w tym kobiet. Europejskie społeczeństwa jednak starzeją się, coraz więcej osób przechodzi na emerytury i firmy cierpią na niedobór pracowników. – Dlatego trzeba zadbać o pracowników nieaktywnych, ale także wspierać się migracją – dodał.

Zdaniem Liwiusza Laska, dyrektora generalnego z Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej sztuczna inteligencja coraz mocniej wkracza w nasze życie. Dzięki rozwiązaniom AI kilkaset razy wzrosła efektywność ZUS, mimo, iż ciągle przybywa mu zadań. niedługo AI trafi do urzędów pracy. Widać, iż sztuczna inteligencja przejmuje łatwą pracę. Rząd ma nadzieję, iż dzięki nowoczesnym technologiom zwiększy się efektywność firm, jakość pracy.

Maciej Witucki, prezydent Konfederacja Lewiatan apelował, żeby wreszcie zakończyć europejską debatę nad regulacjami dotyczącymi AI i znaleźć wspólne rozwiązanie dla całej Europy. Wprowadzanie oddzielnych regulacji AI, np. hiszpańskiej, polskiej nie jest najlepszym pomysłem. – W procesie transformacji technologicznej nie straszmy sztuczną inteligencją, iż przyczyni się do ogromnego wzrostu bezrobocia. W tym kontekście cieszy fakt, iż pracownicy są coraz bardziej świadomi zachodzących zmian – dodał.

Artur Mazurkiewicz, prezes zarządu, Dolnośląscy Pracodawcy zwrócił uwagę na wpływ AI na funkcjonowanie mikro, małych i średnich przedsiębiorstw. Jego zdaniem AI nie zawładnie naszym rynkiem pracy, ale będzie wspomagała różne procesy i tego już nie da się zatrzymać. Z badań wynika, iż 65 proc. młodych osób nie będzie wiedziało w jakich zawodach przyjdzie im pracować w przyszłości.

– Ludzie z rezerwą podchodzą do wszelkich zmian, nie wiedzą, co może ich spotkać w przyszłości. Tak było zawsze. I tak jest też w przypadku zmian technologicznych. Z moich obserwacji wynika, iż pracownicy lepiej radzą sobie z nowymi technologiami niż pracodawcy. Oczekują od pracodawców zrozumienia, dialogu i współpracy – przekonywał Piotr Ostrowski, przewodniczący Ogólnopolskiego Porozumienia Związków Zawodowych.

Panel moderował prof. Jacek Męcina, Konfederacja Lewiatan

Idź do oryginalnego materiału