Firma Rafako, jeden z największych pracodawców w regionie raciborskim, walczy z dramatyczną sytuacją. Zgodnie z informacjami opublikowanymi w czwartkowych raportach, syndyk ogłosił plan zwolnień grupowych obejmujący do 699 pracowników, a sąd potwierdził uprawomocnienie się decyzji o upadłości firmy. Problemy finansowe i brak porozumienia z wierzycielami doprowadziły do konieczności likwidacji zakładu pracy.
Syndyk ogłasza zwolnienia grupowe
Sytuacja ekonomiczna Rafako zmusiła syndyka do rozpoczęcia procesu zwolnień grupowych. W regulaminie przewidziano, iż maksymalnie 699 osób straci pracę do końca lutego, a okresy wypowiedzeń zakończą się najpóźniej 31 maja. Konsultacje z organizacjami związkowymi nie doprowadziły do porozumienia w sprawie warunków zwolnień. Syndyk powiadomił urząd pracy o szczegółach zwolnień, podkreślając konieczność ich przeprowadzenia ze względu na upadłość firmy.
W drugim raporcie poinformowano, iż 21 stycznia br. uprawomocniło się postanowienie Sądu Rejonowego w Gliwicach o upadłości Rafako. Wyznaczony wcześniej syndyk, Wojciech Zymek, podjął działania mające na celu likwidację majątku spółki. W ciągu sześciu miesięcy od daty uprawomocnienia się decyzji, akcje Rafako mają zostać wycofane z obrotu na giełdzie.
Firma Rafako, próby restrukturyzacji i problemy z kontraktami
Przed złożeniem wniosku o upadłość Rafako podejmowało próby uzgodnienia z wierzycielami zasad restrukturyzacji zadłużenia. Brak porozumienia uniemożliwił jednak dalsze działania. Dodatkowym ciosem dla firmy było wypowiedzenie mediacji przez JSW Koks, które zainkasowało 20 mln zł z kaucji gwarancyjnej i zażądało wypłaty kolejnych 35 mln zł. Konflikt dotyczył budowy bloku energetycznego opalanego gazem koksowniczym, którego realizacja przekroczyła zarówno terminy, jak i koszty.
Czytaj więcej: Rafako składa wniosek o upadłość. Gigant na skraju bankructwa
Czy pozostało szansa na ratunek?
W grudniu „Parkiet” sugerował, iż rząd rozważa kontrolowaną upadłość Rafako i poszukiwanie inwestora. Wskazywano na możliwość zaangażowania Agencji Rozwoju Przemysłu w podobnym modelu, jaki zastosowano przy ratowaniu Huty Częstochowa. Zarząd Rafako zaprzeczył jednak, jakoby prowadził takie rozmowy. Mimo trudnej sytuacji spółka pozostaje jednym z kluczowych graczy w sektorze energetyki.
mn