Jak się mieszka i pracuje w Polsce? Z badań wynika, iż to jedno z najlepszych miejsc do życia

1 miesiąc temu

Jak to jest żyć w Polsce, dobrze? To nie ma tak, iż dobrze albo, iż niedobrze. Aczkolwiek według najnowszego rankingu Preply – internetowej platformy nauki języków obcych – co najmniej nie najgorzej! Polska znalazła się bowiem w pierwszej 20. najlepszych państw do życia, wyprzedzając Chorwację, Koreę Południową lub Turcję.

Z czym kojarzy nam się Polska? Wielu osobom pewnie stanie przed oczami obraz suto zastawionego swojskiego stołu – schabowy, mazurek, żurek, kiszony ogórek i inne frykasy. Zaprawieni podróżnicy powołają się na Tatry, mazurskie jeziora i drewniane cerkwie ukryte wśród Beskidów, a malkontenci rozpoczną niekończącą się tyradę pt. jakość życia w Polsce, a więc inflacja, smog i nieefektywny rząd, bez względu na to, jaki by on nie był. Tymczasem z badania platformy Preply wynika, iż Polska jest jednym z 20 najlepszych państw do życia.

Jakość życia w Polsce. Polska wśród 20 najlepszych państw do życia

Preply to międzynarodowa platforma do nauki języków obcych. W lutym wydała badanie przedstawiające najlepsze destynacje do zamieszkania na świecie. Możemy być dumni, gdyż nasz kraj plasuje się w pierwszej dwudziestce, na 15. miejscu. Raport został przygotowany przez ekspertów z USA i jest adresowany do Amerykanów. Wysoka pozycja Polski oznacza, iż być może niedługo nad Wisłą zobaczymy tłumy świeżych migrantów znad Potomaku i Missisipi. Warto zauważył, iż raport brał pod uwagę wiele czynników składających się na holistyczną ocenę.

fot. materiały prasowe Preply

W naszym zestawieniu uwzględniliśmy różne kryteria, oceniające prezentowane kraje w wielu aspektach, takich jak ceny, edukacja, bezpieczeństwo czy rynek pracy. Zdecydowaliśmy się na to z jednego powodu. Mnóstwo państw cieszących się ogólnym dobrym poziomem życia – np. Szwecja, Singapur czy Belgia – cechuje się niewiarygodnie wysokimi kosztami utrzymania. A to może utrudnić obcokrajowcom przyjazd i start w nowym miejscu, zwłaszcza jeżeli planują przeprowadzkę z całą rodziną. Staraliśmy się tu uwzględnić różne potrzeby

– podkreśla Sylvia Johnson, ekspert ds. umiejętności językowych i międzykulturowych w Preply.

Zestawienie składało się z kilku kluczowych elementów. Do najważniejszych należały:

  • jakość życia,
  • koszt życia,
  • przystępność cen,
  • bezpieczeństwo,
  • jakość służby zdrowia,
  • przyjazność dla rodzin,
  • edukacja.

Wartości zostały ustalone w skali punktowej w oparciu o źródła, takie jak US News & World Report oraz Numbeo i zebrane do całościowego wyniku.

Zobacz też
Społeczeństwo Pracownicy z całego świata twierdzą, iż w Polsce dobrze się pracuje. I to lepiej niż w Szwecji czy Holandii

Jakość życia – kto przoduje w rankingu?

W rankingu przoduje Szwecja, która osiągnęła najwyższe wyniki w niemal wszystkich kategoriach z wyjątkiem przystępności cenowej. Mimo to, choćby one oraz legendarny zapach śledzia Surströmming (rekomendowane otwieranie puszki pod wodą) nie są w stanie odstraszyć ekspatów z całego globu. Kraj nie może jednak nacieszyć się oddechem, gdyż w plecy dyszą mu najbliżsi konkurenci – Kanada i Dania. Coś musi jednak być z tą północą! W top 10 znalazło się jeszcze kilka europejskich państw, jednak zamyka ją Japonia. W końcu któż nie chciałby chociaż przez jakiś czas pomieszkać w kraju kwitnącej wiśni i pokemonów? jeżeli zaś chodzi o ojczyznę czarnoleskiej lipy i wiedźmina, Polska znajduje się na 15. miejscu z wybranej 20, pomiędzy Singapurem a Koreą Południową. Wyprzedzamy również Turcję, Malezję, Chorwację i Tajlandię.

Co czyni Polskę atrakcyjnym miejscem zamieszkania dla cudzoziemców

To prawda, jeszcze nieco brakuje nam do liderów rankingu. Jednak to miejsce to przez cały czas sukces zważywszy, iż jeszcze do niedawna nasz kraj kojarzył się z postkomunistyczną szarością i brakiem perspektyw. Według ekspertów Preply, silnymi aspektami naszego kraju są przystępność cen (58/100), bezpieczeństwo (55/100) i przyjazność dla rodzin (71/100). Mocną stroną jest również wiele zabytków i atrakcji oraz prężnie rozwijający się sektor IT. To, co można by nieco podciągnąć to publiczny system edukacji (36/100), ogólna jakość życia (49/100) oraz system opieki zdrowia (22/100). Miejmy jednak nadzieję (i dołóżmy wszelkich starań), żeby to się udało! Tym samym sprawimy, iż Polska będzie bardziej przyjazna nie tylko dla przyjezdnych, ale również dla stałych bywalców.

fot. materiały prasowe Preply

Skoro jakość życia jest tak wysoka, to czemu dalej Polacy chcą wyjeżdżać?

Mogłoby się wydawać, iż skoro żyjemy w krainie miodem i mlekiem płynącej, gdzie bursztynowy świerzop, gryka jak śnieg biała i panieńskim rumieńcem dzięcielina pała, to wyjazd z tej sielanki nikomu nie powinien choćby przyjść do głowy. Tymczasem według raportu Gi Group „Migracje Zarobkowe Polaków” aż 17 proc. Polaków rozważa emigrację zarobkową w ciągu najbliższego roku. Te dane mogą wydawać się niepokojące, warto jednak zwrócić uwagę na destynacje, które rozpatrują ankietowani. Niepodzielnie na pierwszym miejscu znajdują się Niemcy z wynikiem bliskim 35 proc. Nic dziwnego, ojczyzna mercedesa plasuje się bowiem w zestawieniu już na szóstym miejscu. Do popularnych kierunków zaliczają się również: Holandia – 16,1 proc. oraz Wielka Brytania – 11 proc. Tu również jakość życia została określona odpowiednio na 88 pkt. i 79 pkt., co zapewniło im kolejno czwarte i dziewiąte miejsce w zestawieniu.

Idź do oryginalnego materiału