Grant Thornton/Element: Liczba nowych ofert pracy wzrosła o 9% r/r, spadła o 7% m/m w II

2 tygodni temu

Warszawa, 11.04.2025 (ISBnews) – Pracodawcy w Polsce opublikowali 255 654 ofert pracy w lutym br., co oznacza wzrost o 9% r/r i spadek o 7% m/m, wynika z raportu Grant Thornton. Średnia krocząca dynamika roczna z trzech miesięcy (która wydaje się najlepszą miarą, biorąc pod uwagę wysoką zmienność danych miesięcznych) wzrosła do “rekordowego poziomu 11%”.

“Jak wynika z danych systemu rekrutacyjnego Element dla Grant Thornton, w lutym 2025 roku pracodawcy na 50 największych portalach rekrutacyjnych w Polsce opublikowali aż 255,7 tys. nowych ogłoszeń o pracę. To wzrost o 9% w stosunku do lutego 2024 roku (kiedy pojawiło się 234,3 tys. ofert) i kolejny miesiąc z wysoką dodatnią dynamiką. Mimo, iż dynamika roczna nieco obniżyła się względem zanotowanej w styczniu bieżącego roku (wtedy wynosiła 12%), to aktualny wynik przez cały czas jest jednym z najwyższych ostatnich dwóch lat” – czytamy w raporcie.

Wskazano, iż mimo spadku w ujęciu miesięcznym, aktualny wynik przez cały czas stanowi wysoki poziom w porównaniu do analogicznych miesięcy z poprzednich lat. Jest o 22 tys. ofert wyższy niż w lutym 2024 roku oraz o 21 tys. wyższy niż w 2021 roku. Powyżej ścieżki z 2025 roku w lutym znalazły się wyniki z 2020 roku (o 12 tys. ofert więcej), z 2022 (o 39 tys. więcej ofert) oraz z 2023 roku (o 41 tys. więcej ofert).

“Końcówka 2024 roku przyniosła pewne wyhamowanie trendu na rynku rekrutacyjnym. Ofert przez cały czas przybywało, ale tempo poprawy spowolniło. Na szczęście lutowe dane przynoszą sporą dozę optymizmu. Dynamika roczna ponownie była bardzo wysoka, sięgnęła 9%. Szczególnie cieszy fakt, iż wysoki, 11-procentowy przyrost, widoczny jest w zawodach związanych z pracą fizyczną, która jest zdecydowanie najliczniejszą badaną przez nas grupą i zwykle najlepiej oddaje bieżącą koniunkturę w całej gospodarce. Miejmy nadzieję, iż ten optymizm zostanie z pracodawcami w całym 2025” – skomentowała Senior Menedżer ds. potencjału ludzkiego Grant Thornton Monika Łosiewicz, cytowana w komunikacie.

W lutym 2025 roku największy wzrost liczby ofert pracy w ujęciu rocznym zanotowano (podobnie jak w styczniu) wśród zawodów medycznych – 23% więcej ofert względem lutego 2024 roku oraz wśród pracowników fizycznych (11%), wynika z badania.

Spadek popytu na pracę w lutym zanotowano wśród zawodów w branży HR (-5% r/r), prawnej (-3% r/r) oraz w branży IT i wśród finansistów (-2% r/r).

“Co szczególnie cieszy, coraz częściej zgłaszają się do nas nowe agencje rekrutacyjne, w tym wiele prowadzonych przez naszych przyjaciół z Ukrainy. Więcej aktywnych pracodawców, więcej agencji rekrutacyjnych i więcej ofert pracy – to wyraźny sygnał, iż rynek zaczyna nabierać tempa. Dodajmy uruchomienie środków z KPO, a otrzymujemy mocne argumenty, by z optymizmem patrzeć na kolejne miesiące” – podsumował CEO Element. System Rekrutacyjny Maciej Michalewski.

Badanie zostało przeprowadzone wśród realnych ofert pracy opublikowanych na 50 największych portalach w badanym okresie. Dane zbierane były przy wykorzystaniu narzędzia automatycznego monitoringu ofert pracy, opracowanego przez firmę Element. Dane te mają charakter wyprzedzający – wyprzedzają oficjalne dane o zatrudnieniu w polskiej gospodarce prezentowane przez GUS o około dwa miesiące. Zanim nowa oferta pracy zmieni się w nowo zatrudnionego pracownika, musi minąć bowiem sporo czasu – najpierw pracodawca musi przeprowadzić proces selekcji kandydatów, a potem zwykle czeka, aż wybrany kandydat będzie dostępny (np. skończy mu się okres wypowiedzenia u poprzedniego pracodawcy).

(ISBnews)

Idź do oryginalnego materiału