GIGerzy trzymają się mocno? "Wolność od etatu" to nie jest sielanka

1 dzień temu
Zdjęcie: Polsat News


Utrzymująca się presja inflacyjna, niepewność legislacyjna oraz napięcia geopolityczne - oto czynniki, które coraz częściej niepokoją GIGerów - niezależnych profesjonalistów, elastycznych współpracowników, wolnych strzelców rynku pracy, freelancerów gardzących ciepłymi posadami i bezpiecznymi etatami. Najnowszy GIGbarometr (barometr elastyczności rynku pracy), przygotowany przez GIGLIKE i EY Polska, pokazuje spadek głównego wskaźnika (ledwie o 0,3 pkt. w dziesięciopunktowej skali). Wciąż jednak możemy mówić, iż GIGerzy trzymają się mocno, a elastyczne formy pracy pozostają atrakcyjne dla zlecających firm i dla wykonawców.


"Rok 2025 przynosi rynkowi pracy kolejne wyzwania: utrzymującą się presję inflacyjną, niepewność legislacyjną oraz napięcia geopolityczne wpływające na globalne łańcuchy dostaw i inwestycje" - taka jest konkluzja GIGbarometru 2025 przygotowanego przez GIGLIKE & EY.
W trzeciej edycji badania, po raz kolejny przeanalizowano elastyczność rynku pracy w Polsce z trzech uzupełniających się perspektyw: "Otoczenie", "Firma" oraz "Ludzie".


Praca bez etatu wciąż atrakcyjna. GIGerzy trzymają się mocno


"Mimo niewielkiego spadku łącznego wskaźnika GIGbarometru (4,8 vs. 5,1 w 2024 r.) elastyczne formy współpracy pozostają trwałym elementem polskiego rynku pracy" - informują autorzy badania.Reklama
Wyjaśnijmy: GIG ekonomia to "ekonomia pracy dorywczej", a taki model wykonywania zadań stał się szczególnie atrakcyjny dla młodego pokolenia "Z" - osób urodzonych po 1995 roku, w erze cyfrowej gospodarki pozwalającej na oderwanie się od stałego biurka i szefa spoglądającego przez ramię w stosy przerabianych właśnie niezwykle ważnych raportów, faktur czy analiz. "Zetki" gardzą stałą pracą (choć oczywiście nie można w tym przypadku uogólniać) stawiając na życiowy balans między zawodową udręką i przyjemnościami. Czas pokazał, iż GIG ekonomia paradoksalnie okazała się atrakcyjna nie tylko dla wolnych strzelców bez etatów, ale także dla firm zlecających wykonywanie zadań.


GIGbarometr 2025. Wskaźnik "Ludzie" - najwyższy wynik badania


Tegoroczna edycja GIGbarometru pokazuje interesujący trend. Jak się okazuje, GIGerzy - wciąż ceniąc niezależność i brak większych zobowiązań (zazwyczaj jest to pozorny brak zobowiązań) - chcieliby jednak większej stabilizacji i bezpieczeństwa.
We wspomnianej perspektywie "Ludzie" tegorocznego GIGbarometru, wskaźnik okazał się najwyższy - 7,5 w dziesięciostopniowej skali. Krótko mówiąc, firmy przez cały czas są zadowolone ze współpracy z GIGerami, choć oczekiwania tych ostatnich rosną. najważniejsze są: warunki finansowe (64 proc.), elastyczność (56 proc.) i stabilność dochodów (48 proc.).
"Niezależni specjaliści oczekują nie tylko autonomii, ale także przewidywalności i zabezpieczeń - stąd rosnące znaczenie benefitów takich jak opieka zdrowotna czy ubezpieczenia. Firmy, które odpowiadają na te potrzeby, zyskują lojalność i dostęp do wysokiej klasy talentów" - informują autorzy badania.
Najbardziej niepokojący może być wskaźnik elastyczności rynku pracy w perspektywie "Firma". W GIGbarometrze 2025 wyniósł zaledwie 1,9 (w ubiegłym roku 2,6) w dziesięciopunktowej skali.
Najniższy wynik i największy spadek spośród trzech perspektyw to wyraz ostrożności firm na zmieniającym się rynku pracy.


"Spadek względem roku ubiegłego pokazuje, iż mimo świadomości korzyści płynących z elastyczności, część organizacji wycofuje się z rozbudowanych modeli współpracy B2B. Główne przyczyny to niepewność prawna, obawy przed działaniami Państwowej Inspekcji Pracy (PIP) oraz reakcja na spowolnienie gospodarcze" - tłumaczą autorzy badań.


Sztuczna inteligencja - nowe wyzwanie na rynku pracy


Elastyczne formy świadczenia pracy pozostaną atrakcyjne dla firm i pracowników - wynika z badania GIGLIKE & EY.
Prawie połowa firm (46 proc.) uważa, iż znaczenie elastycznych form współpracy na rynku pracy pozostanie na niezmienionym poziomie. To wzrost o 5 pp. w porównaniu z rokiem ubiegłym. Trend ten utrzymuje się niezależnie od wielkości firmy.
Natomiast jedna czwarta respondentów wskazała, iż elastyczność wzrośnie (nieznacznie lub w zdecydowanym zakresie), przy czym im większa firma, tym wyższy jest przewidywany wskaźnik uelastycznienia.
Z kolei 30 proc. badanych przedsiębiorstw ocenia, iż poziom elastyczności zdecydowanie lub jedynie w niewielkim stopniu spadnie.
Autorzy GIGbarometru 2025 zwracają uwagę, iż nowością tegorocznej edycji jest ocena wpływu sztucznej inteligencji - większość przedsiębiorstw jeszcze nie dostrzega jej znaczącego wpływu na rynek, ale duże organizacje zaczynają widzieć jej potencjał.
***
Idź do oryginalnego materiału