Dokument odkłamuje oszczerczą wobec leśników kampanię, prowadzoną przez skrajne środowiska ekocentryczne, która ma na celu ukazanie opinii publicznej leśników jako szkodników w świecie przyrody.
Ideą filmu jest ukazanie szkodliwości działań Ministerstwa Klimatu i Środowiska na przykładzie Puszczy Białowieskiej, które są elementem niszczenia firmy, jaką są Lasy Państwowe.
Lasy Państwowe funkcjonują w oparciu o model zrównoważenia zadań gospodarczych, ochrony przyrody i społecznych. Dostarczają przemysłowi drzewnemu odnawialnego surowca jakim jest drewno, równocześnie zapewniając zwiększanie lesistości Polski i zasobności, czyli takiego zbilansowania masy drzewnej pozyskiwanej w ciągu roku w odniesieniu do rocznego przyrostu tej masy, iż stale powiększa się sumaryczna masa drewna wypełniająca lasy, a także średni wiek drzewostanów.
Działania MKiŚ wymierzone w Lasy Państwowe grożą bankructwem Lasów Państwowych i w konsekwencji prywatyzacją. Prywatyzacja grozi przejęciem 1/3 terytorium Polski przez zagraniczne fundusze finansowe, które byłoby stać na wykup obszarów administrowanych przez Lasy Państwowe. Organizacja ta, zarządzająca mieniem należącym do Skarbu Państwa, stoi na straży zachowania strategicznego charakteru dobra narodowego jakim są polskie lasy, czyli ostatniego „srebra rodowego”, jakie zostało Polsce po szaleństwie prywatyzacyjnym lat dziewięćdziesiątych ub. wieku.
Premiera filmu „Leśnicy dla Puszczy” w reżyserii Jacka Frankowskiego odbyła się w marcu 2026 roku. Dokument powstał na zlecenie Krajowego Sekretariatu Zasobów Naturalnych Ochrony Środowiska i Leśnictwa NSZZ „Solidarność”.









