Ile zarabia grafik komputerowy? Zarobki grafików

1 rok temu

Wszyscy wiedzą, iż grafik komputerowy, najogólniej mówić, zajmuje się tworzeniem obrazów w specjalnych programach. Na czym dokładnie polega jego praca i na jakie zarobki może liczyć w naszym kraju? Poniżej znajdują się najważniejsze informacje na ten temat.

Dzisiejsza kultura opiera się w dużej mierze na obrazie, a w związku z tym fotografie i grafiki komputerowe towarzyszą nam na co dzień w najróżniejszych okolicznościach. Zapotrzebowanie na pracę grafików komputerowych rośnie z roku na rok, ale mimo to zawód ten wciąż jest dość enigmatyczny dla wielu osób.

Grafik komputerowy – na czym polega jego praca?

Zawód grafika od lat otoczony jest nimbem świetności. Dzieje się tak, ponieważ jest to zawód dobrze opłacany, a przy okazji pozwalający na sporą wolność, a przede wszystkim korzystanie z własnej kreatywności. Grafik komputerowy może obserwować efekty swojej pracy na co dzień, a podziwianie swoich własnych prac w przestrzeni publicznej lub w Internecie może być źródłem wielkiej satysfakcji.

Czym dokładnie zajmuje się grafik komputerowy?

Jest to osoba tworząca wizualne prace, a czasem choćby arcydzieła, które możemy później obserwować na okładkach książek, plakatach, ulotkach, tekstyliach, banerach, billboardach czy w czasopismach. W zasadzie niemal w każdej branży do jej prawidłowego funkcjonowania czy celów promocyjnych konieczna jest dzisiaj profesjonalna oprawa graficzna i to właśnie ją zapewniają graficy.

Dobry grafik nie ma problemu z tym, aby zebrane lub uzyskane od zleceniodawcy informacje przełożyć na obraz, będący później idealnym uzupełnieniem oferty, reklamy czy choćby głównym motywem sprzedawanego produktu. Powinien być biegły w obsłudze programów graficznych, zajmować się edycją zdjęć wykorzystywanych w przekazach medialnych różnego rodzaju czy też umieć zaprojektować reklamy czy opakowania, które będą nie tylko estetyczne, ale i funkcjonalne. Grafikom komputerowym o wiele bliżej jest do artystów niż do rzemieślników wykorzystujących własne doświadczenie do bezrefleksyjnego realizowania z góry ustalonych projektów. Dlatego też zawód ten wyjątkowo odpowiada osobom kreatywnym, ceniącym atrakcyjne rozwiązania graficzne, dostrzegającym imponujące połączenia kolorystyczne czy też wpływ kształtów na ostateczny wydźwięk grafiki.

Ile zarabia grafik komputerowy na etacie?

W dzisiejszych czasach większość wielkich firm i średniej wielkości przedsiębiorstw zatrudnia na stałe grafików. Nie brakuje więc miejsc pracy, ale zarobki są zależne od wielu czynników. Szacuje się, iż zarobki grafika komputerowego wynoszą średnio od 2700 do 5500 złotych. Wiele jednak zależy od rodzaju firmy zatrudniającej, konkretnego miasta, a także od doświadczenia samego grafika. Staż pracy oraz dotychczasowe osiągnięcia mają w tej branży wielkie znaczenie i bezpośrednio przekładają się na wysokość pensji. Dzieje się tak, ponieważ pracodawcy zakładają, iż młodsze osoby z mniejszym doświadczeniem mają mniejsze umiejętności. Tymczasem choćby wśród nich znajduje się sporo niezwykle utalentowanych osób. Nie miały one jednak czasu, aby rozbudować portfolio do rozmiarów portfolia grafików z wieloletnim doświadczeniem, a to ono głównie jest brane pod uwagę.

Początkujący grafik może zarabiać w naszym kraju około 3 tysięcy złotych. Grafik mający staż pracy dłuższy o pięć lub dziesięć lat może liczyć na zarobki wyższe o jakieś 1300 złotych, podczas gdy wybitnie doświadczeni graficy mogą na etacie zarabiać choćby od 7 tysięcy złotych brutto. W ostatnich latach obserwuje się jednak tendencję, która ucieszy grafików, ponieważ na każdym z tych poziomów zarobki w branży z roku na rok są coraz wyższe.

Czego pracodawcy wymagają od grafików zatrudnianych w firmie? Przede wszystkim bogatego, zróżnicowanego portfolio, które trafia w firmowe poczucie estetyki, a także ludzi znających dobrze najsłynniejsze programy graficzne, trendy w dziedzinie projektowania, kreatywnych, komunikatywnych i terminowych.

Ile zarabia grafik jako freelancer?

Praca w charakterze wolnego strzelca jest opcją kuszącą dla wielu osób, które chciałyby być swoim własnym szefem, pracować w różnych miejscach i o wybranych przez siebie godzinach, a także podejmować się tylko takich zleceń, jakie sprawiają im przyjemność. Praca jako freelancer daje wielkie poczucie wolności, ale też wymaga sporo samodyscypliny i umiejętności wyszukiwania potencjalnych zleceń czy też stałych klientów.

Ile może zarabiać grafik jako freelancer? Wszystko zależy od tego, dla kogo będzie wykonywał swoją pracę. Freelancerzy w tej branży mają szansę współpracować zarówno z lokalnymi przedsiębiorstwami, jak i z wielkimi koncernami i brandami. W związku z tym, iż freelancer sam jest sobie szefem i dysponuje własnym czasem według własnego uznania lub ilości zleceń, które muszą być wykonane terminowo, bardzo trudno określić, jakie dokładnie są zarobki w tym wypadku. Szacuje się, iż mogą one wynosić od 3 do 12 tysięcy złotych brutto. Oczywiście, początkujący freelancerzy w tej dziedzinie mogą zarabiać mniej niż dolny próg, a doświadczeni i znani dużo więcej niż kilkanaście tysięcy złotych miesięcznie.

Skąd pozyskiwać zlecenia graficzne?

Rynek grafików komputerowych jest bardzo nasycony, dlatego konieczne jest wyróżnianie się ne tle innych. Walorem grafika komputerowego musi być oryginalne portfolio, które świadczy o umiejętnościach znajdujących zastosowanie w najróżniejszych branżach. Z pomocą przychodzą media społecznościowe. Prowadzenie stron z powstającymi na bieżąco pracami na Facebooku, a przede wszystkim na Instagramie czy TikToku, to szansa na to, aby docierać do coraz większej liczby potencjalnych klientów.

Budowanie społeczności na własnym koncie wiąże się często z regularnym kupowaniem reklam, komentowaniem prac innych osób w sieci i poświęceniem sporo energii na przyciąganie klientów. Algorytmy tego rodzaju aplikacji zaczną jednak w końcu działać na korzyść grafika i wyświetlać promowane przez niego prace grupie docelowej. Warto również reklamować swoje prace na zamkniętych grupach artystycznych, czy grupach łączących ze sobą grafików oraz ludzi szukających zdolnych osób do współpracy.

Grafik komputerowy – jak zostać grafikiem?

Tak, jak wiele kreatywnych zawodów, i w tym wypadku bardzo często zdarza się, iż pasja przeradza się w sposób na zarabianie. Wielu samouków spędziło tysiące godzin, tworząc na początku projekty do szuflady, później dla rodziny i znajomych, aż w końcu pojawili się klienci z zewnątrz. Nie jest to jednak jedyny sposób na zostanie dobrym grafikiem komputerowym.

Najpełniejszą wiedzę w tym zakresie oferują studia graficzne, które są organizowane przez wydziały artystyczne oraz informatyczne. W dzisiejszych czasach nie ma również większych problemów ze znalezieniem odpowiednich studiów podyplomowych czy też szkół policealnych oferujących zdobycie odpowiedniej wiedzy. Zajęcie to wyklucza rutynę i jeżeli grafik troszczy się o rozwój własnego warsztatu, z każdym kolejnym projektem będzie coraz lepszym w tym, co robi. Z kolei praca dla grafika komputerowego znajdzie się w najróżniejszych miejscach, od wielkich przedsiębiorstw po lokalne firmy. Oto niektóre z programów graficznych które powinieneś poznać, jeżeli marzy Ci się kariera grafika komputerowego:

  • Adobe Photoshop
  • Adobe Illustrator
  • Canva
  • CorelDraw
  • GIMP
  • Xara Designer
Idź do oryginalnego materiału