YouTube, czyli założona w 2005 roku platforma video, pozwala zarówno na oglądanie, jak i na zamieszczanie filmów video bezpłatnie. Serwis ten jednak wyróżnia najlepszych użytkowników zapraszając ich do programu partnerskiego, za pomocą którego mogą zarabiać określone kwoty na zamieszczanych w sieci treściach.
Okazuje się więc, iż poprzez prowadzenie własnego kanału możliwe jest dorabianie, a choćby zarabianie całkiem sporych pieniędzy na YouTube. Jak adekwatnie to wygląda w kraju i na świecie oraz co warto wiedzieć na ten temat? Poniżej znajdują się najważniejsze informacje.
Kto w Polsce ma szansę zarabiać na YouTube?
Podstawą zarabiania na YouTube jest prowadzenie dobrze prosperującego kanału, którego treści przyciągają widzów. Nie może o być więc chaotycznie prowadzony kanał o niczym, ale miejsce w sieci, w którym zainteresowani odnajdą coś wartościowego w danym zakresie tematycznym. istotny jest wybór tematyki, którą znamy i którą jesteśmy w stanie przedstawić w sposób ciekawy, nie pozbawiony dowcipu oraz wiedzy eksperckiej. Widzowie szczególnie cenią erudycję oraz pasję, dlatego nie warto decydować się na prowadzenie kanału o czymś, co jest popularne, ale nie jest naszą mocną stroną.
Ile trzeba posiadać wyświetleń, żeby zarabiać?
Według najnowszych danych na YouTube trzeba mieć niemal 32 miliony wyświetleń, aby w skali roku zarobić na tym średnią krajową, a więc około 4200 złotych miesięcznie. Analiza ta objęła również zarobki z programu partnerskiego oferowanego przez Google, ale warto pamiętać, iż konieczne jest posiadanie co najmniej tysiąca subskrybentów, aby się do niego dostać i emitować reklamy na YouTube, a przy okazji mieć na koncie 4 tysiące godzin oglądania filmików w serwisie w ciągu ostatnich dwunastu miesięcy.
Ile da się zarobić na YouTube w Polsce?
Wśród badanych w ostatnim czasie youtuberów najwięcej deklaruje wypłaty wahające się od tysiąca do pięciu tysięcy złotych miesięcznie, ale istnieje wiele wyjątków od tej reguły.
Najpopularniejsi youtuberzy mogą zarabiać dzięki platformie choćby setki tysięcy złotych w skali miesiąca, przy czym pieniądze z samego serwisu stanowią tutaj kroplę w morzu zarobków związanych z lokowaniem produktów i reklamowaniem najsłynniejszych marek.
Jeszcze dekadę temu trudno byłoby uwierzyć w to, iż powstanie taki zawód, jak YouTuber, i iż będzie to najbardziej pożądany zawód wśród dzieci i młodzieży. Dziś okazuje się jednak, iż przedstawianie ciekawych na danych grup treści oraz podtrzymywania relacji z odbiorcami to sposób na życie dla coraz większej liczby osób.
Ile płaci You Tube za 1000 wyświetleń?
Stawki za każde tysiąc wyświetleń reklamy na czyimś kanale są bardzo zróżnicowane, ponieważ mogą osiągać od kilkudziesięciu groszy do choćby kilku złotych. W wersji uśrednionej wychodzi więc na to, iż tysiąc wyświetleń to mniej więcej jeden złoty, a więc w przypadku osób, których filmy zgromadzą miliony widzów, jedno nagranie może wygenerować zarobek rzędu kilku tysięcy.
W jaki sposób można zarabiać na YouTube?
Zarabianie na YouTube to nie tylko kwestia ilości wyświetleń. Okazuje się, iż platforma oferuje sporo sposobów na zarabianie osobom prowadzącym popularne kanały w serwisie. Jednym z nich są przychody z reklam, które są wyświetlane na odtwarzanym filmie oraz na karcie Shorts, a kolejnym przychody z YouTube Premium, kiedy to właściciel konta otrzymuje część opłat za subskrypcję.
Kolejną opcją są supernaklejki oraz superpodziękowania, które polegają na tym, iż fani mogą uiszczać dodatkowe opłaty, aby ich wiadomości, animowane obrazy oraz podziękowania wyróżniały się w sekcjach komentarzy oraz na czacie podczas transmisji na żywo. wielu youtuberów zarabia na sprzedaży w sklepie YouTube oferowanych przez siebie produktów, a część otrzymuje finansowe wsparcie kanału w formie comiesięcznych wpłat, za które ludzie otrzymują oferowane przez użytkownika bonusy. Opcji jest wiele, a sprawne prowadzenie interesującego kanału sprawia, iż z czasem youtuber ma coraz więcej możliwości zarobkowania dzięki swojemu kanałowi.
Zarobki polskich YouTube’rów vs zarobki na świecie
Trudno określić, ile zarabia się na YouTube, ponieważ na ostateczny wynik wpływa zbyt wiele czynników. Polscy youtuberzy, mimo rosnących zarobków, wciąż pozostają jednak w tyle w stosunku do youtuberów z zagranicy. Powodem jest przede wszystkim kwestia języka. Anglojęzyczni youtuberzy mają zdecydowanie więcej odbiorców niż ci którzy posługują się jakimikolwiek innymi językami. Dużą oglądalnością na całym świecie cieszą się również kanały prowadzone w językach popularnych, takich jak francuski czy hiszpański.
Kolejnym czynnikiem wpływającym na zarobki youtuberów jest ogólna zamożność społeczeństwa w danym kraju, ponieważ to właśnie ona przekłada się na ilość reklam i dodatkowe pieniądze z kanału. Połączenie ogromnej oglądalności i współpracy z największymi markami skutkuje wielkimi zarobkami.
Najsłynniejsi youtuberzy amerykańscy mogą zarabiać choćby około trzydziestu milionów dolarów w skali roku, podczas gdy najsłynniejsi youtuberzy w Polsce zarabiają między dziewięcioma a trzydziestoma tysiącami złotych miesięcznie. Choć są i tacy, którzy dzięki wspomnianej wcześniej współpracy z zewnętrznymi markami i firmami, mogą zarabiać znacznie więcej.
Top 10, czyli najlepsi youtuberzy w Polsce
Blowek otwiera listę polskich youtuberów z największą liczbą subskrypcji, mając ich blisko 4 800 000 milionów. Youtuber początkowo zajmował się na swoim kanale popularną grą Minecraft, ale stopniowo zaczął wprowadzać również inne treści. Miał siedemnaście lat, kiedy został piątą osobą w kraju z największą liczbą subskrypcji.
Karol „Friz” Wiśniewski jest youtuberem, influencerem i twórcą Ekipy Friza. Ma 4,71 milionów subskrypcji, a udostępniane przez niego treści do tej pory zostały wyświetlone ponad dwa miliardy razy.
Stuu, a adekwatnie Stuart Burton, jest polskim youtuberem, który zaczynał przygodę z YouTube jako Polski Pingwin. Treści na jego kanale dotyczą głównie gier video.
Remigiusz Wierzgoń (reZigiusz) to jeden z najbardziej rozpoznawalnych youtuberów w Polsce, który prowadzi swoje konto pod pseudonimem reZigiusz. Jego główne konto na YouTube ma ponad 4,5 miliona subskrypcji, a treści dotyczą gier video. Influencer promuje również własną markę odzieżową.
SA Wardęga, czyli Sylwester Adam Wardęga, jest niezależnym twórca filmowym, youtuberem oraz performerem, który przez kilka lat tworzył najsłynniejszy polski kanał YouTube. w tej chwili znajduje się na piątym miejscu z ilością subskrybentów sięgającą niemal czterech milionów. To on był autorem słynnego filmu „Mutant Giant Spider Dog”.
Prawie cztery miliony subskrypcji to wynik, jaki do tej pory osiągnął kanał Abstrachuje TV, który wsławił się skeczami o różnorodnej tematyce.
Step Records to wytwórnia płytowa, która wydaje muzykę polskich raperów (wśród nich Pelego, Jareckiego czy Popka i która ma około czterech milionów subskrypcji w serwisie YouTube, bijąc na głowę wiele innych wytwórni muzycznych.
Naruciak zebrał do tej pory ponad 3,1 milionów subskrypcji, a jego komiczne filmiki cieszą się rosnącą popularnością.
Planeta Faktów to najsłynniejszy polski kanał z ciekawostkami dotyczącymi całego świata. Kanał ma prawie 3 miliony subskrypcji i ponad miliard wyświetleń, a najczęściej znajdują się na nim rankingi dotyczące ciekawostek, newsów i wszelkich wydarzeń.
SBM Label to kanał YouTube należący do wytwórni muzycznej skupiającej się przede wszystkim na hip-hopie. Wśród gwiazd wydających tutaj muzykę są na przykład Solar, Białas oraz Mata.