jeżeli chcesz bez problemu znajdować zatrudnienie, musisz dbać o nieustanny rozwój kwalifikacji. To właśnie umiejętności w dużej mierze decydują o tym, czy dostaniesz wymarzoną posadę. Niektóre kompetencje pożądane kiedyś przez pracodawców dzisiaj są już zapomniane. Właśnie dlatego trzeba być na bieżąco. Temat wziął pod lupę serwis interviewme.pl. Opublikował badanie nt. luki w umiejętnościach.
REKLAMA
Zobacz wideo Czego się uczyć, żeby mieć dobrą pracę? "Ważne są umiejętności i kompetencje"
Lista umiejętności. To najczęściej wpisujemy do curriculum vitae
Serwis sprawdził, jakie umiejętności Polacy faktycznie wpisują do CV. Porównał je z oczekiwaniami pracodawców. Z danych wynika, iż użytkownicy korzystający z kreatora InterviewMe wpisują do curriculum vitae średnio 6 umiejętności. Najczęściej pojawiające się kompetencje to:
umiejętność pracy w zespole,
komunikatywność,
prawo jazdy kat. B,
umiejętność szybkiego uczenia się,
pracowitość i zaangażowanie,
obsługa komputera,
kreatywność i pomysłowość,
dokładność i dbałość o szczegóły,
samodzielność,
język angielski.
Siedem z nich to umiejętności miękkie, czyli kompetencje interpersonalne, które pozwalają na skuteczne funkcjonowanie w społeczeństwie, pracy i życiu osobistym. Nie są więc bezpośrednio związane z charakterem wykonywanego zawodu. Często zależą od osobowości, nawyków oraz wartości. Są jednak potrzebne niemalże w każdej profesji, więc ich posiadanie zwiększa elastyczność kandydata na rynku.
Jakich umiejętności brakuje w CV Polaków?pexels.com/Sora Shimazaki
Jakich umiejętności brakuje w CV Polaków? Pokrywają się tylko trzy
Z badań wynika, iż na rynku pracy istnieje widoczna luka kompetencyjna. Chodzi o różnicę między umiejętnościami poszukiwanymi przez pracodawców a tymi, które kandydaci faktycznie posiadają. Na znaczeniu zyskują w tej chwili kompetencje cyfrowe (46 proc.), produktywność (45 proc.) oraz zdrowie psychiczne i samopoczucie pracowników (42 proc). Okazuje się, iż Polacy rzadko wpisują takie rzeczy do CV. Przykładowo, kwalifikacje z obszaru kompetencji cyfrowych (np. umiejętność korzystania z danych i informacji, tworzenia treści cyfrowych, kompetencje z zakresu cyberbezpieczeństwa) tylko 100 razy pojawiły się w życiorysach poddanych analizie. Oto lista wszystkich kluczowych umiejętności na obecnym rynku pracy:
kompetencje cyfrowe,
myślenie analityczne i innowacyjność,
umiejętność efektywnego uczenia się,
rozwiązywanie problemów,
krytyczne myślenie,
kreatywność, oryginalność i inicjatywa,
zarządzanie i wywieranie wpływu,
elastyczność i odporność na stres,
samodzielność,
terminowość.
Aktualnie tylko trzy kwalifikacje popularne w CV Polaków pokrywają się z tymi, których brakuje na rynku pracy: umiejętność uczenia się, kreatywność oraz samodzielność.
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu.
Zachęcamy do zaobserwowania nas w Wiadomościach Google.