Jeden wniosek i dodatkowe 500 zł do emerytury. ZUS apeluje!

15 godzin temu
Na 2025 rok zaplanowana jest tylko jedna waloryzacja emerytur, która będzie dużo niższa, niż tegoroczna. Druga stoi pod znakiem zapytania | fot. Pixabay

Zakład Ubezpieczeń Społecznych przypomina, iż emeryci mogą sprawić sobie dodatkowy prezent na święta. Instytucja zachęca do ponownego przeliczania świadczeń emerytalnych celem ich ewentualnego podwyższenia. Zdaniem ZUS można zyskać choćby do 500 złotych miesięcznie! Tyczy się to szczególnie tych emerytów, którzy przed 2009 rokiem zarabiali więcej, niż wynosiło wówczas ustawowe, minimalne wynagrodzenie za pracę.

ZUS zachęca emerytów do składania wniosków o ponowne przeliczenie ich świadczeń. Mogło się bowiem zdarzyć tak, iż świadczeniobiorcy mogą mieć prawo do znacznie wyższych emerytur, aniżeli pobierają obecnie. Wnioski takie mogą składać emeryci, którzy nie przedstawili wcześniej pełnej dokumentacji dotyczącej zarobków lub okresów składkowych.

ZUS zachęca do ponownego przeliczania emerytury. Można zyskać dodatkowe 500 złotych!

Co możemy zyskać na ponownym przeliczeniu emerytury? Jest oczywiste, iż może to przynieść podwyższenie świadczenia. Zdaniem ZUS-u niektórym spośród uprawnionych do przeliczenia taka procedura może dodać do emerytury choćby 500 złotych miesięcznie więcej – dowiadujemy się z portalu „Warszawa w Pigułce”. Nie jest to tak mało, a dla niektórych emerytów stanowiłoby poważny zastrzyk do osobistego budżetu.

Co można stracić? Co w przypadku, kiedy ZUS ponownie przeliczy naszą emeryturę i okaże się, że… wcześniejsze przeliczenie wykazało korzystniejszą kwotę, niż to, które zleciliśmy później. Co ciekawe, Zakład Ubezpieczeń Społecznych gwarantuje, iż ponowne przeliczenie nie powoduje obniżenia emerytury, choćby o ile nowo przeliczona kwota okaże się niższa, niż dotąd pobierane świadczenie.

Warto próbować złożyć taki wniosek, zwłaszcza o ile przed 2009 roku zarabialiśmy więcej, niż wynosiła wówczas płaca minimalna. Do ZUS-u należy biec czym prędzej z wnioskiem także wtedy, o ile odnajdziemy w domu zagubione, niezgłoszone do Zakładu, świadectwa pracy lub inne dokumenty poświadczające okresy płacenia składek. Dodatkowe okresy składkowe mogą zostać zaliczone przez ZUS w poczet kapitału (zwłaszcza kapitału początkowego), wedle którego przeliczone zostanie nowe świadczenie. Pamiętajmy, iż choćby jeżeli chodzi o kwotę kilku, kilkanastu tysięcy dodatkowych składek, im dawniej zostały opłacone, tym bardziej zrewaloryzowane są dzisiaj, a procent składany uczynił je kwotą, która może znacznie poprawić byt emeryta.

Idź do oryginalnego materiału