Do 100 tys. dolarów dla polskich firm, które zmieniają świat na lepsze. Rusza nowy program.

biznestuba.pl 2 tygodni temu

NESsT, IKEA Social Entrepreneurship i Cisco Foundation szukają firm z misją, które oprócz skutecznego prowadzenia biznesu, mogą pochwalić się pozytywnym wpływem na otoczenie społeczne i środowisko naturalne. W nowo ogłoszonym programie akceleracyjnym polskie i rumuńskie przedsiębiorstwa mogą pozyskać od 35 do 100 tys. dolarów na rozwój.

NESsT to międzynarodowa organizacja, która od 10 lat wspiera finansowo i mentoringowo polskie przedsiębiorstwa społeczne i firmy impaktowe. Obok uruchamiania funduszy pożyczkowych rozwija programy akceleracyjne dla przedsiębiorstw tworzących miejsca pracy dla osób z grup narażonych na wykluczenie. W ciągu 28 lat swojej działalności w 50 krajach na całym świecie NESsT wsparł 250 firm przyczyniając się do powstania 112,000 jakościowych miejsc pracy.

Nowa edycja programu akceleracyjnego tworzonego przez NESsT skierowana jest do biznesów z Polski i Rumunii. Firma spełniająca warunki będzie mogła otrzymać od 35 do 100 tys. preferencyjnej pożyczki, jak również mniejsze granty oraz wsparcie merytorycznie w postaci eksperckiego mentoringu czy szkoleń. Program ma na celu wzmocnienie przedsiębiorstw, które poprzez zatrudnienie wspierają grupy defaworyzowane działając w ten sposób na rzecz ich integracji. W ramach programu różnego rodzaju wsparcie otrzyma łącznie 26 firm z Polski i Rumunii.

– Z morza małych i średnich podmiotów gospodarczych chcemy wyłowić te najbardziej impaktowe – o pozytywnym wpływie na otoczenie społeczne czy środowisko. Dlatego kierujemy program zarówno do przedsiębiorców społecznych w ścisłym sensie prawnym, jak i biznesów z misją, stawiających na zrównoważony rozwój. Szukamy przedsiębiorstw z doświadczeniem w generowaniu pozytywnego wpływu społecznego i środowiskowego – wyjaśnia Filip Wadowski, Dyrektor NESsT w Europie Środkowej.

Filip Wadowski, fot. materiały prasowe NESsT

Dla kogo wsparcie?

Wymogi, jakie stawiają polskim przedsiębiorcom grantodawcy z NESsT, IKEA Social Entrepreneurship i Cisco Foundation dotyczą dwóch sfer: pozytywnego wpływu i biznesowej skuteczności. Firma starająca się o inwestycję powinna m.in. wykazać, iż jest w stanie przyczynić się do powstania nowych miejsc pracy, w szczególności dla osób z grup defaworyzowanych Jednocześnie przyszli beneficjenci muszą mieć wykwalifikowaną kadrę menedżerską oraz jasną ścieżkę wzrostu i rozwoju biznesowego.

– Szukamy przedsiębiorców, którzy wierzą, iż droga do zyskownego i rozwijającego się biznesu prowadzi przez dobrej jakości miejsca pracy, przejrzyste praktyki zarządcze, troskę o środowisko naturalne i współpracę z lokalną społecznością. Chcemy pomóc w rozwoju właścicielom tych firm, którzy są otwarci na zatrudnienie i wsparcie zawodowe osób zagrożonych wykluczeniem Na podstawie dotychczasowych doświadczeń inwestycyjnych widzimy, iż nie jest to jedynie codzienność przedsiębiorstw społecznych, czy organizacji pozarządowych, ale obejmuje również tradycyjne i mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa z różnych sektorów gospodarki. Zależy nam na towarzyszeniu we wzroście, ale też wsparciu w trudnych momentach – dodaje Grzegorz Wach, kierujący programem akceleracyjnym NESsT w Polsce.

Grzegorz Wach, fot. materiały prasowe NESsT

Nowy program akceleracyjny NESsT i IKEA Social Entrepreneurship wyciąga wnioski z poprzedniej edycji, uruchomionej przed trzema laty. Czerpie też z doświadczeń NESsT Refugee Employment Initiative programu wspieranego także przez Cisco Foundation, który odegrał kluczową rolę w zapewnieniu długoterminowego wsparcia zawodowego blisko 3000 osób zagrożonym wykluczeniem, w tym uchodźców w Polsce i Rumunii. Z preferencyjnego finansowania oraz wsparcia mentoringowego i szkoleniowego skorzystało w ciągu ostatnich 3 lat 10 firm z Polski.

Ile jest firm impaktowych?

Nieco ponad 1,2 tys. polskich przedsiębiorstw społecznych figurowało w rządowym wykazie na starcie 2025 r., co oznacza, iż w rok ich liczba wzrosła o 2,5 proc. Jednak niedawny raport Banku Gospodarstwa Krajowego rozszerza grupę podmiotów ekonomii społecznej z firm z spełniających prawne wymogi przedsiębiorstwa społecznego o stowarzyszenia, fundacje, spółdzielnie, ale też koła gospodyń wiejskich i kluby sportowe, szacując ich liczbę na ok.100 tys podmiotów.

Z kolei Światowe Forum Ekonomiczne według własnych kryteriów ocenia w raporcie “The State of Social Enterprise 2024”, iż w Polsce “społecznych przedsiębiorstw” jest 30 tys. W skali świata szacuje, iż jest ich 10 mln i zapewniają one 200 mln miejsc pracy generując dwa biliony dolarów przychodu rocznie.

Misją NESsT jest wspieranie przedsiębiorstw społecznych, ale też firm impaktowych, które tworzą miejsca pracy dla osób z grup narażonych na wykluczenie. W portfolio organizacji znajdują się firmy z wielu branż, charakteryzujące się różnorodnymi modelami biznesowymi. Łącznie w ciągu 10 lat w Polsce NESsT wsparł 29 przedsiębiorstw, w które zainwestował łącznie 2,9 miliona dolarów i przyczynił się do powstania 4331 dobrych miejsc pracy. Program NESsT w Polsce poza IKEA Social Entrepreneurship Cisco Foundation, aktualnie wspiera też State Street Foundation.

Szczegółowe kryteria programu akceleracyjnego – zarówno pod kątem pozytywnego wpływu jak i biznesowym – opisane są na stronie https://pl.nesst.org/cee-opencall

Idź do oryginalnego materiału