O znaczeniu z kultury organizacyjnej rozmawiamy Grzegorzem Rippelem, CEO ILLUSTRO Szkolenia Doradztwo.
W swojej praktyce szkoleniowej spotyka się pan zarówno z pracownikami, jak i pracodawcami. Jak te dwie grupy rozumieją kulturę organizacyjną?
Odpowiem na przykładzie nowego pracownika wchodzącego do organizacji. Do nowego miejsca pracy, oprócz wynagrodzenia, przyciągają go składowe kultury organizacyjnej, czyli np. dostrzegalne na pierwszy rzut oka, komunikowane na stronie internetowej działania employer brandingowe, czy też architektura i design budynków lub/i pomieszczeń. Wchodząc głębiej w organizację i mając już bezpośrednie relacje z pracownikami danej firmy, możemy już nie tylko widzieć wytwory kultury organizacyjnej, ale także ją poczuć na własnej skórze. To będzie sposób odnoszenia się do siebie ludzi, atmosfera w pracy, sposób celebrowania sukcesów, faktyczne relacje pracowników z przełożonymi. To wszystko z kolei wynika z kluczowych wartości, które powinny być uznawane i realizowane przez wszystkich pracowników – na każdym szczeblu. Kiedy mamy do czynienia z niespójnością wartości deklarowanych z ich faktyczną realizacją w praktyce, pracownicy odchodzą. Potwierdza się powiedzenie, iż ludzie przychodzą do firmy (skuszeni właśnie opiniami, employer brandingiem itp.), ale odchodzą od przełożonych, którzy tych wartości nie realizują w swoich codziennych działaniach.
Czym kultura organizacyjna jest według pana?
Kulturę organizacyjną porównuję do paliwa w samochodzie. Kiedy prowadzisz samochód nie widzisz jej, ale czujesz jej moc. Kiedy benzyny zabraknie, samochód staje i wtedy doceniasz, jak jest ważna. Kultura organizacyjna, która ma miejsce w każdej firmie, najczęściej omawiana w kontekście pozytywnym jako spoiwo dla firmy. Ale bywają też obszary w kulturach organizacyjnych uruchamiające obszary dysfunkcyjne, np. kultywowanie zachowań celebrujących ciągłe narzekanie, niekończące się dyskusje, inercję w działaniu czy strach przed podjęciem decyzji.
Grzegorz Rippel – CEO ILLUSTRO Szkolenia Doradztwo, firmy od dwudziestu lat zajmującej się szkoleniami i doradztwem personalnym. Wykładowca akademicki z obszaru ZZL – w tej chwili Uniwersytet Merito (dawne WSB).