Dlaczego Polacy nie dostają pracy? Tych umiejętności brakuje w CV. Od razu idą do kosza

1 dzień temu
CV jest jak wizytówka i życiorys zawodowy. Dzięki niemu potencjalny pracodawca może lepiej cię poznać oraz zobaczyć, jakie są twoje mocne strony. Istnieje jednak coś takiego jak luka kompetencyjna. To właśnie przez nią możesz mieć problem ze znalezieniem pracy.
jeżeli chcesz bez problemu znajdować zatrudnienie, musisz dbać o nieustanny rozwój kwalifikacji. To właśnie umiejętności w dużej mierze decydują o tym, czy dostaniesz wymarzoną posadę. Niektóre kompetencje pożądane kiedyś przez pracodawców dzisiaj są już zapomniane. Właśnie dlatego trzeba być na bieżąco. Temat wziął pod lupę serwis interviewme.pl. Opublikował badanie nt. luki w umiejętnościach.


REKLAMA


Zobacz wideo Czego się uczyć, żeby mieć dobrą pracę? "Ważne są umiejętności i kompetencje"


Lista umiejętności. To najczęściej wpisujemy do curriculum vitae
Serwis sprawdził, jakie umiejętności Polacy faktycznie wpisują do CV. Porównał je z oczekiwaniami pracodawców. Z danych wynika, iż użytkownicy korzystający z kreatora InterviewMe wpisują do curriculum vitae średnio 6 umiejętności. Najczęściej pojawiające się kompetencje to:


umiejętność pracy w zespole,
komunikatywność,
prawo jazdy kat. B,
umiejętność szybkiego uczenia się,
pracowitość i zaangażowanie,
obsługa komputera,
kreatywność i pomysłowość,
dokładność i dbałość o szczegóły,
samodzielność,
język angielski.


Siedem z nich to umiejętności miękkie, czyli kompetencje interpersonalne, które pozwalają na skuteczne funkcjonowanie w społeczeństwie, pracy i życiu osobistym. Nie są więc bezpośrednio związane z charakterem wykonywanego zawodu. Często zależą od osobowości, nawyków oraz wartości. Są jednak potrzebne niemalże w każdej profesji, więc ich posiadanie zwiększa elastyczność kandydata na rynku.


Jakich umiejętności brakuje w CV Polaków?pexels.com/Sora Shimazaki


Jakich umiejętności brakuje w CV Polaków? Pokrywają się tylko trzy
Z badań wynika, iż na rynku pracy istnieje widoczna luka kompetencyjna. Chodzi o różnicę między umiejętnościami poszukiwanymi przez pracodawców a tymi, które kandydaci faktycznie posiadają. Na znaczeniu zyskują w tej chwili kompetencje cyfrowe (46 proc.), produktywność (45 proc.) oraz zdrowie psychiczne i samopoczucie pracowników (42 proc). Okazuje się, iż Polacy rzadko wpisują takie rzeczy do CV. Przykładowo, kwalifikacje z obszaru kompetencji cyfrowych (np. umiejętność korzystania z danych i informacji, tworzenia treści cyfrowych, kompetencje z zakresu cyberbezpieczeństwa) tylko 100 razy pojawiły się w życiorysach poddanych analizie. Oto lista wszystkich kluczowych umiejętności na obecnym rynku pracy:


kompetencje cyfrowe,
myślenie analityczne i innowacyjność,
umiejętność efektywnego uczenia się,
rozwiązywanie problemów,
krytyczne myślenie,
kreatywność, oryginalność i inicjatywa,
zarządzanie i wywieranie wpływu,
elastyczność i odporność na stres,
samodzielność,
terminowość.


Aktualnie tylko trzy kwalifikacje popularne w CV Polaków pokrywają się z tymi, których brakuje na rynku pracy: umiejętność uczenia się, kreatywność oraz samodzielność.
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu.


Zachęcamy do zaobserwowania nas w Wiadomościach Google.
Idź do oryginalnego materiału