Jak dożyć 100 lat? Mieszkańcy tej wioski mają na to sposób. Przestrzegają pięciu zasad

20 godzin temu
Zdjęcie: Seniorzy, fot. Iwona Burdzanowska / Agencja Wyborcza.pl


Kto z nas nie marzy o długim życiu w zdrowiu? Stulatkowie udowadniają, iż dożycie sędziwego wieku jest możliwe, a ich sekrety są zaskakująco proste. Co trzeba zrobić, żeby żyć 100 lat? Warto kierować się mądrymi wyborami w życiu codziennym.
Japończycy słyną z długowieczności, a prawdziwą mekką stulatków jest wyspa Okinawa. Co sprawia, iż jej mieszkańcy cieszą się tak dobrym zdrowiem przez całe życie? Naukowcy od lat próbują rozwikłać tę zagadkę, a coraz większą uwagę przyciąga filozofia Ikigai – podejście, które pomaga odnaleźć życiowy cel i zachować równowagę. Czy to właśnie w niej tkwi sekret ich długiego i szczęśliwego życia?


REKLAMA


Zobacz wideo Polacy mają problem z lekomanią? [SONDA]


Co trzeba zrobić, żeby żyć 100 lat? Zadbaj o zdrowe nawyki na co dzień
Chcesz dożyć setki? Zainspiruj się mieszkańcami Okinawy, miejsca, które nazywane jest "krainą nieśmiertelnych". Na tej japońskiej wyspie żyje najwięcej stulatków na świecie, a tajemnica ich długowieczności tkwi w prostych, ale niezwykle skutecznych nawykach, które każdy z nas może wprowadzić do swojego życia. Klucz do ich zdrowia i witalności to harmonijne połączenie codziennych praktyk z wyjątkową filozofią, która nadaje cel każdemu dniu. Co dokładnie trzeba robić? Poniżej znajdziesz proste wytyczne.


Komponowanie odpowiednich posiłków. Mieszkańcy Okinawy bazują na prostej, naturalnej diecie, której podstawą są warzywa oraz ryby dostarczające kwasów omega-3. W ich menu znajdują się także fermentowane produkty, które wspierają zdrowie jelit. Stosują zasadę "hara hachi bu", czyli jedzą do 80% nasycenia, co pozwala im utrzymać zdrowie i witalność przez długie lata.
Zapomnij o siedzeniu na kanapie. Na japońskiej wyspie starość nie oznacza braku ruchu, wręcz przeciwnie. Mieszkańcy codziennie spacerują, uprawiają ogródki, a poranna gimnastyka jest niemal rytuałem. Nie są to intensywne treningi, ale regularny, umiarkowany ruch sprawia, iż ich ciała są sprawne i elastyczne choćby w sędziwym wieku.
Nadaj życiu sens. Jednym z podstawowych elementów długowieczności mieszkańców Okinawy jest filozofia życia zwana ikigai. Budzi ona w ludziach głęboki sens istnienia, który daje motywację do przeżycia każdego dnia. Dla jednych może to być praca w ogrodzie, dla innych opieka nad bliskimi lub rozwijanie pasji.
Otaczaj się ludźmi. Na wyspie społeczność jest wszystkim. Ludzie żyją w małych, zżytych wspólnotach, gdzie każdy wspiera się nawzajem. Bliskie więzi z rodziną, sąsiadami i przyjaciółmi sprawiają, iż uśmiech gości na twarzach, stres zostaje zredukowany, a życie staje się pełniejsze.
Żyj w harmonii z naturą. Mieszkańcy Okinawy spędzają dużo czasu w świeżym powietrzu, otoczeni pięknem przyrody. Kontakt z naturą i słońcem działa kojąco na ciało i umysł. Życie w harmonii z otaczającym światem wpływa na redukcję stresu, poprawę samopoczucia i długowieczność.


Przeprowadzka na emeryturze Svitlana Hulko/iStock Przeprowadzka na emeryturze Svitlana Hulko/iStock


Jakie aktywności dla seniora? Jesień życia może być aktywna i piękna
W Polsce seniorzy również mają wiele możliwości, by pozostać aktywnymi i cieszyć się życiem. Uniwersytety Trzeciego Wieku oferują im szansę na rozwijanie pasji i zdobywanie wiedzy w różnych dziedzinach, jak historia, sztuka, czy języki obce. To nie tylko nauka, ale także okazja do spotkań i integracji z innymi. Kluby seniora to miejsca, gdzie starsze osoby mogą uczestniczyć w zajęciach, takich jak warsztaty artystyczne, brydż, czy po prostu rozmowy przy kawie, sprzyjające nawiązywaniu przyjaźni. Aktywność fizyczna, jak nordic walking, gimnastyka czy taniec, jest również popularna. Dzięki regularnym ćwiczeniom seniorzy dbają o zdrowie i kondycję, a także mają szansę nawiązać nowe znajomości. Wiele miast oferuje darmowe zajęcia, co dodatkowo wspiera integrację. Dla miłośników podróży biura organizują wyjazdy, umożliwiając zwiedzanie Polski i świata w gronie rówieśników i cieszenie się nowymi doświadczeniami.Jeśli masz ochotę, to zagłosuj w naszej sondzie, która znajduje się poniżej. Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu. Zachęcamy do zaobserwowania nas w Wiadomościach Google.
Idź do oryginalnego materiału