30 czerwca br. Sejmik Województwa Podkarpackiego przyjął stanowisko ws. unieważnienia postępowania zakupowego śmigłowców S-70 Black Hawk.
Stanowisko nie zostało przyjęte jednogłośnie! Radni Koalicji 13 Grudnia byli przeciw przyjęciu stanowiska z wyjątkiem radnych pochodzących z Mielca Pawła Pazdana oraz Jana Tarapaty, którzy – mimo przynależności do koalicji 13 grudnia – poparli stanowisko.
Inicjatorem stanowiska był Radny PiS Marcin Fijołek.
– Odnoszę się z niepokojem do anulowania przetargu na śmigłowce wielozadaniowe, którego realizację miały podjąć zakłady z Mielca. Kontrakt na 30 maszyn został anulowany w sposób lakoniczny i niejasny. Uważamy, iż województwo podkarpackie – jako istotny ośrodek przemysłu lotniczego i obronnego – zasługuje na konkretne wyjaśnienia. Chcemy, by do Ministerstwa Obrony trafił jasny sygnał, iż domagamy się przejrzystości, bo przemysł zbrojeniowy to siła napędowa nowoczesnej gospodarki. Mamy wykwalifikowaną kadrę, potencjał, infrastrukturę. To tysiące miejsc pracy nie tylko w regionie, ale w całej Polsce. Śmigłowce S-70i i tzw. „Black Hawki” to sprzęt, którego polska armia potrzebuje – a my nie możemy pozwolić, by Podkarpacie zostało pominięte – mówił radny Marcin Fijołek, przedstawiając stanowisko.
.
Treść stanowiska Sejmiku Województwa Podkarpackiego:
Decyzja Agencji Uzbrojenia o unieważnieniu postępowania na dostawę wielozadaniowych śmigłowców wsparcia S-70i, podjęta 23 maja 2025 roku, jest działaniem wysoce nieodpowiedzialnym i niezrozumiałym.
Sejmik Województwa Podkarpackiego z głębokim niepokojem przyjmuje informację o tej decyzji, która godzi w strategiczne interesy bezpieczeństwa państwa oraz funkcjonowanie polskiego przemysłu obronnego.
Uzasadnienie Agencji Uzbrojenia powołujące się na „istotną zmianę okoliczności powodującą, iż prowadzenie postępowania lub wykonanie zamówienia nie leży w interesie publicznym, czego nie można było wcześniej przewidzieć”, jest nie tylko lakoniczne, ale i budzące poważne wątpliwości. Brak merytorycznego uzasadnienia tej decyzji, mimo potencjalnie dalekosiężnych konsekwencji dla zdolności obronnych kraju, jest nie do przyjęcia. W obliczu pogarszającej się sytuacji bezpieczeństwa międzynarodowego, wyzwań geopolitycznych oraz trwającej wojny za naszą wschodnią granicą, rezygnacja z zakupu śmigłowców produkowanych w kraju i sprawdzonych w boju, jest posunięciem, które trudno racjonalnie wytłumaczyć.
Polskie Zakłady Lotnicze w Mielcu, producent śmigłowców S-70i, stanowią najważniejszy element krajowego systemu bezpieczeństwa i obronności. Są jednym z dwóch zakładów w Polsce produkujących statki powietrzne na potrzeby Sił Zbrojnych RP. Zakład ten jest objęty procesem militaryzacji, co podkreśla jego strategiczne znaczenie dla obronności kraju. Rozwój PZL Mielec, utrzymanie i rozbudowa mocy produkcyjnych oraz inwestowanie w nowoczesne technologie i kompetencje pracowników to kwestie o fundamentalnym znaczeniu dla interesu państwa. Uważamy, iż wszelkie zamówienia kierowane do krajowego przemysłu obronnego powinny być traktowane jako inwestycja w bezpieczeństwo narodowe.
Unieważnienie tak istotnego postępowania, bez transparentnego i przekonującego uzasadnienia, podważa zaufanie do działań Ministerstwa Obrony Narodowej i Agencji Uzbrojenia. Osłabia to pozycję polskiego przemysłu lotniczego na arenie międzynarodowej, a przede wszystkim uderza w pracowników, których zaangażowanie jest najważniejsze dla realizacji zadań strategicznych w zakresie bezpieczeństwa narodowego.
Zwracamy się do Pana Władysława Kosiniaka-Kamysza, Wiceprezesa Rady Ministrów i Ministra Obrony Narodowej, z pilnym apelem o ponowne rozważenie i zmianę niezrozumiałej decyzji dotyczącej unieważnienia postępowania. Żądamy natychmiastowego i pełnego wyjaśnienia przyczyn tej decyzji oraz podjęcia rozmów z zarządem Polskich Zakładów Lotniczych w Mielcu celem wypracowania konstruktywnych rozwiązań.
Oczekujemy pełnej transparentności działań, poszanowania interesu narodowego oraz odpowiedzialności za przyszłość sektora lotniczego w Polsce.
UZASADNIENIE
Samorząd Województwa realizując zadania w zakresie rozwoju gospodarczego oraz obronności posiada w pełni uzasadnione prawo wystąpić z niniejszym stanowiskiem z uwagi na konsekwencje dla województwa i całego regionu związane z unieważnieniu postępowania na dostawę wielozadaniowych śmigłowców wsparcia S-70i.
Stanowisko Agencji Uzbrojenia, odwołujące się do „istotnej zmiany okoliczności” w kontekście postępowania na dostawę wielozadaniowych śmigłowców wsparcia S-70i, nie zawiera merytorycznej i szczegółowej argumentacji. W obliczu zagrożeń międzynarodowych, wyzwań geopolitycznych oraz trwającej rosyjskiej agresji na Ukrainę, rezygnacja z zakupu sprawdzonych śmigłowców, produkowanych na terenie Polski, jest krokiem budzącym uzasadnione wątpliwości.
Polskie Zakłady Lotnicze w Mielcu (PZL Mielec) to strategiczny filar naszej obronności. Jako jeden z dwóch krajowych producentów statków powietrznych dla Sił Zbrojnych RP, objęty militaryzacją, PZL Mielec jest najważniejszy dla utrzymania zdolności produkcyjnych i innowacyjnych. Inwestycje w krajowy przemysł obronny to inwestycje w bezpieczeństwo państwa. Anulowanie tak istotnego postępowania bez rzetelnego i transparentnego uzasadnienia, podważa zaufanie do instytucji państwa i osłabia pozycję polskiego lotnictwa na arenie międzynarodowej. Uderza to również bezpośrednio w zaangażowanych pracowników, których praca ma fundamentalne znaczenie dla realizacji zadań strategicznych.