Oddawanie krwi jest warte rozważenia przede wszystkim dlatego, iż ratuje ludzkie życie, ale inne korzyści też są zachęcające - przynajmniej dla samych krwiodawców. Z punktu widzenia pracodawców wygląda to bowiem nieco inaczej. Fundacja Dobre Państwo zaproponowała jednak zmiany, które byłyby korzystne dla obu stron. Sprawie przyjrzała się już sejmowa komisja ds. petycji.
REKLAMA
Zobacz wideo Pracodawca będzie miał nowy obowiązek. Długo wyczekiwana zmiana dla pracowników
Ile dni wolnych za oddanie krwi? Fundacja Dobre Państwo proponuje, aby było ich więcej
Zgodnie z w tej chwili obowiązującymi przepisami za oddanie krwi należą się dwa dni wolnego. Jak dowiadujemy się na portalu krwiodawcy.org, każdy Honorowy Dawca Krwi może liczyć na zwolnienie od pracy oraz zwolnienie od wykonywania czynności służbowych w dniu, w którym oddaje krew, oraz w dniu następnym, a także na czas okresowego badania lekarskiego dawców krwi, o ile nie mogą one być wykonane w czasie wolnym od pracy. Za ten czas pracownikowi przysługuje wynagrodzenie. Co ważne, obowiązek zwolnienia pracownika spoczywa na pracodawcy, przy czym wcześniej powinniśmy poinformować go o planowanej nieobecności. Warto dodać, iż jeżeli okaże się, iż donacja jest niemożliwa w planowanym terminie z przyczyn medycznych, zwolnienie zostanie wystawione na kilka godzin. Teraz może się to zmienić.
Zobacz też: Stracimy dodatkowe dni wolne? Przedsiębiorcy apelują o zmianę przepisów. W tym roku chodzi o dwie daty
Rynek Zdrowia donosi, iż petycja Fundacji Dobre Państwo została rozpatrzona przez sejmową komisję ds. petycji na posiedzeniu 18 grudnia 2024 roku. Jej pełna treść jest dostępna na oficjalnym portalu organizacji oraz na stronie Senatu. Zaproponowano w niej zmianę dwóch punktów ustawy z 22 sierpnia 1997 roku o publicznej służbie krwi. Jeden z nich dotyczy wprowadzenia dodatkowego dnia wolnego, w rezultacie czego zwolnienie dla krwiodawcy obejmowałoby dzień donacji oraz dwa następne dni. Większe emocje wzbudza jednak drugi punkt dotyczący pokrywania kosztów dni wolnych. Co by się tu zmieniło?
Kto płaci za dzień wolny za oddanie krwi? W tym obszarze także zaproponowano zmiany
Autorzy petycji zaproponowali dodanie do wspomnianej ustawy punktu o następującej treści:
Art 9.3. Skarb Państwa refunduje koszty utraconego zarobku oraz koszty zwolnienia od świadczenia pracy, odpowiednio, poprzez potrącenie, Zakładowi Pracy, Pracodawcy, samozatrudnionemu.
W uzasadnieniu napisano z kolei, że:
Refundacja wydatków ze strony Skarbu Państwa jest obowiązkiem i zwykłą uczciwością społeczną.
Komisja ds. petycji uznała jednak, iż przedstawiona propozycja wymaga uzupełnienia o informacje "co i skąd miałoby być dokładnie potrącane". Podkreślono również konieczność przeprowadzenia analizy stanu faktycznego związanego z obiema kwestiami. Póki co komisja podjęła zatem decyzję o przygotowaniu projektu dezyderatu do Ministra Zdrowia w tej sprawie.
Dziękujemy, iż przeczytałaś/eś nasz artykuł.Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.