Obecny system wypłaty zasiłku chorobowego
w tej chwili w Polsce obowiązuje system, w którym to pracodawca jest zobowiązany do wypłaty wynagrodzenia chorobowego. Trwa to przez pierwsze 33 dni niezdolności do pracy w ciągu roku kalendarzowego i dotyczy pracowników poniżej 50. roku życia.
W przypadku osób powyżej 50. roku życia okres ten skraca się do 14 dni. Dopiero po upływie wyznaczonych dni, odpowiedzialność za wypłatę zasiłku chorobowego przejmuje Zakład Ubezpieczeń Społecznych (ZUS).
Wielokrotnie podkreślano, iż taki system obciąża finansowo pracodawców, zwłaszcza w przypadku częstych lub długotrwałych absencji pracowników.
Planowane zmiany w 2025 roku
W 2025 roku planowane są istotne zmiany w systemie wypłaty zasiłków chorobowych. Zgodnie z propozycjami rządu, ZUS miałby przejąć obowiązek wypłaty zasiłku chorobowego już od pierwszego dnia niezdolności do pracy.Reklama
Oznacza to, iż pracodawcy zostaliby odciążeni z obowiązku finansowania wynagrodzenia chorobowego w początkowym okresie absencji pracownika. Taka zmiana ma na celu uproszczenie procesu oraz zmniejszenie obciążeń finansowych dla przedsiębiorców.
Czy wszystkim się to podoba?
Mimo pozytywnego odbioru planowanych zmian, pojawiają się również wątpliwości. Po pierwsze, problemem wydaje się finansowanie. Przeniesienie wypłat na ZUS wiąże się z koniecznością znalezienia dodatkowych środków w budżecie państwa. Istnieją obawy, iż może to prowadzić do zwiększenia obciążeń fiskalnych lub podniesienia składek na ubezpieczenie społeczne.
Nowe przepisy mogą pozwalać pracownikom na wykonywanie niektórych czynności zawodowych podczas zwolnienia lekarskiego, co budzi kontrowersje i wymaga doprecyzowania, aby uniknąć nadużyć po obu stronach.
Kiedy zmiany?
w tej chwili projekt ustawy wprowadzającej omawiane zmiany jest przez cały czas procedowany. Początkowo planowano, iż nowe przepisy wejdą w życie z początkiem roku, jednak proces legislacyjny uległ wydłużeniu. w tej chwili nie jest znana dokładna data wejścia w życie nowych regulacji.
KO