Jak podpisać dokument profilem zaufanym? Dzięki niemu załatwisz wiele spraw urzędowych. W artykule dowiesz się więcej na ten temat.
REKLAMA
Zobacz wideo e-Polak potrafi! Michał Czernecki tłumaczy, jak przez internet założyć profil zaufany
Jak założyć profil zaufany w kilku prostych krokach?
Jak założyć profil zaufany? Procedura zakładania profilu zaufanego jest bardzo prosta. Można tego dokonać na trzy sposoby:
Poprzez formularz online, który znajdziemy na stronie internetowej www.gov.pl/web/profilzaufany. W formularzu należy uzupełnić swoje dane m.in. imię i nazwisko oraz numer PESEL, a następnie wysłać formularz online i potwierdzić go osobiście w punkcie potwierdzającym (potrzebny będzie dokument tożsamości) lub online, o ile posiadamy kwalifikowany podpis elektroniczny
Za pośrednictwem tzw. dostawców tożsamości, czyli podmiotów, które dostały uprawnienia do potwierdzania profilu zaufanego (najczęściej jest to serwis bankowości internetowej)
Za pośrednictwem e-dowodu, czyli dowodu osobistego z warstwą elektroniczną. Aby skorzystać z tej możliwości, niezbędny jest czytnik, który należy podłączyć do komputera oraz oprogramowanie do e-dowodu
Podpisz profilem zaufanym dokumenty urzędowe
Chcesz załatwić sprawy bez wychodzenia z domu? Podpisz dokumenty profilem zaufanym i gotowe. Jakie sprawy można załatwić? Profil zaufany jest powiązany z ePUAPem, czyli Elektroniczną Platformą Usług Administracji Publicznej. dzięki profilu zaufanego można złożyć dowolne pismo do urzędu, który obsługuje platformę ePUAP. W katalogu spraw, które można załatwić za pośrednictwem platformy ePUAP można wymienić m.in.:
zameldowanie na pobyt stały i czasowy
złożenie wniosku o wypłatę świadczenia Rodzina 800+
złożenie wniosku o odpis aktu urodzenia, aktu małżeństwa lub aktu zgonu
złożenie wniosku o wydanie dowodu osobistego
złożenie wniosku o rejestrację, zawieszenie lub likwidację działalności gospodarczej w CEiDG
pobranie zaświadczenia o niekaralności
załatwienie spraw związanych z ubezpieczeniami społecznymi na PUE ZUS
zgłoszenie spadku lub darowizny
Podpis zaufany: jak podpisać dokument profilem zaufanym?
W jaki sposób wykorzystać podpis zaufany? Osoba, która korzysta z profilu zaufanego, ma możliwość wysłania dokumentów do urzędu drogą elektroniczną. Mogą to być np. dokumenty, które mamy zapisane na swoim komputerze.
Aby wysłać taki dokument i podpisać go profilem zaufanym, należy wejść na stronę moj.gov.pl/uslugi/signer/upload?xFormsAppName=SIGNER, a następnie kliknąć okienko ''Wybierz dokument z dysku'' i ''Podpisz''.
W dalszej kolejności należy zalogować się do swojego konta na profilu zaufanym i wybrać opcję ''Podpisz podpisem zaufanym''.
Na podany we wniosku numer telefonu otrzymujemy SMS z kodem, którym potwierdzamy podpisanie pisma.
System generuje plik, na którym zawarty jest podpis użytkownika. Plik należy pobrać z systemu i zapisać na swoim komputerze.
Wygenerowany w ten sposób plik można wysłać na skrzynkę elektroniczną urzędu, w którym chcemy załatwić sprawę.
Wygenerowany dokument może podpisać więcej niż jedna osoba, o ile zachodzi taka potrzeba. W takim przypadku należy powtórzyć opisaną wyżej procedurę.
Podpis elektroniczny - czym jest?
Podpis elektroniczny to narzędzie, za pomocą którego możemy podpisać dokument wysyłany do urzędu online. Jego moc prawna jest równoznaczna z podpisem własnoręcznym. Podpis elektroniczny jest potwierdzony specjalnym certyfikatem kwalifikowanym, za pomocą którego jest możliwa identyfikacja osoby składającej podpis. Podpis elektroniczny i certyfikat są przyporządkowane do konkretnej osoby.
Aby uzyskać podpis elektroniczny, należy wykupić go u jednego z certyfikowanych dostawców (listę dostawców można znaleźć na stronie Narodowego Centrum Certyfikacji). Koszt jest uzależniony m.in. od okresu ważności podpisu, jednak zwykle jest to wydatek rzędu 300 zł. Dokonując zakupu, w pakiecie uzyskujemy kartę kryptograficzną, na której jest zapisany certyfikat kwalifikowany, czytnik kart, który należy podłączyć do komputera oraz niezbędne oprogramowanie. dzięki podpisu elektronicznego można nie tylko załatwić sprawy urzędowe, ale także np. zawrzeć umowę na odległość.
Zobacz też: Najniższa krajowa 2025 - ile wynosi? Jaka jest minimalna stawka godzinowa? Tyle dostaniesz "na rękę"