Długi weekend co tydzień? Tak zapowiada się przyszłość: 4 dni pracy to więcej czasu dla rodziny

2 lat temu
Zdjęcie: Niby pracują krócej, ale są stanie zrobić znacznie więcej. fot. unsplash


Skrócony tydzień pracy wzbudza coraz większe zainteresowanie pracodawców. Choć w Polsce (jeszcze) nie cieszy się zbyt dużą popularnością, to badania pokazują, iż to przyszłość rynku pracy. Coraz więcej firm przekonuje się, iż skrócenie tygodnia pracy korzystnie wpływa na produktywność pracowników.


Krótszy tydzień pracy to już nie tylko nikłe marzenie, a pieśń niedalekiej przyszłości.

Coraz więcej firm zauważa szereg korzyści płynących z 4-dniowego tygodnia pracy.

Brytyjczycy przeprowadzą największe badanie, by sprawdzić, jak dokładnie krótszy tydzień pracy wpływa na jakość wykonywanej pracy oraz samopoczucie pracowników.


Szukając równowagi


Coraz częściej zwraca się uwagę na tzw. work-life balance, jednak czy to możliwe przy obecnym 5-dniowym systemie pracy? Wiele osób uważa, iż nie. Przemęczeni, zdemotywowani pracownicy nie mają czasu i siły dla siebie oraz rodziny, a niewypoczęci po weekendzie wracają do pracy absolutnie bez werwy. Dlatego coraz więcej firm testuje 4-dniowy tydzień pracy. Natomiast w październiku rozpoczyna się największy eksperyment w historii sprawdzający, czy to rozwiązanie w ogóle ma sens.

Brytyjczycy będą pracować krócej


Do udziału w testowaniu 4-dniowego tygodnia pracy zgłosiło się 70 firm z Wielkiej Brytanii zatrudniających łącznie ponad 3300 pracowników. Podstawowym założeniem całego programu jest tzw. zasada 100-80-100. Co oznacza, iż pracownicy mają otrzymywać 100 procent wynagrodzenia, pracując przez 80 procent czasu, w zamian za 100 procent wydajności. Od października tego roku przez pół roku pracownicy biorący udział w eksperymencie będą pracować zaledwie 4 dni (32 godziny pracy tygodniowo) i pobierać pełne wynagrodzenie.


Nad eksperymentem swoją pieczę będą trzymać naukowcy z uniwersytetów w Cambridge i Oksfordzie, eksperci z Boston College oraz analitycy z think tanku Autonomy. To oni przeanalizują zebrane dane dotyczące: poziomu stresu, satysfakcji z pracy i życia, stanu zdrowia, jakości snu, możliwości podróżowania czy ryzyka wypalenia zawodowego. Podobne działania pilotażowe prowadzone są także w Australii i Nowej Zelandii.

To działa!


Natomiast 4-dniowy tydzień pracy był już testowany w Islandii. W eksperymencie wziął udział 1 proc. Islandczyków i okazało się, iż dzięki skróconemu tytoniowi pracy są nie tylko szczęśliwsi, ale i bardziej wydajni w pracy.


Belgowie także już mogą pracować 4 dni w tygodniu. To efekt uchwał belgijskiego rządu lutego. Pakiet reform pozwala na wykonywanie pracy przez 4 dni, jeżeli w tym czasie pracownik wykona tyle samo zadań, co dotychczas robił przez 5 dni. Program funkcjonować będzie pilotażowo przez 6 miesięcy.


Francja, Niemcy, Nowa Zelandia czy Finlandia, podejmuje aktywne próby pełnego przejścia na 4-dniowy tydzień pracy, mając nadzieję, iż wpłynie to pozytywnie na stan emocjonalny pracowników i zwiększy ich produktywność.

Firmy doceniają wolne


Pracownicy znanej hiszpańskiej firmy odzieżowej Desigual zdecydowali w głosowaniu, iż wolą mniej pracować, choćby kosztem niższej pensji. Za takim rozwiązaniem było aż 86 proc. załogi. Dlatego od ubiegłego roku zarabiają o 6,5 proc. mniej, ale mają więcej czasu w odpoczynek. Każda ze stron jest przekonana, iż to rozwiązanie przyczyni się do poprawy równowagi między życiem zawodowym a prywatnym. Podobne rozwiązania testują lub wprowadzają inne duże korporacje, np. Dell, Unilever czy Panasonic.


Jak wynika z badań HRK, firmy z dziedziny doradztwa w branży HR, w Polsce aż trzech na czterech Polaków chciałoby mieć 4-dniowy tydzień pracy. Warto zaznaczyć, iż w Polsce są firmy, które poważnie myślą o wprowadzaniu rozwiązaniach work-life balance. Testowane są różne pomysły, głównie w branży IT.

Skompresowany tydzień pracy, czyli 40 godzin tygodniowo rozłożone na 10-godzinne dni pracy. Druga opcja to skrócony tydzień pracy, czyli czas pracy zostaje skrócony do 32 godzin tygodniowo rozłożonych na 4 dni. Niektóre firmy również traktują piątki jako luźniejsze. Przeznaczone na planowanie pracy na kolejny tydzień, zebrania czy szkolenia. Problemem jednak przez cały czas jest ogólne przyzwyczajenie branży i klientów do 5-dniowego tygodnia pracy.

Rekruterzy zauważają również, iż coraz częściej sami pracownicy, szczególnie z branży IT, dają 4-dniowy jako warunek przyjęcia oferty.

Idź do oryginalnego materiału