W dzisiejszym materiale zajmuję się tematem: działalność nierejestrowana i kolejne zmiany w 2024
Miało być dobrze, a wyszło jeszcze lepiej. Tak można powiedzieć o działalności nierejestrowanej, która bije rekordy popularności.
Materiał to transkrypcja filmu umieszczonego na kanale YT biznesnaostro.pl Link na końcu materiału.
Prowadzenie firmy na próbę albo takiej na niewielką skalę to rozwiązanie idealne dla rękodzielników, dla osób, które chciałyby spróbować swoich sił w sprzedaży internetowej, czy w lokalnej sprzedaży, ale również dla osób niepełnoletnich i bezrobotnych.
Co rusz słyszymy jednak o kolejnych pomysłach na ulepszanie i unowocześnianie tego programu. To powoduje, iż wiele osób, które chciałoby prowadzić działalność nierejestrowaną, działać w tej formie albo też już taką działalność prowadzi, cały czas ma lęk o to, czy wszystko robi zgodnie z prawem.
Co to jest działalność nierejestrowana?
Działalność nierejestrowana zajmuje sporo miejsca na moim kanale. Na bieżąco mówię o różnego rodzaju zmianach, o niuansach, odpowiadam też na wasze pytania.
Dla przypomnienia : działalność nierejestrowana to taki sposób aktywności, które pozwala rozpocząć działalność gospodarczą bez ponoszenia wszystkich kosztów związanych z prowadzeniem firmy. Przede wszystkim chodzi tu o koszty ZUSu, koszty księgowości i innych wydatkach, które musimy ponosić chcąc właśnie firmy prowadzić. No dobrze to, czym jest to działalność nierejestrowana jest to działalność gospodarcza na małą skalę, żeby ją prowadzić trzeba spełnić trzy podstawowe warunki:
Przede wszystkim musi to być działalność najlepiej nasza pierwsza, a o ile prowadziliśmy już kiedyś działalność gospodarczą to musi minąć minimum 60 miesięcy od momentu, kiedy z tamtej poprzedniej działalności zrezygnowaliśmy w związku z tym 5 lat przerwy i uruchamiamy działalność rejestrowaną po drugie działalność czy aktywność, którą chcemy prowadzić nie może powodować, iż musimy zdobyć jakieś konkretne zezwolenie, czy koncesję na prowadzenie tego typu firmy. Gdybyśmy na przykład chcieli sprzedawać alkohol to potrzebujemy do tego koncesji, czyli zezwolenia. I w tym momencie nie możemy takiej działalności prowadzić poprzez działalność nierejestrowaną musimy założyć adekwatną pełną działalność gospodarczą.
Kiedy nie można prowadzić działalności nierejestrowanej?
Nie możemy też działalności nierejestrowanej prowadzić w przypadku takim, kiedy konkretna aktywność wymaga założenia działalności gospodarczej z mocy ustawy i tutaj mowa, chociażby o usługach agentów ubezpieczeniowych. Z racji ustawy ubezpieczeniowej są jakby przymuszeni do tego, żeby działalność gospodarczą uruchomić w momencie, kiedy chcą takie usługi świadczyć. Trzeci punkt to limit przychodowy i to jest jeden z najważniejszych elementów działalności nierejestrowanej
Limit przychodowy, czyli górna granica przychodu, którego nie możemy przekroczyć, żeby taką działalność nierejestrowaną prowadzić.
Zmiany tego limitu pojawiają się bardzo często. Wystarczy powiedzieć, iż w styczniu tego roku, kiedy wzrosła minimalna pensja to limit działalności nierejestrowanej wynosił 50% minimalnego miesięcznego wynagrodzenia od lipca 2023. Nie dość, iż wzrosła pensja minimalna co jednocześnie przełożyło się na wysokość tego limitu działalności nierejestrowanej to sam ten limit wzrósł do 75% Miesięcznego najniższego wynagrodzenia, czyli w tym momencie taki limit wynosi 2700 zł miesięcznie i nie możemy go przekroczyć ani o złotówkę, bo w przeciwnym razie w ciągu 7 dni trzeba będzie założyć normalnie działalność gospodarczą, jakie obowiązki ciążą na nas w przypadku takiej działalności nierejestrowanej i musimy prowadzić tutaj żadnej księgowości. Jak sama nazwa wskazuje nie musimy tego nigdzie zgłaszać dlatego. Odpowiadając na bardzo często pojawiające się pytanie, skąd inni mają wiedzieć, iż my taką działalność nierejestrowaną?
Po prostu mamy swój NIP (numer identyfikacji podatkowej), o który staramy się w urzędzie skarbowym i to jest wszystko. Podstawowym naszym obowiązkiem jest prowadzenie prostej ewidencji sprzedaży, czyli takiego zestawienia, w którym wpisujemy sobie każdego dnia, za jaką kwotę sprzedaliśmy dane produkty, bo jak wiadomo działalność nierejestrowana szczególnie przyda się tym którzy chcieliby na przykład sprzedawać jakieś rzeczy w internecie albo też stacjonarnie w na niewielki w niewielkich rozmiarach i wpisujemy sobie każdego dnia ile sprzedaliśmy. Po co jest to nam potrzebne? Po to, żeby wiedzieć, czy nie przekraczamy tego limitu w danym miesiącu, bo co specyficzne dla działalności nierejestrowanej na tym etapie to to, iż o ile nie wykorzystamy tego limitu w danym miesiącu to on nie przechodzi na kolejny miesiąc, Czyli o ile w jednym miesiącu sprzedaliśmy produktów na przykład za 1600 zł to w kolejnym miesiącu znowu mamy 2700 limitu i ani grosza więcej.
Ewidencja sprzedaży
Ewidencja jest tylko dla nas i my jej nie przekazujemy nigdzie do Urzędu Skarbowego chyba, iż zdarzy się kontrola Urzędu Skarbowego. Wtedy taką ewidencję będziemy musieli mieć do celów dowodowych, żeby na przykład udowodnić urzędnikowi skarbowemu, iż taką sprzedaż prowadziliśmy co jeszcze jest ważne w działalności nierejestrowanej to to, iż dochód już nie przychód, a dochód, czyli to, co zarobiliśmy, musi być opodatkowany i ten dochód opodatkowujemy normalnie jak każdy inny dochód na przykład uzyskiwany z etatu, czy też z umowy zlecenia na koniec roku. Nie płacimy żadnych zaliczek na podatek tak jak robią to przedsiębiorcy, nie płacimy też żadnych innych opłat po prostu na koniec roku rozliczamy to w swojej deklaracji PIT, którą załączamy do Urzędu Skarbowego razem z dochodami rozliczanymi z innych źródeł i to jest, tak naprawdę wszystko No i teraz przechodzimy do głównego tematu odcinka co z tymi zmianami
Zmiany w działalności nierejestrowanej
Nasi urzędnicy postanowili to postanowili jeszcze zaproponować inne kolejne zmiany, bo jak wiadomo jak widać działalność nierejestrowana cieszy się bardzo dużym zainteresowaniem w związku z tym nasi rządzący postanowili zaproponować jeszcze kolejne zmiany dotyczące tej właśnie aktywności i aktualnie na stole leżą dwie zmiany.
Pierwsza dotyczy tego limitu przychodowego. Ma on być zamieniony z limitu miesięcznego na limit roczny i tak w ciągu całego roku będzie można zarobić, osiągnąć przychód nie wyższy niż 9-krotność najniższego miesięcznego wynagrodzenia, więc o ile byśmy założyli, iż pozostaniemy z wynagrodzeniem na poziomie 3600 tak, jak jest to w tej chwili to ten limit dla działalności nierejestrowanej miałby wynieść 32 400 rocznie. o ile więc prowadzilibyśmy taką aktywność, która polega na przykład na sprzedaży produktów sezonowych dostępnych przez 2 lub 3 miesiące w ciągu roku to my w ciągu tych dwóch trzech miesięcy możemy wykorzystać cały ten limit 32 tys, nie musimy rozdzielać tego na konkretne miesiące i dzięki temu możemy prowadzić działalność nierejestrowaną i nie musimy zakładać firmy, tak jakbyśmy to musieli zrobić w każdym innym przypadku. Czyli jest to dobre rozwiązanie np. dla rodzielników czy tych, którzy tak jak już wspomniałem prowadzą działalność sezonową i chcieliby tego typu rzeczy prowadzić.
Druga rzecz to skrócenie okresu karencji między czasem prowadzenia działalności gospodarczej. Ma wynieść dwa lata. Jak widać, zmiany w działalności nierejestrowanej pojawiają się bardzo często. W związku z tym przygotowałem specjalną dla ciebie propozycję. Jakiś czas temu napisałem ebooka, w którym bardzo dokładnie i w prostych słowach opisuje, ba czym polega dokładnie działalność nierejestrowana.
POBIERZ EBOOKA
Każda osoba, która tego ebooka pobierze (link do niego masz w TUTAJ) otrzymuje ode mnie 12-miesięczną aktualizację Jak widzisz zmiany są tutaj bardzo częste w związku z tym ja i mój zespół pracujemy nad tym, by te zmiany na bieżąco śledzić i odpowiadać na nie, o ile więc jakieś zmiany zostaną uchwalone dowiesz się o nich natychmiast. I dostaniesz aktualizację przez rok od momentu zakupu tego e-booka.