IQ jest wskaźnikiem potencjału intelektualnego. Im wyższe mamy IQ, tym większe przelewy wpadają na nasze konto? Wiele osób tak właśnie myśli, ale czy na pewno tak jest?
Co wpływa na dochody?
Charles Murray w swojej publikacji „Income Inequality and IQ” dowodził, iż iloraz inteligencji jest kluczowym czynnikiem wpływającym na dochody i nierówności społeczne. Jay L. Zagorsky wyliczył, iż wraz ze wzrostem ilorazu inteligencji o 1 punkt dochód roczny zwiększa się o kilkaset dolarów. Co może w pełnym sensie potwierdzać, iż ludzie inteligentni zarabiają więcej.
Czy naukowcy stali się jednomyślni?
Testy poszły Ci słabo, więc przykro nam, będziesz biedny? Nie do końca. Do dyskusji dołączył zespół ze szwedzkiego Uniwersytetu w Linköping w składzie Marc Keuschnigg, Arnout van de Rijt i Thijs Bol.
W ich głowach zakiełkowały pytania: Czy najlepiej zarabiającymi osobami są te z najwyższym IQ? Czy za wysokimi wynagrodzeniami stoi wysokie IQ? Badacze pozyskali ze Statistic Sweden dane 59.000 mężczyzn, którym podczas kwalifikacji wojskowej zmierzono iloraz inteligencji. Te informacje przyrównali do zarobków, jakie osiągnęli po około 11 latach pracy. Wyniki były zadziwiające. Potwierdzono występowanie korelacji między inteligencją a wynagrodzeniem. Jednak po przekroczeniu pułapu 5.000 euro miesięcznie ta zależność zniknęła. Co więcej, 1% najlepiej wynagradzanych badanych cechuje się inteligencją niższą od grupy z niższej od nich warstwy dochodowej.
Na wykresie zobrazowano korelację między IQ (pozioma oś), a zarobkami (oś pionowa). Pewna zależność występuje, ale nie jest ona znaczna.
Co jeszcze wpływa na zarobki?
Pochodzenie rodzinne, środowisko społeczne, cechy osobowości, edukacja, łut szczęścia oraz skłonność do ryzyka, o której ostatnio pisałem. Co nie oznacza, iż warto ryzykować dla samej zasady, warto podejmować mądre i skalkulowane ryzyko. Jakby tego było mało, to Twoje zarobki nie zależą tylko od Ciebie. Ważne również w jakim kraju mieszkasz.
Dlaczego za taką samą pracę w Niemczech zarabia się więcej, niż w Polsce? Zadaj to pytanie na ulicy, a może dowiesz się, iż dlatego, iż politycy rozkradają nadwyżkę. Nie twierdzę, iż nic nie ma tu na rzeczy, ale również jest inne wyjaśnienie.
Efekt Baumola – zgodnie, z którym to wydajny przemysł “ciągnie” płace w górę w innych sektorach. W swojej książce: Ekonomia – zakazana nauka, tłumaczę między innymi właśnie to fascynujące zjawisko.