Jak wypada majówka 2025? Kiedy wziąć urlop? [KALENDARZ]

4 godzin temu
Majówka 2025 coraz bliżej, a wiele osób korzysta w tym czasie z wolnego. Święta w maju nie wypadają jednak zbyt korzystnie. Warto sprawdzić, kiedy przypadka majówka i jak najlepiej wziąć wolne.
Już niedługo Polacy będą mieli kolejną okazję do wypoczynku. Wielkimi krokami zbliża się majówka 2025. Kiedy dokładnie wypadają dni wolne od pracy? Sprawdzamy, jak w tym roku najlepiej wziąć urlop i przedłużyć wolne.


REKLAMA


Zobacz wideo Ustroń lepszą wersją Zakopanego? Sprawdziliśmy to!


Majówka 2025. Jak wypadają dni wolne?
Po Wielkanocy przychodzi kolejna okazja do wolnego. Wielu Polaków z niecierpliwością czeka na ten moment. Niestety sprawdzają kalendarz na 2025 roku, to tegoroczna majówka nie wypada dla nas zbyt korzystnie. W tym roku w majówkę dni ustawowo wolne od pracy przypadają tak:


czwartek 1 maja Święto Pracy,
sobota 3 maja Święto Konstytucji 3 Maja.


W piątek 2 maja obchodzimy Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej, jednak jest to standardowy dzień pracujący. W niedzielę 4 maja wiele osób z reguły ma wolne od pracy.


Majówka 2025. Kiedy najlepiej wziąć urlop?
Najlepsza opcja na wydłużenie weekendu to branie tylko jednego dnia wolnego w piątek 2 maja. W ten sposób zyskamy cztery dni weekendu - od czwartku 1 maja do niedzieli 4 maja. Jest jednak szansa na dłuży urlop. W tym celu trzeba wziąć wolne od poniedziałku 28 kwietnia do środy 30 kwietnia oraz w piątek 2 maja. Wykorzystamy cztery dni urlopu, a w sumie będziemy mieli aż dziewięć dni wolnego od pracy. Odpoczywać będziemy od soboty 26 kwietnia aż do 4 maja.
Dni wolne od pracy w 2025 roku
Długi weekend w majówkę to nie jedyne wolne w nadchodzących miesiącach. W 2025 roku będzie jeszcze osiem dni wolnych od pracy. W niedzielę 8 czerwca przypada Zesłanie Ducha Świętego, znane powszechnie jako Zielone Świątki. Dzień ustawowo wolny od pracy to również czwartek 19 czerwca, czyli uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa - znane jako Boże Ciało.


Kolejne dni ustawowo wolne od pracy w 2025 roku to:


15 sierpnia (piątek) - Święto Wojska Polskiego, Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny,
1 listopada (sobota) Wszystkich Świętych,
11 listopada (wtorek) Święto Niepodległości,
24 grudnia (środa) Wigilia Bożego Narodzenia,
25 grudnia (czwartek) Boże Narodzenie (pierwszy dzień),
26 grudnia (piątek) Boże Narodzenie (drugi dzień).


Dni wolne od pracy. Czy pracodawca może odmówić urlopu?
Artykuł 163. Kodeksu pracy zapewnia, iż pracodawca powinien udzielić urlopu zgodnie z planem urlopów. zwykle ten plan jest ustalany na początku roku kalendarzowego. Odpowiada za niego pracodawca. W wyjątkowych sytuacjach ma on jednak prawo odmówić udzielenia wolnego od pracy. Musi mieć ku temu bardzo ważne przesłanki. Na takich samych zasadach może również skrócić lub przesunąć urlop pracownika. Zgodnie z artykułem 164. Kodeksu pracy "przesunięcie terminu urlopu jest także dopuszczalne z powodu szczególnych potrzeb pracodawcy, o ile nieobecność pracownika spowodowałaby poważne zakłócenia toku pracy". Ustawa nie podaje jednak konkretnych sytuacji, w których pracodawca może zmienić nasz urlop.
Idź do oryginalnego materiału