Ile zarabia tester oprogramowania? Zarobki testerów

1 rok temu

Praca w branży IT to marzenie wielu osób. Jest to widoczne szczególnie teraz, ponieważ zarobki w tej branży są zdecydowanie wyższe niż średnia krajowa. Wiele osób zaczyna swoją przygodę w branży IT właśnie od roli testera oprogramowania.

Czy łatwo jest zostać testerem oprogramowania? Na jakie zarobki może liczyć początkujący tester i ten z większym doświadczeniem. Tego dowiesz się właśnie z tego artykułu.

Ile zarabia tester systemu w Polsce?

Zarobki testerów systemu do tej pory różniły się ze względu na lokalizację czy firmę, natomiast wszystko zmieniła możliwość podejmowania pracy zdalnej. Od 2020 roku, praca zdalna w branży IT stała się niejako obowiązkiem pracodawców. Oznacza to, iż np. osoby pracujące z Białegostoku, mogą oczekiwać podobnych zarobków z obszaru Warszawy, Wrocławiu czy Krakowa. To właśnie w tych trzech lokalizacjach pracownicy otrzymują najwyższą pensję.

Drugim czynnikiem wpływającym na wysokość zarobków jest forma współpracy. Większość firm oferuje wybór pomiędzy umową o pracę a kontraktem B2B. Warto rozważyć wszystkie opcje, ponieważ osoby zakładające jednoosobową działalność gospodarczą mogą przez pewien czas mieć preferencyjne warunki podatkowe, co wpływa na końcowe wynagrodzenie netto, jakie zobaczysz na swoim koncie.

Trzecim czynnikiem wpływającym na wysokość zarobków będzie praca freelancerska dla wielu firm, a nie praca tylko dla jednej firmy. To od Ciebie zależy, jaką formę współpracy oraz ile godzin przeznaczysz na współpracę z innymi firmami.

Przechodząc do konkretów, tester z minimum 2-letnim doświadczeniem może liczyć na zarobki około 9000 zł brutto i więcej.

Oczywiście, zwiększając swoją wiedzę i doświadczenie, można osiągać zdecydowanie wyższe zarobki.

Ile zarabia tester bez doświadczenia?

Praca jako tester systemu jest wybierana przez osoby początkujące, ponieważ próg wejścia jest dość niski, a ścieżka kariery i możliwość zwiększania swojego przychodu jest ogromna. Rozpoczynając pracę w branży IT, warto wiedzieć, iż początkowe wynagrodzenie nie będzie zbyt wysokie. Bańka wynagrodzeniowa w branży IT powoli pęka ze względu na różnego rodzaju perturbacje gospodarcze. To, co musisz wiedzieć, to iż gospodarka jest jak sinusoida. To, co w tej chwili widzimy jako spadek, w pewnym momencie zacznie się odbijać. Tak będzie prawdopodobnie z branżą IT, która przekształca się i ewaluuje.

Podejmując zatrudnienie w firmie IT, musisz wiedzieć, iż pracodawca musi zainwestować w twoje szkolenia oraz rozwoju. Dlatego na początku możesz liczyć na pensję w wysokości nie wyższą jak 5500 – 6500 zł brutto. Oczywiście możesz podjąć zatrudnienie w kilku miejscach lub zacząć współpracę z firmami zagranicznymi. Praca zdalna wpisała się już na stałe w nasz krajobraz, a Polscy testerzy, programiści są cenieni na świecie jako osoby pracowite i wytrwałe, z dobrym wykształceniem.

Jak zostać testerem oprogramowania?

Aby wejść do branży IT, nie trzeba skończyć studiów z tego obszaru lub specjalistycznych kursów, ale trzeba interesować się daną branżą i warto znać podstawy. W pierwszej kolejności porozmawiaj z osobami, które już są w tej branży lub pracują na stanowisku, na którym Ty chcesz się znaleźć. Wiele informacji możesz sprawdzić na LinkedIn, lub możesz skontaktować się z innymi testerami przez grupy na Discordzie.

Dodatkowo możesz porozmawiać z rekruterem, który przedstawi Ci oczekiwania względem stanowiska testera. Czytaj, inspiruj się, oglądaj, zrób zdalny kurs testera. Jako osoba niedoświadczona, musisz pokazać na rozmowie rekrutacyjnej, iż rozumiesz branżę IT, inspirujesz się nią, a także znasz podstawowe zwroty w branży IT. Słuchaj informacji zwrotnej od rekruterów lub osób z branży, żeby jak najlepiej przygotować się do nowej roli. Nie zapominaj o rozwoju, choćby jeżeli zdobędziesz już doświadczenie! Każdego dnia warto uczyć się i zdobywać doświadczenie, aby awansować i otrzymywać coraz to wyższe wynagrodzenie.

Gdzie szukać pracy jako tester oprogramowania?

Szukanie pracy jako początkujący tester systemu może nie być proste, ponieważ konkurencja może być dość duża. Do procesu rekrutacji należy podejść z dużą rozwagą i zaangażowaniem. Warto przygotować swoje CV oraz dokumenty aplikacyjne, które odpowiadają danemu opisowi stanowiska pracy. W procesie rekrutacji mogą pojawiać się różnego rodzaju testy i zadania, do czego również należy się przygotować.

A gdzie najlepiej szukać pracy? Oczywiście na ogólnopolskich portalach takich jak pracuj.pl, justjoinIT, no fluff jobs oraz bulldogjob. Jednak nie tylko portale ogłoszeniowe mogą być dla Ciebie źródłem informacji. Załóż konto na LinkedIN i dodaj do swojej sieci kontaktów rekruterów z firm IT lub agencji rekrutacyjnych. Wówczas będziesz mieć dostęp do najnowszych ofert pracy. Warto również skontaktować się bezpośrednio z rekruterami, aby porozmawiać o możliwościach zatrudnienia jako tester. Będąc na portalach społecznościowych, możesz również samodzielnie opublikować post z informacją, iż poszukujesz pracy w roli testera oprogramowania

Jeśli zdecydujesz się na poszukiwanie pracy za granicą w formie pracy zdalnej, to warto w tym celu sprawdzić zagraniczne portale ogłoszeniowe lub strony z pracą dla freelancerów.

Idź do oryginalnego materiału