Fundacja SMA w latach 2025-2028 realizuje 3-letni projekt finansowany ze środków PFRON i własnych, którego celem jest zapewnienie dostępności do usług asystencji osobistej osobom niepełnosprawnym chorym na SMA. Na ten cel PFRON przeznaczył dofinansowanie w wysokości 6 667 370,00 zł.
Projekt będzie realizowany w 3 okresach:
I okres realizacji od marca 2025 r. do marca 2026r.
II okres realizacji od kwietnia 2026 do marca 2027
III okres realizacji od kwietnia 2027 do marca 2028
Oznacza to, iż osoby, które zakwalifikują się do projektu mają zapewnione wsparcie nieprzerwanie przez 3 lata.
Projekt zakłada udzielenie wsparcia w postaci usług osobistego asystenta dla 50 osób niepełnosprawnych chorych na SMA z terenu całej Polski w wymiarze łącznie po 2160 godzin na każdego uczestnika w całym okresie realizacji projektu (czyli po średnio 720 godzin w każdym roku realizacji projektu).
Zadaniem asystentów jest udzielanie pomocy w korzystaniu z różnych form aktywności społecznej, świadczenie pomocy w zakresie czynności związanych z codziennym funkcjonowaniem oraz pomagania w prowadzeniu gospodarstwa domowego, wspieranie w dążeniu do samodzielności życiowej (np. wyjście z domu na spacer, zakupy, do kina czy teatru). Usługi asystenckie realizowane w ramach projektu nie mogą być tożsame z usługami opiekuńczymi czy specjalistycznymi usługami opiekuńczymi wynikających z Art. 50 punkt 3. o których mowa w ustawie z dnia 12marca 2004 roku o pomocy społecznej. W godzinach realizacji usług asystencji osobistej nie mogą być świadczone także inne usługi finansowane w ramach Funduszu Solidarnościowego albo finansowane przez Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych lub usługi obejmujące analogiczne wsparcie, finansowane ze środków publicznych.
Usługi asystencji osobistej mogą być realizowane przez 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu, przy czym przez tego samego asystenta maksymalnie do 12 godzin na dobę. Przez dobę należy rozumieć 24 kolejne godziny, poczynając od godziny, w której asystent rozpoczyna realizację usługi asystencji osobistej. Do czasu realizacji usługi asystencji osobistej nie wlicza się czasu dojazdu do i od uczestnika.
Usługi asystencji osobistej mogą świadczyć osoby niebędące członkami rodziny uczestnika, opiekunami prawnymi uczestnika lub osobami faktycznie zamieszkującymi razem z uczestnikiem posiadające następujące kwalifikacje:
- posiadające dokument potwierdzający uzyskanie kwalifikacji w następujących zawodach i specjalnościach: asystent osoby niepełnosprawnej, opiekun osoby starszej, opiekun medyczny, pedagog, psycholog, terapeuta zajęciowy, pielęgniarka, siostra PCK, fizjoterapeuta
lub
- osoby posiadające co najmniej 6-miesięczne, udokumentowane doświadczenie w udzielaniu bezpośredniej pomocy osobom z niepełnosprawnościami, np. doświadczenie zawodowe, udzielanie wsparcia osobom z niepełnosprawnościami w formie wolontariatu,
Ponadto asystentem OzN będą mogły zostać osoby które zapoznają się z polityką ochrony nieletnich i spełniają warunki określone w art. 21 ustawy z dnia 13 maja 2016 r. o przeciwdziałaniu zagrożeniom przestępczością na tle seksualnym i ochronie małoletnich (Dz. U. z 2024 r. poz. 560, z późn. zm.), oraz nie figurujące w krajowym rejestrze skazanych,
W pierwszej kolejności asystentem mogą zostać osoby spełniające warunki dot. kwalifikacji wskazane przez uczestnika lub jego opiekuna prawnego, a w przypadku osób niepełnoletnich wymagana będzie pisemna akceptacja osoby asystenta ze strony rodzica lub opiekuna prawnego małoletniego.
Warunki rekrutacji uczestników
Do projektu zapraszamy osoby spełniające następujące warunki:
- posiadające udokumentowane rozpoznanie rdzeniowego zaniku mięśni (warunek konieczny – Fundacja zastrzega sobie prawo do weryfikacji diagnozy)
- młodzież i dorosłych w wieku powyżej 14 rż
- osoby posiadające aktualne na dzień przystąpienia do projektu jedno z poniższych orzeczeń o niepełnosprawności:
- orzeczenie do 16 rż łącznie ze wskazaniami: konieczności stałej lub długotrwałej opieki lub pomocy innej osoby w związku ze znacznie ograniczoną możliwością samodzielnej egzystencji łącznie ze wskazaniem konieczności stałej lub długotrwałej opieki lub pomocy innej osoby w związku ze znacznie ograniczoną możliwością samodzielnej egzystencji (pkt 7)
- orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności łącznie ze wskazaniem: konieczności stałej lub długotrwałej opieki lub pomocy innej osoby w związku ze znacznie ograniczoną możliwością samodzielnej egzystencji (pkt 7)
- orzeczenie równoważne łącznie z orzeczeniem o niezdolności o samodzielnej egzystencji
- osoby nie będące mieszkańcami domów opieki społecznej lub innych placówek,
- osoby nie korzystające na dzień przystąpienia do projektu z usług asystenta osobistego OzN w innych programach realizowanych przez PFRON lub inne instytucje (w tym. MOPS/GOPS, Fundusz Solidarnościowy, inne fundacje i stowarzyszenia), z wyłączeniem asystentów w szkołach.
O przyjęciu do projektu decydować będą następujące kryteria:
- Przesłanie prawidłowo wypełnionego i kompletnego zgłoszenia online w I etapie rekrutacji (niezbędny warunek formalny)
- Data przyjęcia zgłoszenia, przy czym w pierwszej kolejności przyjmowane będą osoby, które nie korzystały z usług asystencji osobistej w poprzednich edycjach projektów PFRON.
- Sytuacja osobista uczestnika (W ramach niniejszego projektu zamierzamy zapewnić usługi osobistej asystencji w pierwszej kolejności osobom chorującym na SMA zamieszkującym na wsi i w małych miejscowościach, osobom z rodzin defaworyzowanych społecznie, w trudnej sytuacji materialnej, których opiekunowie są w podeszłym wieku.)
- Ze względu na trudną logistykę projektu oraz wytyczne z PFRON o przyjęciu do projektu decydować będzie również możliwość jego realizacji.
- Do projektu przyjęte zostaną osoby, dla których w pobliżu ich miejsca zamieszkania zostaną zrekrutowani posiadający odpowiednie kwalifikacje asystenci, którzy zadeklarują możliwość pracy z danym beneficjentem.
- Zgodnie z regulaminem konkursu PFRON podczas kwalifikacji uczestników Zarząd Fundacji musi zapewnić udział beneficjentów ostatecznych z co najmniej 8 województw, zaś maksymalny procentowy wskaźnik udziału uczestników z danego województwa nie będzie mógł przekroczyć 60% ogółu.
Rekrutacja została podzielona na 2 etapy:
I ETAP REKRUTACJI – rekrutacja wstępna należy zgłosić w terminie od 4 kwietnia 2025 do 11 kwietnia 2026 do godziny 20:00 chęć udziału w projekcie poprzez wypełnienie formularza zgłoszeniowego :
Formularz zgłoszeniowy
II ETAP REKRUTACJI – po otrzymaniu informacji o zakwalifikowaniu się do udziału w projekcie uczestnik zobowiązuje się w terminie od 15 kwietnia 2025 do 25 kwietnia 2025 przesłać pocztą tradycyjną do biura koordynacji projektu kompletu wydrukowanych i podpisanych dokumentów:
- Karta zgłoszenia uczestnika projektu
- Ankiety wstępnej do projektu
- umowy udziału w projekcie
- Kopii aktualnego orzeczenia o niepełnosprawności
Wymagane dokumenty zostaną przesłane do wstępnie zakwalifikowanego uczestnika drogą elektroniczną na wskazany w I etapie rekrutacji adres mailowy w formularzu zgłoszeniowym.
Podpisane dokumenty należy przesłać drogą pocztową na adres:
Biuro Koordynacji Projektów Fundacji SMA
Anna Skoczylas-Ligocka
32-431 Stróża 783
Akceptujemy również skany podpisanych dokumentów / wyłącznie pliki PDF – czytelne w jakości nadającej się do druku/ przesłane elektronicznie potwierdzone za zgodność z oryginałem podpisem kwalifikowanym lub podpisem e-puap na adres: [email protected]
Harmonogram realizacji projektu
I okres realizacji projektu (marzec 2025-marzec 2026)
- marzec 2025 – kwiecień 2025 : rekrutacja uczestników i pracowników projektu
- kwiecień 2025 – maj 2025 : Badanie potrzeb uczestników – badanie ankietowe
- kwiecień 2025 – maj 2025 : Tworzenie indywidualnych Planów Działania dla zakwalifikowanych uczestników projektu
- czerwiec 2025 – lipiec 2025 – wysyłka środków ochrony osobistej do uczestników
- kwiecień 2025 – marzec 2026: udzielanie wsparcia w zakresie asystencji osobistej
- marzec 2026: ewaluacja projektu – badanie ankietowe
II okres realizacji projektu (kwiecień 2026-marzec 2027)
- kwiecień 2026 – rekrutacja uzupełniająca uczestników i pracowników projektu
- kwiecień 2026 – maj 2026: diagnoza śródokresowa aktualizacja indywidualnych Planów Działania dla uczestników projektu
- kwiecień 2026 – marzec 2027: udzielanie wsparcia w zakresie asystencji osobistej
- czerwiec 2026 – lipiec 2026 – wysyłka środków ochrony osobistej do uczestników
- marzec 2027 : ewaluacja projektu – badanie ankietowe
III okres realizacji projektu (kwiecień 2027-marzec 2028)
- kwiecień 2027 – rekrutacja uzupełniająca uczestników i pracowników projektu
- kwiecień 2027 – maj 2027: diagnoza śródokresowa, aktualizacja indywidualnych Planów Działania dla uczestników projektu
- kwiecień 2027 – marzec 2028: udzielanie wsparcia w zakresie asystencji osobistej
- czerwiec 2027 – lipiec 2027 – wysyłka środków ochrony osobistej do uczestników
- marzec 2028 : ewaluacja projektu – badanie ankietowe
Kontakt w sprawie projektu:
Biuro Koordynacji Projektów Fundacji SMA
Czynne w dniach poniedziałek-czwartek w godz. 7.00-16.00
Anna Skoczylas-Ligocka
kom.: 662 033 999
e-mail: [email protected]
Całkowita wartość projektu: 6 735 670,00 zł
Kwota dofinansowania z PFRON 6 667 370,00 zł