Hiszpania walczyła z turystyką, teraz ma problem. Na rząd lecą gromy

12 godzin temu
Zdjęcie: Polsat News


Hiszpańska branża turystyczna alarmuje, iż chaos na lotnisku Barajas w Madrycie i paraliż na kolei rzutują na wizerunek kraju. Sektor spodziewał się pobicia rekordu odwiedzin, ale dynamika wzrostu zwolniła. Do "wpadek" komunikacyjnych należy dodać protesty w Barcelonie i na Wyspach Kanaryjskich przeciwko turystyce, podczas których dochodziło do ataków na turystów.


Przedstawiciele sektora turystycznego w Hiszpanii ostrzegają rząd w Madrycie, iż problemy logistyczne, w tym niedawna awaria na kolei i środowy chaos na madryckim lotnisku, uderzają w wizerunek kraju, który w tym roku planował przyciągnąć rekordową liczbę turystów.


Chaos na lotnisku w Madrycie i awaria kolei


"Hiszpania, jako jeden z głównych celów turystycznych na świecie, nie może pozwolić sobie na prezentowanie tak złego wizerunku w miejscu, które jest bramą wjazdową i wyjazdową dla milionów turystów" - powiedział cytowany przez dziennik "El Mundo" Juan Molas z Hiszpańskiej Rady ds. Turystyki, odnosząc się do chaosu na madryckim lotnisku Barajas.Reklama


W środę, 2 lipca setki ludzi utknęły w długich kolejkach w terminalu nr 4 stołecznego lotniska Barajas, które jest największe w kraju. Do chaosu doprowadziła awaria systemu kontroli paszportowej i braki personelu do obsługi pasażerów, za co odpowiada MSW. Według mediów pół tysiąca osób nie zdążyło na swoje loty. Ponadto w poniedziałek, 30 lipca miała miejsce awaria sieci trakcyjnej, która doprowadziła do wstrzymania kursów około 20 pociągów na trasie pomiędzy Madrytem a Andaluzją. Na tej samej trasie na początku maja doszło do kradzieży okablowania, co również sparaliżowało ruch pociągów.


Sektor turystyczny uderza w rząd Hiszpanii


Resort spraw wewnętrznych "po raz kolejny odwraca się plecami do turystyki" - ocenił Juan Molas. Przedstawiciel sektora wezwał rząd do lepszego zarządzania krajową infrastrukturą i o większe inwestycje na ten cel, aby nie odstraszyć turystów w środku sezonu wakacyjnego. Podobne ostrzeżenia w kwestii pogarszającego się wizerunku kraju wśród zagranicznych turystów sektor wysyłał w maju, kiedy to brytyjskie media ujawniły, iż w tym samym terminalu 4 lotniska Barajas bezdomni rozbili obozowisko. Regularnie ma tam nocować około 500 osób. Jak alarmował "Daily Mail" osoby te zażywają narkotyki na oczach podróżnych, załatwiają na miejscu swoje potrzeby fizjologiczne oraz wdają się między sobą w bójki.


Antyturystyczne protesty w Barcelonie i na Wyspach Kanaryjskich


Na wizerunku Hiszpanii negatywnie odbiją się także protesty w Barcelonie i na Wyspach Kanaryjskich. Chociaż przedstawiciele manifestujących zapewniają w mediach, iż nie walczą z turystami, a masową turystyką, to w trakcie demonstracji dochodziło do ataków na przyjezdnych. Turystów oblewano wodą i skandowano, by wrócili do siebie. Dodatkowo zarówno rząd centralny, jak i władze turystycznych prowincji wypowiedziały wojnę właścicielom apartamentów na wynajem. To sprawiło, iż z bazy noclegowej zniknęło wiele obiektów.
Jak podał w środę Narodowy Instytut Statystyczny (INE), w maju Hiszpanię odwiedziło 9,4 mln turystów. W całym 2024 r. do Hiszpanii przyjechała rekordowa liczba 94 mln zagranicznych turystów; wśród nich było prawie 2,5 mln Polaków, również najwięcej w historii.


Sektor turystyczny spodziewał się wzrostu. Pojawił się problem


W tym roku sektor spodziewał się dalszego wzrostu liczby zagranicznych turystów, choć pierwsze pięć miesięcy roku pokazują pewne wyhamowanie dynamiki. Z najnowszego raportu CaixaBank wynika, iż słaby dolar i niepewność polityczna po zwycięstwie Donalda Trumpa w USA spowodowały ograniczenie dynamicznego napływu turystów ze Stanów Zjednoczonych. Sektor turystyczny odpowiada za ponad 12 proc. PKB Hiszpanii, dając pracę ponad 2,5 mln ludzi, co stanowi 11,6 proc. całkowitego zatrudnienia. Światowa Rada ds. Podróży i Turystyki (WTTC) szacuje, iż udział tego sektora w rozwoju hiszpańskiej gospodarki będzie rósł - w 2034 r. może odpowiadać choćby za 17 proc. PKB.
Idź do oryginalnego materiału