"W weekend chcę pojechać nad wodę, zrobić grilla i odpocząć. Co w razie kontroli?" - zapytała kobieta przebywająca na tzw. ciążowym L4 na jednej z grup w mediach społecznościowych. ZUS niekoniecznie musi mieć cokolwiek przeciwko.
Czy na L4 można wyjechać nad wodę i grilla?
Nie pierwszy raz w sieci pojawia się pytanie o kontrole zwolnień lekarskich w ZUS. Tym razem internautka pyta wprost, czy na L4 w ciąży może wyjechać nad wodę lub grilla za miasto? Kobieta w poście pyta, co w przypadku jej nieobecności na ewentualnej kontroli. Serwis Tvn24.pl zwrócił się z takim pytaniem bezpośrednio do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych:Reklama
"Nieobecność w miejscu zamieszkania w czasie przeprowadzanej kontroli nie musi oznaczać niewłaściwego wykorzystywania zwolnienia lekarskiego" - powiedziała Monika Folaron z biura prasowego ZUS dla TVN24.
Przedstawicielka ZUS tłumaczy portalowi, kiedy nieobecność w czasie kontroli może być usprawiedliwiona. W jej liście brakuje jednak podanych przez autorkę posta czynności:
"Taka nieobecność może być usprawiedliwiona, o ile była spowodowana np. wizytą kontrolną u lekarza, koniecznością wykupienia lekarstw w aptece, odbywaniem rehabilitacji" - wyliczała w wiadomości do tvn24.pl.
Wiele powodów do odebrania zasiłku chorobowego
ZUS przypomina również, iż także zwolnienie lekarskie wystawione kobiecie w ciąży może mieć kod 1 - chory może chodzić lub kod 2 - chory musi leżeć. Zwłaszcza w drugim z tych przypadków chory powinien bezwzględnie stosować się do zaleceń lekarskich:
"Jeśli zwolnienie lekarskie ma kod 2, to udział w grillu może zostać uznany za wykorzystanie niezgodnie z jego celem" - stwierdziła Monika Folaron.
Jednocześnie odpowiedź tę można interpretować także w inny sposób. Czy "ciążowe L4" o kodzie A zezwala na udział w grillu i wyjazd nad wodę? Wiele na pewno zależeć będzie od decyzji konkretnego urzędnika w konkretnej sytuacji, jednak ZUS wprost tego nie zabrania.
ZUS przypomina również w TVN24, iż "osoby, które niewłaściwie korzystają ze zwolnienia lekarskiego, muszą liczyć się z tym, iż stracą prawo do zasiłku chorobowego za cały okres kontrolowanego zwolnienia". Wówczas decyzją ZUS wypłaty świadczenia mogą zostać wstrzymane, a może pojawić się również nakaz zwrotu dotychczas pobranych zasiłków.