Twoje dziecko zachorowało, a ty, by zająć się nim, musisz zostać w domu i nie możesz pojawić się w pracy? Nie trzeba wybierać wtedy swojego urlopu wypoczynkowego, a poprosić lekarza o wystawienie L4 na chorego malucha. Taki rodzaj zwolnienia przysługuje każdej osobie ubezpieczonej i aktywnej zawodowo. Są jednak sytuacje, w których jego otrzymanie nie jest możliwe. Jednym z ważnych kryteriów jest tu np. wiek dziecka i liczba dni opieki.
REKLAMA
Zobacz wideo Jak rozpoznać, iż dziecko ma autyzm? "Układanie samochodzików w rzędzie, machanie rączkami"
L4 na chore dziecko - są limity
L4 na chore dziecko tak naprawdę to nic innego, jak zwolnienie, które usprawiedliwia nieobecność w pracy i umożliwia sprawowanie osobistej opieki nad dzieckiem. Tu warto zaznaczyć, iż jest ono jednak limitowane, a pod uwagę brany jest przede wszystkim wiek chorego malucha.
Rodzice w ciągu roku kalendarzowego mogą skorzystać z:
60 dni zwolnienia na dziecko do 14. roku życia,
14 dni zwolnienia na dziecko powyżej 14. roku życia,
30 dni zwolnienia na dziecko niepełnosprawne, które ukończyło 14 lat, ale jest niepełnoletnie.
Możliwość skorzystania z takiego rozwiązania ma zarówno matka, jak i ojciec dziecka, ale nie mogą sprawować tej opieki jednocześnie, a co najważniejsze, podane limity obowiązują bez względu na liczbę dzieci pod opieką rodzica. Co zatem się stanie, jeżeli dana osoba przekroczy pulę dni? Wówczas jego nieobecność należy traktować jako nieobecność usprawiedliwioną bezpłatną, a za czas, kiedy nie będzie wykonywał pracy, nie przysługuje mu wynagrodzenie.
L4 na chore dziecko jest płatne
Rodzic, który skorzysta z opcji zwolnienia lekarskiego na chore dziecko, nie pozostaje bowiem bez wynagrodzenia. Należy mu się zasiłek opiekuńczy. zwykle wynosi on 80 proc. podstawy wymiaru zasiłku, obliczanej na podstawie przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia z ostatnich 12 miesięcy.