Ile zarabia informatyk? Zarobki informatyków

1 rok temu

Informatyka to nauka ścisła i techniczna, która zajmuje się przetwarzaniem informacji oraz służącymi do tego technologiami. Od lat jest jednym z przedmiotów szkolnych już na etapie szkoły podstawowej, a maturzyści wciąż chętnie wybierają kierunki informatyczne jako dalszy ciąg swojej edukacji.

Nic dziwnego, skoro komputery funkcjonują niemal wszędzie, a każda branża potrzebuje specjalistów, którzy będą potrafili się nimi zajmować. Jak prezentuje się kwestia zarobków informatyków w naszym kraju i nie tylko? Poniżej znajdują się najważniejsze informacje na ten temat.

Informatyk – czym się zajmuje?

Dzisiejszy świat opiera się w ogromnej mierze na pracy komputerów, dlatego też od lat zawód informatyka jest ceniony i gwarantuje znalezienie zatrudnienia bez większych problemów. Czym adekwatnie zajmuje się informatyk?

Odpowiedź na to pytanie nie jest jednoznaczna, ponieważ w branży tej istnieje wiele różnych gałęzi. Najprościej ujmując odpowiedź na to pytanie, informatyk zajmuje się komputerami, a więc jego praca przyda się wszędzie tam, gdzie one są. Wszelkie przedsiębiorstwa, a szczególnie duże firmy, potrzebują informatyków, którzy zajmują się instalacją i konfiguracją odpowiednich programów, konserwacją sprzętu, dbaniem o bazę danych czy wprowadzaniem aktualizacji tak, aby praca oparta na komputerach przebiegała sprawnie. jeżeli zaś chodzi o dokładny zakres pracy informatyka, jest to kwestia zależna od rodzaju zatrudnienia w danym miejscu.

Celem pracy niektórych informatyków jest ochrona sieci komputerowej oraz wykrywanie nieprawidłowości w działaniu sprzętu oraz usuwanie ich. Szeroki zakres wiedzy wykształconych i doświadczonych informatyków pozwala im na dbanie o jakość wewnętrznej sieci, przesył danych, a przede wszystkim o ich bezpieczeństwo.

Ile zarabia informatyk w Polsce?

Wiele czynników ma wpływ na zarobki informatyków w Polsce, ponieważ informatyka jest w dzisiejszych czasach bardzo szerokim pojęciem. Na o wiele mniejszą pensję może liczyć nauczyciel informatyki niż programista, chociaż obaj są uznawani za informatyków.

Szacuje się, iż w tej chwili średnia wypłata w tym zawodzie waha się od 4 do 6 tysięcy brutto, przy czym około połowy specjalistów zarabia właśnie tyle, a reszta dzieli się na zarabiających więcej oraz mniej. Zarobki informatyka są też znacznie wyższe wraz z upływem lat i gromadzenia cennego doświadczenia w zakresie informatyki czy też niezwykle zyskownego programowania. Nie bez znaczenia jest również kwestia wykształcenia.

Ile zarabia technik informatyk lub ile zarabia informatyk po technikum? Osoby te zdobyły w technikach lub szkołach policealnych określone kwalifikacje do pracy z komputerem i na chwilę obecną mogą zarabiać średnio od 3700 do 3800 złotych brutto. W przypadku wielu pasjonatów tej branży jest to jednak dopiero wstęp, a zdobyte w różnych firmach doświadczenia czy zdobywanie nowych kwalifikacji pozwala im często na zarabianie dużo większych pieniędzy.

Dla porównania warto wspomnieć, ile zarabia informatyk po studiach. W czasach zdominowanych przez komputery ukończenie studiów dotyczących nowych technologii i informatyki otwiera przed absolwentami uczelni ogromne możliwości. W tym wypadku wykształcenie zapewnia już na samym początku dobrą pensję, której wysokość znacząco przekracza średnią krajową. Na jeszcze większe zarobki mogą liczyć inżynierowie oprogramowania.

Ile zarabia informatyk zagranicą?

Uśredniona stawka zarobków rocznych wśród informatyków w Polsce wynosi mniej więcej 59 tysięcy złotych. W porównaniu z wieloma zachodnimi krajami europejskimi wciąż jest to mało, ponieważ zagraniczne firmy zatrudniające zdolnych, wykształconych i doświadczonych informatyków oferują im w przeliczeniu choćby o kilka razy większe zarobki.

Na przykład w Niemczech roczne zarobki informatyka to średnio 50 tysięcy euro, w Anglii ponad 57 tysięcy funtów, a we Francji około 40 tysięcy euro.

Biorąc pod uwagę poziom życia w tych krajach i odpowiednio niższe ceny za podstawowe produkty w zachodnich sklepach, nie sposób nie zauważyć przepaści, jaka dzieli polskich informatyków od ich zachodnich kolegów. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, aby szukać pracy właśnie w zachodnich firmach. Ostatecznie informatyka prezentuje się tak samo na całym świecie, a język angielski jest niezbędny każdemu informatykowi. Jej dodatkowym walorem jest właśnie to, iż stanowi branżę zapewniającą pracę adekwatnie w każdym miejscu na świecie, gdzie korzysta się z na co dzień z komputerów.

Jak zostać informatykiem – czy trzeba mieć studia?

Informatyka to dziedzina, w której można się wyspecjalizować na kilka sposobów. Naturalnie najlepszym z nich jest ukończenie odpowiednich studiów, ponieważ stanowią one potwierdzenie gruntownej wiedzy i pozwalają już na starcie uzyskiwać dobre zarobki. Wiele osób decyduje się na szkoły policealne, które zapewniają rozszerzoną wiedzę w zakresie informatyki, a w rezultacie na znalezienie dobrze płatnej pracy.

W czasach komputeryzacji niemal każdej dziedziny życia pojawia się również coraz więcej znakomitych samouków, którzy informatykę traktują jak swoją pasję. Mogą oni zdecydować się na specjalne kursy, dzięki którym będą mogli udokumentować swoją rozległą wiedzę. W każdym z tych przypadków warto śledzić nowoczesne trendy, czytać branżowe czasopisma czy też subskrybować kanały uznanych ekspertów wypowiadających się w sieci. W tej branży wyjątkowo ważny jest samorozwój i regularne pogłębianie swojej wiedzy, ponieważ informatyka rozwija się w zawrotnym tempie i bardzo gwałtownie można wypaść z obiegu. Konieczna jest znajomość nowoczesnego sprzętu komputerowego, najnowszych podzespołów, systemów operacyjnych, programów oraz kwestii dotyczących bezpieczeństwa w sieci.

Informatyk a programista – różnice

Już na początku warto zaznaczyć, iż nie każdy informatyk jest programistą, ale za to każdy programista w jakimś stopniu jest informatykiem, ponieważ tego rodzaju wiedza jest mu niezbędna do pracy. Praca informatyka polega na tworzeniu, wdrażaniu oraz zarządzaniu systemami, podczas gdy programista tworzy oprogramowania. Musi znać się nie tylko na informatyce, ale również znać stosowne algorytmy, bazę danych, sieci komputerowe, systemy operacyjne czy też wiedzieć, jak działają systemy wizualizacji danych. Dodatkowo każdy programista w procesie edukacji nauczył się korzystać z systemów sztucznej inteligencji, systemów wirtualnych czy systemów wspomagania procesów biznesowych. Praca na co dzień wykonywana przez informatyka i programistę znacząco się różni, a ten drugi musi być wyposażony w wiedzę obejmującą znacznie więcej dziedzin.

Dlatego też nikogo nie powinien dziwić fakt, iż programiści zarabiają już na starcie znacznie więcej pieniędzy. Średnie zarobki programistów wahają się między 9 a 11 tysiącami brutto w skali miesiąca, a w przypadku programistów z bogatym doświadczeniem sięgają choćby 20 000 czy 30 000 zł.

Idź do oryginalnego materiału