Ile zarabia się na Twitchu? Zarobki streamerów na Twitch

1 rok temu

Twitch to serwis internetowy, który jest platformą medialną udostępniającą wideo na żywo. Został stworzony w 2011 roku, a trzy lata później kupiony przez Amazon za niemal miliard dolarów. Jest on przeznaczony przede wszystkim do transmisji gier komputerowych oraz rozgrywek sportu elektronicznego, a codziennie odwiedza go około dziesięciu milionów użytkowników.

Za pośrednictwem użytkownicy Twitch’a mogą oglądać gry komputerowe, a także rozmawiać z milionami nadawców. Użytkownicy serwisu są bardzo cenieni za działalność charytatywną, ponieważ bardzo często decydują się na transmisje promujące oraz zbierające datki na różnorodne cele charytatywne. Szacuje się, iż do 2017 roku uzbierano w ten sposób ponad 75 milionów dolarów.

Jego dodatkowym walorem jest fakt, iż niektóre z najpopularniejszych gier komputerowych, takich jak Minecraft, są zintegrowane z platformą. Nic dziwnego, iż tak popularny serwis, gromadzący miliony użytkowników, stał się szybko narzędziem do zarabiania pieniędzy. Jak wygląda cały proces i ile można zarobić w ten sposób? Poniżej znajdują się najważniejsze informacje na ten temat.

Streamowanie na Twitch – na czym polega?

Osoby chcące oglądać transmisje innych użytkowników nie muszą rejestrować się na platformie, ale prowadzenie własnych transmisji wymaga założenia konta. Streamowanie polega na tym, aby na żywo transmitować grą wideo, w którą aktualnie się gra. Jest to więc w jakimś stopniu porównywalne do oglądania meczu siatkówki czy piłki nożnej na żywo, a prawdziwym entuzjastom gier zapewnia tak samo silne emocje.

W jaki sposób można rozpocząć streamowanie na Twitch?

Pierwszym krokiem jest założenie konta poprzez wypełnienie formularza i rejestrację. jeżeli ktoś robi to dzięki telefonu, musi najpierw pobrać aplikację Twitch. Konieczne jest włączenie uwierzytelnienia dwuskładnikowego, ponieważ bez niego nie można rozpocząć streamowania. Kolejnym krokiem jest wybranie odpowiedniego programu do transmisji. W tej kategorii znajduje się sporo wariantów, ale za najsłynniejsze uchodzą Twitch Studio czy OBS Studio.

Warto pamiętać o tym, iż streamowanie wymaga nowoczesnego procesora, dlatego często konieczne jest zainwestowanie w odpowiedni sprzęt, a najlepiej taki z i5 i pamięcią RAM mającą przynajmniej 8GB. jeżeli chodzi o dodatkowe gadżety do streamowania, to na pewno przydają się mikrofon, kamera, oświetlenie, green screen oraz karta przechwytująca gry. Pełna lista dodatków jest znaczeni dłuższa, ale tyle wystarczy na początek. Tuż przed rozpoczęciem streamowania trzeba skonfigurować różne sceny, ustawić ekran powitalny, wybrać dźwięk w tle i powiadomić widzów o streamie. Warto wchodzić w interakcję z widownią i budować zaangażowaną społeczność, a także być na bieżąco i śledzić innych streamerów.

Ile można zarobić streamując na Twitchu?

Każdy, kto zgromadził średnio trzech widzów w jednym momencie, a do tego ma co najmniej pięćdziesięciu obserwujących, ma szansę zostać tak zwanym Towarzyszem Twitcha. Jest to ten moment, w którym można zacząć generować dochody dzięki swoich transmisji, które wynikają z cheerów wysyłanych przez widzów lub płatnych subskrypcji. Dodatkowym dochodem jest też prowizja za kliknięcie reklamy podczas danej transmisji.

Jakie są zarobki streamerów na Twitch?

Wszystko zależy od ich popularności i formy zarabiania. Szacuje się, iż mniej popularni streamerzy, którzy dopiero zyskują popularność i konsekwentnie udzielają się na platformie, mogą zarabiać od kilkuset dolarów miesięcznie wzwyż. Naturalnie gwiazdy gier wideo mogą poszczycić się znacznie większymi zarobkami. Pieniądze są wypłacane za pośrednictwem czeków lub popularnych serwisów płatniczych, takich jak PayPal.

Ile zarabiają polscy streamerzy na Twitch?

Istnieje wiele elementów, które finalnie składają się na zarobki streamerów. Są to na przykład wpływy z płatnych subskrypcji, który wynoszą 2,5 dolara za jednego subskrybenta, wpływy z donacji udzielanych przez widzów, wpływy od reklamodawców wyświetlających reklamy na danym kanale, a także wpływy z kontraktów sponsorskich z najróżniejszymi firmami.

Średnie dochody dobrych streamerów wynoszą około 15 tysięcy złotych miesięcznie, zaś ci najlepsi dostają około 250 tysięcy złotych w skali miesiąca

Ile zarabia streamer tak popularny, jak Sylwester Wardęga? Streamer udowodnił w mediach społecznościowych, iż za dwie minuty reklamy na swoim kanale otrzymuje aż 1585 dolarów.

Ewron na streamowaniu zarobił ponad 1 300 000 złotych, a stu pięćdziesięciu tysięcy do miliona brakuje Guciowi. Na trzecim miejscu wśród polskich streamerów znajduje się Pago, który dzięki swoich transmisji zarobił ponad 830 000 złotych.

Nie jest to jednak pełna lista polskich streamerów, którzy zarobili po kilkaset tysięcy złotych. Znajdują się na niej również Izak, Zony, Overpow czy Kubon. Wszystkie te kwoty dotyczą wyłącznie wypłat z Twitcha, natomiast każde ze wspomnianych streamerów nawiązuje współprace z najróżniejszymi markami, które zapewniają im dodatkowe pieniądze.

Jak zarabiać na Twitchu?

Zarobki na platformie streamingowej działają na wyobraźnię mas. Dziś wiele dzieci i nastolatków marzy o tym, aby zajmować się swoją pasją, jaką są gry komputerowe, i dzięki temu zarabiać niebotyczne kwoty. Nie jest to jednak aż tak łatwe, jak mogłoby się wydawać. Rynek jest przesycony i bardzo trudno jest się wybić, oferując widzom coś, na co będą chcieli poświęcić swój czas. Ponadto pozostanie dobrym streamerem wymaga inwestycji finansowych w dobry sprzęt i wiedzy teoretycznej.

Od czego warto zacząć, aby uzyskać rosnące zarobki?

Twitch pozwala na rejestrację każdemu, ale jeżeli ktoś myśli o streamowaniu na poważnie, musi zainwestować w przyzwoity sprzęt, o którym mowa była wyżej. Dodanie konta PayPal do opisu profilu sprawi, iż widzowie będą mogli zacząć sponsorować streamera, ale z pewnością nie stanie się to samoistnie. Konieczne jest budowanie zaangażowanej społeczności, wchodzenie w interakcje z widzami i innymi streamerami i przyciąganie widzów.

Uzyskanie statusu Towarzysza Twitcha pozwala na otrzymywanie płatnych cheerów, subskrypcji oraz prowizji za sprzedaż wygenerowaną przez kliknięcia z reklamy. Kolejnym etapem jest pozostanie Partnerem Twitcha, na co pozwala streamowanie przez 25 godzin w ciągu 12 dni w okresie trzydziestodniowym oraz posiadanie średnio 75 streamerów jednocześnie. Zapewnia to działkę z reklam na kanale, a tym samym dodatkowe pieniądze.

Wszystkie porady najsłynniejszych dziś streamerów sprowadzają się więc do tego, iż budowanie własnej marki na Twitchu sprowadza się do intensywnej aktywności na platformie, interakcji i śledzeniu trendów.

Idź do oryginalnego materiału