Działalność niezarejestrowana w 2025 roku. Są nowe limity. Teraz można zarobić więcej

19 godzin temu
Zdjęcie: alfexe/Istock.com


Działalność niezarejestrowana oznacza brak konieczności zakładania oficjalnej firmy. W ten sposób można zarabiać bez opłacania składek ZUS. Jakie przychód jest zatem dozwolony w 2025 roku? Zmieniono limity, które dają teraz znacznie większe możliwości. Ich wysokość ma bezpośredni związek z minimalnym wynagrodzeniem za pracę i ostatnią podwyżką.
Jak czytamy na stronie gov.pl, działalność nierejestrowa to drobna działalność zarobkowa wykonywana przez osoby fizyczne, która nie wymaga rejestracji firmy. Przy prowadzeniu takiej działalności nie trzeba między innymi posiadać wpisu do CEIDG, czyli Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej. W tym przypadku istnieją jednak ważne ograniczenia dotyczące wysokości miesięcznych przychodów. Ta kwota jednak znów uległa zmienia.


REKLAMA


Zobacz wideo Dwa wielkie mity o ZUS. "To się nazywa społeczeństwo, nie piramida finansowa"


Działalność niezarejestrowana - zasady. Ile można w ten sposób zarobić?
Działalność niezarejestrowana, zwana również nieewidencjonowaną, opiera się na limicie dotyczącym miesięcznych przychodów, który zmienia się wraz z każdą podwyżką minimalnej płacy za pracę. Zgodnie z przepisami uwzględnionymi w ustawie z dnia 6 marca 2018 roku Prawo przedsiębiorców, w tym przypadku przychody w każdym miesiącu nie mogą przekroczyć 75. proc. najniższego wynagrodzenia. W związku z tym od lipca 2024 roku limit wynosił 3 225 złotych brutto, ale od stycznia 2025 roku uległ podwyższeniu. Od początku roku najniższa krajowa jest równa 4666 złotych brutto, co oznacza, iż miesięczne przychody w ramach działalności niezarejestrowanej mogą wynosić 3 499,50 złotych brutto. To oznacza, iż Polacy mają możliwość dorabiać aż o ponad 270 złotych więcej niż w drugiej połowie ubiegłego roku. To wszystko daje także możliwość zarobienia aż 41 994 złote brutto w ciągu całego roku.
Zobacz też: ZUS oferuje zupełnie nowe świadczenie. To dodatek w wysokości ponad 2,5 tys. złotych
Należy jednak pamiętać, iż w przypadku przekroczenia limitu niezbędne jest złożenie wniosku o wpis do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej. Właściciel takiej działalności ma na to 7 dni od momentu, w którym nastąpiło przekroczenie. Co ważne, do limitu przychodów uprawniających do prowadzenia działalności nierejestrowanej wliczają się przychody należne z danego miesiąca, wynikające z wystawionych rachunków lub faktur, choćby jeżeli w rzeczywistości jeszcze nie otrzymaliśmy należności. Do limitu nie wlicza się natomiast wartości zwróconych towarów, udzielonych bonifikat i skont.


Kwoty otrzymane to te, które dostajesz w momencie sprzedaży lub przed sprzedażą (tak zwane zaliczki). Kwoty należne to te, których w momencie sprzedaży jeszcze nie otrzymałeś - sprzedałeś towar lub wykonałeś usługę i wystawiłeś dokument sprzedaży (rachunek lub fakturę), ale klient ci jeszcze nie zapłacił


- wyjaśniono na oficjalnej stronie rządowej.


Niezarejestrowana działalność 2025. Kto może się na nią zdecydować?
Warto pamiętać, iż taką działalność mogą prowadzić jedynie osoby, które w okresie ostatnich 60 miesięcy - pięciu lat - nie wykonywały działalności gospodarczej. Jest to działalność:


zorganizowana,
mająca charakter zarobkowy,
prowadzona w sposób ciągły,
prowadzona we własnym imieniu.


Istotne jest jednak to, iż działalność niezarejestrowaną można prowadzić, jeżeli posiada się firmę, jednak ta w ciągu ostatnich 60 miesięcy została zawieszona.


Zawieszenie wykonywania działalności gospodarczej jest liczone jak jej niewykonywanie


- czytamy na stronie gov.pl. Prowadzenie działalności niezarejestrowanej wiąże się zaś z licznymi korzyściami. Takie osoby nie płacą składek na obowiązkowe ubezpieczenia społeczne ani ubezpieczenia zdrowotne z tytułu działalności gospodarczej oraz zaliczek na podatek. Ponadto obejmuje je zwolnienie podmiotowe, w efekcie czego nie płacą podatku VAT.


Dziękuje my, iż przeczytałaś/eś nasz artykuł.Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.
Idź do oryginalnego materiału