O wynagrodzeniach oraz datkach przekazywanych polskim duchownym mówi się wiele. Aktualnie realizowane są tegoroczne wizyty duszpasterskie, które wzbudzają spore zainteresowanie mediów ze względu na planowane wydatki parafii oraz wymagania dotyczące wręczanych przez wiernych kopert. Choć to właśnie darowizny potrafią być największym wsparciem dla członków polskiego Kościoła katolickiego, ich wynagrodzenia również nie należą do najniższych. Jak informuje serwis Fakt, wielu kapelanów może liczyć na stanowisko w lokalnych służbach.
REKLAMA
Zobacz wideo Jak wygląda kolęda w 2023 roku? "Ludzie nie przyjmują księdza"
Ile zarabiają księża w Polsce? Krajowa Administracja Skarbowa to dopiero początek
Jak ustalił portal Fakt, w służbach mundurowych ma pracować aż 350 kapelanów, a ich wynagrodzenia pochłaniają rocznie dziesiątki milionów złotych. Z deklaracji resortów wynika, iż najmniej duchownych zatrudnionych jest w jednostkach organizacyjnych Krajowej Administracji Skarbowej podlegającej pod Ministerstwo Finansów.
W Krajowej Administracji Skarbowej służbę pełni w tej chwili ośmiu duchownych, z czego jeden od 2019 roku przebywa na urlopie bezpłatnym
- wyjaśnił wiceminister finansów Jurand Drop w odpowiedzi na zapytanie posłów Polski 2050. Wszyscy zatrudnieni posiadają status funkcjonariusza Służby Celno-Skarbowej.
Do zakresu obowiązków duchownych w KAS należy sprawowanie szeroko rozumianej posługi duszpasterskiej wobec pracowników i funkcjonariuszy Służby Celno-Skarbowej zatrudnionych/pełniących służbę w Krajowej Administracji Skarbowej. Uposażenia zasadniczego duchownych o statusie funkcjonariusza Służby Celno-Skarbowej określa się na podstawie rozporządzenia i może wynosić od 5 tys. 714 złotych do 9 tys. 925 złotych
- czytamy w odpowiedzi resortu. W ubiegłym roku pensje wypłacane duchownym zatrudnionym w KAS miały pochłonąć łącznie 1,4 mln złotych. To aż o 200 tys. złotych więcej niż w roku 2022. Dziewięciu duchownych zatrudnionych jest natomiast w szkołach leśnych. w tej chwili Lasy Państwowe nie zatrudniają księży, jednakże kilka lat wcześniej taki przypadek miał miejsce. Była to osoba pełniąca funkcję doradcy ds. edukacji społecznej w regionalnej dyrekcji LP. W 2020 roku zarobiła na tym stanowisku ponad 245 tys. złotych.
Tak państwo wspiera Kościół. Prawie 30 milionów rocznie idzie w ręce tych księży
Najwięcej duchownych zatrudnia natomiast Służba Więzienna. Na ten moment w zakładach karnych oraz aresztach śledczych pracuje aż 182 księży. Pozostałych 25 może zajmuje stanowiska w zakładach poprawczych dla nieletnich. W tym przypadku ich wynagrodzenia również liczone są w milionach, ponieważ w ciągu roku otrzymują łącznie około 8 mln złotych.
Zobacz też: Tyle zarabiają polscy "bogacze". Wiadomo, na co wydają najwięcej pieniędzy
Zgodnie z informacjami przekazanymi przez wiceministerkę sprawiedliwości Marię Ejchart "skazany ma prawo do wykonywania praktyk religijnych i korzystania z posług religijnych". Ponadto osadzeni mogą również uczestniczyć "w nabożeństwach odprawianych w zakładzie karnym w dni świąteczne". Największe zarobki są zaś oferowane duchownym w wojsku. Zatrudniono tam 136 kapelanów wyznania katolickiego, prawosławnego i ewangelickiego, którzy "pełnią posługę duszpasterską w miejscach, w których przebywają żołnierze oraz ich rodziny". Duchowni mogą pochwalić się zarobkami w wysokości od 4,5 do około 17,8 tys. złotych. W tym roku miały miejsce poważne podwyżki, ponieważ w 2023 roku były to jeszcze pensje rzędu od 3,8 do 14,8 tys. złotych. W efekcie w 2023 roku przekazano im rocznie łącznie około 27,8 mln złotych, a w tym roku ostateczna kwota może być jeszcze wyższa.
Zarobki księży w polskich resortach. Sam dodatek to ponad 12 tys. złotych miesięcznie
W jednostkach uzależnionych od resortu zdrowia zatrudnionych jest 30 duchownych. W tym przypadku średnie wynagrodzenie kapelana wynosiło około 4,3 tys. złotych miesięcznie, a na ich ubiegłoroczne pensje przeznaczono łącznie 1,3 mln złotych. Księża zajmują się również nauczaniem.
W ciągu ostatnich pięciu lat osoby duchowne zatrudniane były w dwóch jednostkach podległych i nadzorowanych przez Ministra Edukacji, tj. w Instytucie Badań Edukacyjnych oraz Ośrodku Rozwoju Polskiej Edukacji za Granicą (w szkołach polskich)
- przekazało Ministerstwo Edukacji Narodowej. Ministerstwo Spraw Zagranicznych ujawniło zaś, iż w ostatnim czasie w resorcie zatrudniony był tam jeden ksiądz. Duchowny od końca lipca 2023 roku do końca czerwca 2024 roku zajmował stanowisko osoby ds. kanonicznych w Ambasadzie Rzeczypospolitej Polskiej przy Stolicy Apostolskiej.
Otrzymywał miesięczne uposażenie w wysokości 7 359,91 PLN brutto i dodatek zagraniczny w wysokości 2 867 EUR
- podaje MSZ.
Dziękuje my, iż przeczytałaś/eś nasz artykuł.Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.